Vizita.si
Kirurške rokavice

Novice

Rodila se je z dvojnimi usti

E. D.
26. 10. 2011 11.12
0

Ko je mala Rokaya prijokala na svet, so bili starši šokirani. Dojenčica je imela namreč dvojna usta in zdravniki so rekli, da ima zelo malo možnosti za preživetje. A deklica je presenetila vse. Danes je stara 15 mesecev in je prestala prvo rekonstrukcijsko operacijo.

Kirurške rokavice
Kirurške rokavice FOTO: iStockphoto

Čeprav so zdravniki napovedali, da bo najverjetneje umrla v nekaj tednih ali mesecih, je egipčanska deklica Rokaya Mohamed danes stara že 15 mesecev. Zasluge za to gredo predvsem staršem, ki so jo ves čas hranili s tekočo, a hranilno hrano, in tako poskrbeli, da je kljub obrazni deformaciji rasla in se lepo razvijala. Njena oče in mama sta jo namreč sprejela in vzljubila takšno, kakršna je, in bila sta odločena, da ji omogočita kar se da normalno življenje. Pa vendar sta bila ob njenem rojstvu šokirana in prestrašena. ''Ultrazvočni in drugi pregledi niso pokazali nobenih nepravilnosti obraza,'' trdi dekličin oče Tamer Mohamed in dodaja. ''Kljub vsemu sva z ženo odločena, da se bova borila za to, da bo imela normalno življenje.''

A zaradi deformacije obraza to ni tako lahko, kot se sliši. Na ulici je namreč deklica mnogokrat deležna začudenih pogledov in strmenja. Zato sta oče in mama deklico mnogokrat pokrivala in skrivala pred nejevernimi pogledi mimoidočih. Potem pa se je končno pokazalo upanje. S pomočjo humanitarnih organizacij za pomoč iznakaženim otrokom sta z deklico iz Egipta odpotovala v ZDA, kjer je bil dr. William Magee III. pripravljen izvesti zahteven kirurški poseg, ki ga do zdaj ni opravil še nihče. ''Veliko časa smo načrtovali operaciji, a tiste končne odločitve smo dejansko sprejeli šele med samim posegom, ko smo bili že v operacijski dvorani,'' je povedal dr. Magee. ''Človeški obraz je sestavljen iz mnogih delov, nekako tako kot sestavljanka. Tako smo lahko nekatere dele uporabili, da smo popravili Rokayin obraz.''

Operacija je potekala odlično in deklica tudi zelo lepo okreva, vendar je bil ta revolucionarni poseg le prvi korak na poti do velike spremembe. Deklica bo namreč v življenju potrebovala še dodatne posege, ki pa jih bodo zdaj, ko so prvi, najzahtevnejši popravki že narejeni, lahko opravili tudi egipčanski kirurgi, še pojasnjuje dr. Magee in dodaja, da se na svetu vsake tri minute rodi otrok s kakšno deformacijo ustnic in da jih veliko prihaja iz manj razvitih držav oziroma držav v razvoju: ''V teh državah si ljudje ne morejo privoščiti dragih rekonstrukcijskih operacij, zato je otrok mnogokrat obsojen na življenje v okolju, ki se ga izogiba ali ga celo izobči. Poleg tega mnogokrat ne morejo ne normalno jesti ne govoriti. Poleg tega mnogo otrok s hujšimi obraznimi deformacijami niti ne preživi. Z ustrezno operacijo pa lahko otrok živi normalno življenje in je deležen spoštovanja tako kot vsak drug. Lahko se nemoteno razvijajo, govorijo, so enakovredni člani družbe, kjer živijo. In svoj nasmeh lahko brez sramu delijo s svetom.'' Svetlejša usoda se tako zdaj obeta tudi mali Rokayi, ki bo čez nekaj tednov, ko si bo popolnoma opomogla od posega, s starši odpotovala nazaj v Egipt. Kaj natanko je krivo, da pri zarodku pride do takšnih obraznih deformacij, ni znano, strokovnjaki pa sumijo, da gre za kombinacijo napak v dednem materialu in okoljskih vplivov, kot je na primer zloraba alkohola, drog, kajenje v času nosečnosti. Dr. Magee pa pravi, da možnosti za obrazne nepravilnosti močno zmanjša redno jemanje folne kisline tako nekaj mesecev pred zanositvijo kot tudi v prvem tromesečju nosečnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662