Vizita.si
V Hong Kongu se je pred meseci rodila deklica, ki je bila ob rojstvu noseča z dvojčkoma. Slika je simbolična.

Novice

Rodila se je noseča z dvojčkoma!

M.K.
11. 02. 2015 08.03
13

V Hongkongu se je pred meseci rodila deklica, ki je bila ob rojstvu noseča z dvojčkoma. Gre za pojav, ki mu zdravniki pravijo fetus in fetu oziroma zarodek v zarodku. Kako je pravzaprav prišlo do te anomalije?

V Hong Kongu se je pred meseci rodila deklica, ki je bila ob rojstvu noseča z dvojčkoma. Slika je simbolična.
V Hong Kongu se je pred meseci rodila deklica, ki je bila ob rojstvu noseča z dvojčkoma. Slika je simbolična.FOTO: Profimedia

V zadnjih tednih naslovnice časopisov po vsem svetu polni primer novorojenke iz Hongkonga, ki se je rodila z dvojčkoma v maternici. Gre za izredno redek pojav, ki ga zdravniki imenujejo fetus in fetu in pri katerem se zarodek začne razvijati v drugem zarodku. Kot poroča 'Hongkong Medical Journal', so novorojenko že operirali in ji odstranili oba ploda, ki sta sicer že imela razvite roke, noge, prsni koš in nekatere notranje organe, tehtala pa sta 14,2 in 9,3 grama.

Primeri, kot je ta, naj bi bili sicer prava redkost. Načeloma naj bi se pojavili enkrat na 500 tisoč rojstev, čeprav naj bi bilo doslej v svetu znanih manj kot 200 primerov tovrstne anomalije. Gre za medicinski fenomen, ki se strokovno imenuje 'fetus in fetu'. Naenkrat je oplojenih več jajčec, ki se razvijajo vzporedno, po določenem času pa en zarodek drugega (ali druge) posrka vase in tako pride do tako imenovanega parazitskega ploda.

Pojav, pri katerem se zarodek začne razvijati v drugem zarodku, je izjemno redek.
Pojav, pri katerem se zarodek začne razvijati v drugem zarodku, je izjemno redek. FOTO: Profimedia
V dotičnem primeru zdravniki domnevajo, da so »mali parazitski zarodki počasi rasli skupaj s 'pacientko'«, ki je bila tudi sama zarodek. To je v nasprotju z do sedaj znanimi teorijami, ki izhajajo iz domneve, da se plodovi najprej razvijajo enako, ko pa jih eden posrka vase, pa ostali prenehajo rasti. Pri noseči novorojenki v Hongkongu manjkajo ultrazvočne slike iz drugega trimesečja, s pomočjo katerih bi lahko rekonstruirali kronološko zaporedje dogodkov. Vsekakor se znanstveniki v njenem primeru bolj kot na teorijo večplodne nosečnosti nagibajo k tradicionalni klasifikaciji Svetovne zdravstvene organizacije, ki plod oziroma skupek tkiva klasificira kot tumor, sestavljen iz matičnih celic.

Zakaj parazitskih dvojčkov niso odkrili prej?

Vzrok za anomalijo pri Kitajki, ki je v eni od hongkonški porodnišnic rodila nosečo deklico, je še vedno nejasen, zdravniki pa domnevajo, da bi bil lahko povezan s številnimi splavi, ki jih je imela, preden je donosila hčerkico, ki je imela tudi sama že dva zarodka v maternici. Med nosečnostjo Kitajki v drugem trimesečju namreč niso opravili nobenega pregleda z ultrazvokom, ker živi na osrednjem Kitajskem in ni prišla na pregled daleč na jug države oziroma posebnega administrativnega območja Ljudske republike Kitajske. »Med preiskavami, ki smo jih opravili, nismo opazili nikakršnih dodatnih plodov. Ker so bili zarodki v dojenčku tako majhni, jih je bilo skorajda nemogoče odkriti,« je za britanski 'Mirror' povedal njen ginekolog in nekdanji profesor na univerzi v Hong Kongu Yu Kai-man.

Pri noseči novorojenki v Hong Kongu manjkajo ultrazvočne slike iz drugega trimesečja, s pomočjo katerih bi lahko rekonstruirali kronološko zaporedje dogodkov. Slika je simbolična.
Pri noseči novorojenki v Hong Kongu manjkajo ultrazvočne slike iz drugega trimesečja, s pomočjo katerih bi lahko rekonstruirali kronološko zaporedje dogodkov. Slika je simbolična.FOTO: Profimedia
Tako so zdravniki odstranili parazitska zarodka

Na posnetku iz 37. tedna nosečnosti se je sicer videlo, da se na levi strani ploda, ki ga je Kitajka nosila pod srcem, nekaj razrašča, a je ginekolog izrastek diagnosticiral kot tumor. Deklica se je nato rodila zdrava, brez kakršnih koli tumorjev, zato je menil, da je ta izginil sam od sebe. Sedem dni po rojstvu pa so zdravniki končno ugotovili, da se v maternici novorojenke razvijata dva zarodka, ki že imata hrbtenico, roke in noge ter nekatere notranje organe. Zarodka sta imela tudi vsak svojo popkovino, ki je bila povezana s skupno posteljico. Krvnega obtoka in možganske strukture v plodovih še ni bilo mogoče prepoznati.

14 dni po rojstvu so novorojenko nato urgentno operirali in odstranili zarodka, ki sta bila glede na stopnjo razvoja stara že 9 ali 10 tednov. Novorojenka je dobro okrevala in je lahko že 22 dni po posegu zapustila bolnišnico. Javnost se je ob tem primeru začela spraševati, ali je pričakovati, da bo takih zarodkov v zarodkih vse več, glede na to, da se vse več žensk odloča za umetno oploditev. Stroka miri, da zaenkrat ni videti nobene povezave med umetnim oplojevanjem in pojavom fetus in fetu, zato si bodočim mamicam, ki razmišljajo o umetni oploditvi, glede tega ni potrebno delati skrbi.

Stroka miri, da zaenkrat ni videti nobene povezave med umetnim oplojevanjem in pojavom zarodka v zarodku.
Stroka miri, da zaenkrat ni videti nobene povezave med umetnim oplojevanjem in pojavom zarodka v zarodku.FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662