Sicer pa, če mislite, da smo Slovenci zaradi hladnejših dni, ki še prihajajo, in zime varnejši od tistih, ki se trenutno nastavljajo poletnemu soncu, se motite. Sončne opekline se namreč pojavijo tudi pozimi, zlasti pri ljubiteljih smučanja in gora. Zaradi nizkih temperatur in pogostega vetra večina ljudi sončno sevanje močno podcenjuje, čeprav sta zaščita in nega kože tudi pozimi nujni.
Pozor na smučiščih
Zavedati se morate, da je učinek sonca na višjih nadmorskih višinah precej večji in nevarnejši kot v dolini, zato nevarnost sonca na smučiščih že dolgo ni več skrivnost, še vedno pa se zdi, da se jih marsikateri smučar ne zaveda.
Zakaj je sonce na smučiščih tako nevarno?
Omenili smo že, da je učinek sonca v višjih legah močnejši. Druga nevarnost, ki je na smučiščih vedno prisotna, pa je sneg. Ta odbija sončne žarke, katerim smo pri smučanju praktično izpostavljeni ves čas, njihova moč pa je zaradi odboja od snežne 'odeje' še toliko večja.
Kako zaščititi kožo pred soncem, mrazom in vetrom pozimi?
Na smučiščih in na splošno pozimi so soncu najbolj izpostavljeni predvsem obraz, ušesa, vrat in tudi roke. Večino dela lahko opravimo že doma, pred odhodom na smučišče. Za razliko od poletnih dni, ko lahko posežemo po priljubljenih losjonih in oljih za zaščito pred soncem, ti na smučiščih pogosto ne zadoščajo. To pa zato, ker ne nudijo zaščite pred mrazom. Pred nizkimi temperaturami in ostrim vetrom kožo najbolje ščitijo mastne kreme za zaščito pred soncem in mrazom. Mastna krema z visokim zaščitnim faktorjem (UVA in UVB) ščiti kožo obraza pred okrepljenim UV-sevanjem in mrzlim vetrom med spustom po snegu v dolino. Pri nanašanju kreme ne pozabite na ušesa in vrat, nanesite pa jo še na nos, čelo in tudi ustnice. Če imate mastno, k aknam nagnjeno kožo in se tudi pozimi ne želite odpovedati negovalnim kremam z veliko vode, poskrbite, da se bo dnevna krema, vedno preden se boste odpravili ven na mraz, dobro vpila v kožo. Le tako boste namreč preprečili škodo na koži zaradi mraza.
Pred odhodom na smučišče lahko svojo kožo zaščitite tudi s smučarsko opremo. Ta naj čim bolje zakriva izpostavljene dele kože. Obraz zaščitimo s čelado in očali, priporočljiva je tudi uporaba rute, ki zakrije usta. Tako pripravljeni boste lahko uživali v prijetni in brezskrbni smuki.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV