61-letni medicinski sestri Gill Balfour se je pred desetimi leti vid močno poslabšal. Zdravniki so rekli, da je za njeno slabovidnost krivo staranje, in vse od takrat je nosila očala ali kontaktne leče. Ko pa je slišala za novo, revolucionarno operacijo, s katero očesni kirurg pacientu v oči vsadi posebne leče in jih s pomočjo ultravijolične svetlobe prilagodi kakršni koli očesni napaki, se je odločila, da si plača operacijo, ki stane kar 3.300 evrov. Kljub temu, da je bil poseg velik finančni zalogaj in da je kot ena prvih pacientk v Veliki Britaniji potihem trepetala, da bo operacija zaman, ji danes ni žal. Pred tremi tedni ji je izkušeni očesni kirurg dr. Bobby Qureshi lečo vsadil v levo oko, na katero zdaj vidi bolje kot kadar koli prej. ''Prvo noč po operaciji sem morala spati s prevezo na očesu. Ko pa sem jo naslednji dan odstranila, mi je bilo takoj jasno, da se je moj vid na levem očesu zelo izboljšal. Z njim sem videla bolj jasno. Lahko celo rečem, da sem svet videla v novi luči. In najboljše pri vsem tem je dejstvo, da bom zaradi teh leč izvrstno videla do konca življenja,'' pripoveduje Gill, ki jo čez nekaj dni čaka še vstavljanje leče v desno oko.
Ko so te nove, revolucionarne leče namreč enkrat vstavljene v oči, lahko tam ostanejo do konca pacientovega življenja, če seveda nima kakšnih posebnih težav. Leče so zelo podobne tistim, ki jih v očesni kirurgiji že več kot 60 let uporabljajo pri operacijah sive mrene. Razlika je v tem, da so narejene iz posebnega materiala, ki reagira na določen spekter ultravijolične svetlobe. Ko tako kirurg v pacientove oči vstavi leče, traja dva do tri tedne, da se te popolnoma 'usedejo' v oči. V tem času jih zdravnik s pomočjo posebnega laserja oziroma ultravijolične svetlobe prilagaja očesu in očesni napaki, pacient pa mora v tem času nositi posebna zaščitna očala, ki oči ščitijo pred naravno ultravijolično svetlobo. Preventivno si mora v oči štiri do šest tednov po operaciji dajati tudi kapljice, ki preprečujejo vnetje. Drugi ukrepi pa po posegu niso potrebni. Prednost teh novih leč je tudi v tem, da lahko zdravnik z njimi popravi kratkovidnost, daljnovidnost, astigamtizem in še marsikatero drugo očesno napako in da pacientu vid izboljšajo tudi za 100 odstotkov. Marsikdo z novimi lečami tako vidi bolje kot kadar koli prej. ''Ljudem, ki se odločijo za operacijo, lahko dejansko zagotovimo, da bodo imeli popoln vid, česar jim prej nikoli nismo mogli obljubljati,'' razlaga dr. Qureshi. ''Vsako oko prej ali slej prizadanejo večje ali manjše nepravilnosti, ki slabijo vid. S temi novimi lečami lahko popravimo tudi te mikroskopske napake in ljudem zagotovimo zelo oster vid. Res gre za neverjeten poseg. To je verjetno največji preboj v očesni kirurgiji v zadnjih nekaj desetletjih.''
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV