Vizita.si
ruptura meniskusa, medicofit

Novice

/ Oglas

Ruptura meniskusa – sodobno fizioterapevtsko zdravljenje!

PR
04. 10. 2023 05.00
0

Ste se poškodovali in imate bolečino v kolenu? Imate prisotno oteklino in omejen obseg gibljivosti? Že veste, ali ste si poškodovali meniskus?

Meniskus je vezivno-hrustančno tkivo, ki se nahaja v kolenskem sklepu in funkcijsko pomaga pri prenosu telesne teže in nateznih obremenitev

Poškodba oziroma ruptura meniskusa je ena izmed najpogostejših poškodb, ki se zgodijo v kolenskem sklepu. Predstavljajo kar 1/3 vseh poškodb kolenskega sklepa.

Meniskus znaki, ki jih poročajo pacienti po poškodbi meniskusa je bolečina, ki se poveča ob obremenitvah, otečeno koleno in vnetje v kolenu, prisoten občutek nestabilnosti, omejen obseg gibljivosti, zmanjšana mišična moč in občasno slišane krepitacije ("poki") v kolenu.

Ali ste vedeli, da mlajša populacija pogosteje doživi akutno poškodbo meniskusa medtem ko starejša populacija kronično zaradi degenerativnih sprememb, ki nastajajo v telesu?

Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit zajema štiri faze, ki si sledijo po vrstnem redu z uvodnim diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo, postakutno kineziologija in postkineziološkim program. 

Kako vas v kliniki Medicofit vodijo od poškodbe/rupture meniskusa do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu kolenu povrnejo polno moč, gibalno funkcijo in odpornost si preberite v nadaljevanju. 

Zgradba meniskusa 

Kolenski sklep je največji in najkompleksnejši sklep v človeškem telesu, ki prenaša obremenitve celotnega telesa, ki se nanj vršijo. 

Znotraj kolenskega sklepa se nahajata dva meniskusa (oblike C), ki se nahajata med kostjo stegnenice in kostjo golenice. 

Poznamo notranji in zunanji meniskus, ki omogočata učinkovitejši prenos obremenitev v spodnji del telesa in vzpostavljata stabilnost (preprečujeta prevelik obseg gibljivosti).

Meniskusa sta slabo prekrvavljena, kar pomeni, da se ne obnavljata na način kakor preostala tkiva v telesu vendar sta dobro oživčena, zaradi česar se občuti intenzivna bolečina ob poškodbi.

Vrste rupture meniskusa
Vrste rupture meniskusa FOTO: Arhiv naročnika

Poškodba meniskusa je longitudinalna, horizontalna, radialna, kompleksna, bucket-handle in flap poškodba (različne lokacije in velikosti poškodbe).

Ali ste vedeli, da se pogosteje poškoduje notranji (medialni) meniskus v primerjavi z zunanjim (lateralnim)? Medialni meniskus je bolj podvržen poškodbam zaradi svoje anatomske lege.

Vzroki za nastanek rupture meniskusa

Poškodba meniskusa se razlike od velikosti poškodbe in lokacije (v telesu meniskusa ali v njegovem rogu).

Poškodba meniskusa najpogosteje nastane zaradi: 
- travmatske poškodbe (udarec v koleno, padec, prometna nesreča),
- športne poškodbe (nogomet, košarka, smučanje),
- ponavljajoče obremenitve (delovno mesto, tek, kolesarjenje),
- degenerativnih sprememb (starosti) in
- prevelike telesne teže.

Poškodba meniskusa
Poškodba meniskusa FOTO: Arhiv naročnika

 Celostno zdravljenje

Celostno zdravljenje v kliniki Medicofit zajema štiri faze, ki si sledijo po vrstnem redu z uvodnim diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo, postakutno kineziologija in postkineziološkim program. 

Pacienti z rupturo meniskusa izvajajo aktivno fizioterapijo, kjer so aktivno udeleženi v svoje zdravljenje (v primerjavi s pasivno fizioterapijo, kjer niso aktivno udeleženi v zdravljenje).

Vsak pacient ima v akutni fazi zdravljenja 60 minutno individualno obravnavo s strokovnjakom fizioterapije in po akutnem zdravljenju ima 60 minutno obravnavo s strokovnjakom kineziologije ter vsakič 30 minutno instrumentalno terapijo

Čas trajanja fizioterapevtskega zdravljenja poškodbe oziroma rupture meniskusa je odvisen od vrste poškodbe in načina zdravljenja vendar v povprečju traja od 10 – 15 tednov.

Diagnostika rupture meniskusa
Diagnostika rupture meniskusa FOTO: Arhiv naročnika

Diagnostika

Začetek vsakega fizioterapevtskega zdravljenja v kliniki Medicofit, Ljubljana, se prične z uvodnim diagnostičnim pregledom, kjer fizioterapevt diagnostik pridobi informacije o vaši anamnezi, času trajanja težav in funkcionalnem stanju telesa

Diagnostični pregled se prične z uvodnim pogovorom  (anamnezo), kjer se pogovorite z diagnostikom o vaših težavah, prisotnih simptomih, pregled diagnostičnega slikanja in ocenite bolečino

Klinični pregled se prične z inspekcijo in palpacijo kolena (ali je prisotna oteklina, vidna atrofija mišic, prisotna občutljivost na dotik).

Izvedejo se pasivne (gib izvede diagnostik) in aktivne meritve gibljivosti (gib izvede pacient).

Izvedejo se testi za merjenje mišične moči, ki prikažejo mišično vzdržljivost, moč in sorazmerje v delovanju mišičnega sistema. 

Izvedejo se funkcionalni ortopedski testi, ki specifični testirajo meniskus (npr. McMurray test in Apley grind test) in oceni se obremenilna kapaciteta kolena (sposobnost prenašanja obremenitev).

Priporoča se opraviti magnetno-resonančno (diagnostično) slikanje, kjer se jasno vidi stopnja rupture meniskusa (prikaz mehkega tkiva v sklepu).

Medicinsko diagnozo rupture meniskusa vam postavi zgolj specialist medicine in v primeru nejasnosti vam fizioterapevt diagnostik obrazloži specialistični izvid. 

Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualni fizioterapevtski program zdravljenja in kasneje specialni kineziološki program vadbe. 

Fizioterapija za meniskus
Fizioterapija za meniskus FOTO: Arhiv naročnika

Sodobna fizioterapija

Strokovnjaki fizioterapije vam v akutni fazi zdravljenja rupture meniskusa izvajajo protivnetno in protibolečinsko terapijo, z namenom kontrole simptomatike (zmanjšanja bolečine, zmanjšanja vnetja, zmanjšanja otekline, povečanja sklepne gibljivosti in povečanja mišične moči).

Izvaja se manualna terapija, sklepna mobilizacija, terapija prožilnih točk, ki sproščajo prenapete zadnje stegenske mišice, sprednje stegenske mišice in mečne mišice. S tem zmanjšajo mišično napetost, zmanjšajo bolečino in povečajo gibljivost. 

V kombinaciji z manualno terapijo se uporablja najsodobnejše instrumentalne naprave, ki spodbujajo celični metabolizem, spodbujajo celjenje tkiva in zmanjšajo bolečino. Uporablja se:
- Diamagnetnoterapijo,
- TECAR WINTECARE terapijo,
- Visokoenergijski SUMMUS laser,
- Visokotonska elekstrostimulacija HiTOP

Izvaja se specialna fizioterapevtska vadba po protokolu poškodbe meniskusa se ustrezno s celjenjem okrepijo sprednje stegenske mišice, zadnje stegenske mišice in obkolčne mišice ter poveča se gibljivost v kolenu. 

Glavni cilj fizioterapevtske vadbe je vzpostaviti obremenilno kapaciteto kolena in pravilno mišično razmerje. 

Fizioterapevtsko zdravljenje meniskusa
Fizioterapevtsko zdravljenje meniskusa FOTO: Arhiv naročnika

Postakutna kineziologija

Po uspešno zaključeni akutni fazi fizioterapevtskega zdravljenja vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije in vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.

Specialna kineziološka vadba je usmerjena v  krepitev sprednjih in zadnjih stegenskih mišic, obkolčne muskulature in plantarnih upogibalk mečne muskulature.

Glavni cilj je doseg popolne simetrije v delovanju muskulature in odprava vsakih prisotnih deficitov mišične moči in vzdržljivosti

Specialen kineziološki program je usmerjen v doseg polne gibljivosti vašega kolena (z vadbo za gibljivost) in izboljšanje proprioceptivnih sposobnosti (zaznave v prostoru).

Vadba se progresivno stopnjuje glede na vaš napredek in poškodovan predel se postopoma vključuje v kompleksnejšo motorično izvedbo vadbe.

Pred zaključkom zdravljenja se opravi biomehanska analiza skokov/doskokov in aplikacija TESTNE BATERIJE za koleno, ki prikaže vašo gibalno učinkovitost in pripravljenost na obremenitve. 

Postkineziološki program 

Po zdravljenju rupture meniskusa se pacienti v kliniki Medicofit udeležijo postkineziološkega programa.

V postkineziološkem programu se izvaja krepitvena vadba, ki vas aktivno pripravlja na izboljšano sposobnost prenašanja vsakodnevnih obremenitev in preprečuje ponoven pojav starih bolečin.

Ker verjamejo v celostno zdravljenje vas v kliniki Medicofit vodijo od rupture meniskusa do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu kolenu povrnejo polno gibalno funkcijo!

VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA.

Viri

  1. 1. Beaufils P, Becker R, Kopf S, Matthieu O, Pujol N. The knee meniscus: management of traumatic tears and degenerative lesions. EFORT Open Rev. 2017 May 11;2(5):195-203. doi: 10.1302/2058-5241.2.160056. PMID: 28698804; PMCID: PMC5489759.
  2. 2. Doral MN, Bilge O, Huri G, Turhan E, Verdonk R. Modern treatment of meniscal tears. EFORT Open Rev. 2018 May 21;3(5):260-268. doi: 10.1302/2058-5241.3.170067. PMID: 29951265; PMCID: PMC5994634.
  3. 3. Espejo-Reina, A., Aguilera, J., Espejo-Reina, M. J., Espejo-Reina, M. P., & Espejo-Baena, A. (2019). One-Third of Meniscal Tears Are Repairable: An Epidemiological Study Evaluating Meniscal Tear Patterns in Stable and Unstable Knees. Arthroscopy : the journal of arthroscopic & related surgery : official publication of the Arthroscopy Association of North America and the International Arthroscopy Association35(3), 857–863. https://doi.org/10.1016/j.arthro.2018.08.051
  4. 4. Mordecai SC, Al-Hadithy N, Ware HE, Gupte CM. Treatment of meniscal tears: An evidence based approach. World J Orthop. 2014 Jul 18;5(3):233-41. doi: 10.5312/wjo.v5.i3.233. PMID: 25035825; PMCID: PMC4095015.

Naročnik oglasa je Medicofit.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662