Ugotovili so namreč, da ima kar 50 odstotkov petletnikov že močno uničene zobe oziroma zobno sklenino, kar naj bi bila posledica pitja sadnih sokov. Nadvse popularni sokovi z okusom limone in limete imajo namreč pH-vrednost okoli 2,7 in so tako bolj kisli celo od kisa, ki ima pH 2,9. PH jabolčnega soka se giblje med 3,3 in 3,8, za najbolj kisle pa veljajo sladke gazirane pijače, katerih pH je celo 2,5. Za lažjo predstavo naj omenimo, da je povprečna pH-vrednost hrane 7, kar velja za nevtralno, medtem ko vrednost pH 1 velja za izrazito kislo.
In kaj je za mlečne otroške zobe hujšega od kombinacije visoke kislosti in velikih količin sladkorja? Sklenina zob je ogrožena že, če je pogosto izpostavljena živilom s pH-vrednostjo 5,5, kaj šele manj. Ravno zaradi tega avtorica študije dr. Kathy Harley opozarja, da bi morali otroci sadne sokovi piti največ enkrat tedensko, namesto tega naj raje uživajo sveže sadje.
Tudi zobozdravniki se strinjajo, da so sadni sokovi škodljivi za otroške zobe pa tudi za zobe odraslih, zato če že, jih uživajte ob obroku, ki vsebuje živila, kot je sir, saj boste na ta način nevtralizirali kislino. Poleg tega je priporočljivo, da po tem, ko popijete kozarec sadnega soka ali pojeste sadež, popijete tudi kozarec navadne vode, da bi ublažili učinek kislosti. Po evropskih predpisih proizvajalci sadnih sokov niso dolžni na embalaže natisniti pH-vrednosti izdelka, poleg tega se branijo s tem, da sokov ne reklamirajo za otroke.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na