Vizita.si
Pomaranča

Novice

Samo vitamin C v boju proti virusom ne bo dovolj

Ma.K.
27. 09. 2022 12.42
0

O imunskem sistemu se večinoma pogovarjamo jeseni, ko se na pohod odpravijo virusi in tipična prehoda obolenja. Takrat se namreč najbolj jasno vidi, če je v dovolj dobri kondiciji, da se lahko zoperstavi virusom in gripi. Pri tem mu lahko do določene mere pomagamo tudi sami – s premišljenimi odločitvami in zdravim življenjskim slogom!

Imunski sistem je eden najbolj zapletenih sistemov v našem telesu, sestavljen iz mreže imunskih celic, tkiv in beljakovinskih molekul, po katerih imunske celice komunicirajo. Njegova vitalna naloga je zaščita pred tujki, škodljivimi virusi in bakterijami, pomaga pa tudi pri celjenju ran, odstranjevanju lastnih odmrlih ter škodljivih rakavih celic. Dokler imunski sistem deluje optimalno, je neopazen. Ko deluje prešibko, imamo povečano tveganje za okužbe, kadar pa je preveč aktiven, to lahko privede do alergij, avtoimunskih bolezni idr. 

Izboljšanje in ohranjanje prebavnega zdravja je prvi korak k zdravju celotnega organizma.
Izboljšanje in ohranjanje prebavnega zdravja je prvi korak k zdravju celotnega organizma. FOTO: Klemen Razinger

Vzpostaviti je potrebno pravilno ravnovesje med imunskim ter prebavnim sistemom

Ker smo ravno na prehodu iz toplejšega v hladnejše obdobje leta, se osredotočimo na tegobe oslabljenega imunskega sistema, ki so rezultat negativnega stresa, pomanjkanja telesne aktivnosti, nezdravih razvad, raznih kroničnih bolezni, pretiranega uživanja zdravil ter nezdrave prehrane. Črevesje je namreč primarno mesto absorpcije hranil v telesu, v njem poteka največja izmenjava med zunanjim svetom in notranjostjo ter je stalno izpostavljeno tujkom iz okolja. Imunski sistem mora biti zato ves čas 'na preži'. Hkrati je velik del funkcije imunskega sistema namenjen nadzoru našega odnosa s črevesno mikrobioto.

Črevesna mikrobiota se v našem telesu vzpostavi ob rojstvu, njena naloga pa je, da skupaj s črevesnimi epitelijskimi celicami tvori zaščitno pregrado pred patogenimi organizmi. Poleg tega ima aktivno vlogo pri izobraževanju in funkciji imunskega sistema, sproža pa tudi protivnetne in zavira vnetne mehanizme ter s tem poglavitno prispeva k ravnovesju telesa. Ohranjanje ravnovesja med črevesno mikrobioto in imunskim sistemom je neprekinjen proces. Neugodno okolje v črevesju in porušena sestava črevesne mikrobiote pripeljeta do povečane prepustnosti črevesja ter večjega prehoda mikroorganizmov v kri, kar aktivira imunske odzive in vnetne procese. 

Izboljšanje in ohranjanje prebavnega zdravja je zato prvi korak k zdravju celotnega organizma,  je prepričana prehranska svetovalka Simona Fabjan, ki je pretekli četrtek skupaj s Klavdijo Vidic, direktorico marketinga, raziskav in razvoja, poslovno področje Donat ter z nutricionistko mr. sc. mag. Kristino Aralica Tušak predstavila brezplačni 30-dnevni program Donat Imuno, s katerim lahko na naraven način okrepimo svoj imunski sistem. Program temelji na skrbno dodelanem 30-dnevnem prehranskem načrtu z mesnim in veganskim jedilnikom, redni zmerni telesni aktivnosti in vsakodnevni rutini pitja naravne mineralne vode Donat: že pol litra Donata dnevno naj bi namreč izboljšalo prebavo na popolnoma naraven način in omogočilo telesu, da lahko absorbira potrebna hranila, ki jih dobi z zdravo prehrano in so pomembna za krepitev imunskega sistema.

Program Donat Imuno so predstavile (od leve proti desni) Klavdija Vidic, direktorica marketinga, raziskav in razvoja, poslovno področje Donat, Simona Fabjan, prehranska svetovalka in ambasadorka programa, ter mr. sc. mag. Kristina Aralica Tušak, nutricionistka in avtorica programa.
Program Donat Imuno so predstavile (od leve proti desni) Klavdija Vidic, direktorica marketinga, raziskav in razvoja, poslovno področje Donat, Simona Fabjan, prehranska svetovalka in ambasadorka programa, ter mr. sc. mag. Kristina Aralica Tušak, nutricionistka in avtorica programa.FOTO: Klemen Razinger

Z zdravimi navadami do okrepljenega imunskega sistema

Imunski sistem ščiti organizem pred virusi ter bakterijami in je odgovoren za uravnavanje tihih kroničnih vnetij, ki povzročajo številne novodobne bolezni,  je poudarila prehranska svetovalka in dodala, da je potrebno imunski sistem vzdrževati in krepiti skozi vse leto, ne le v času prehodih obdobij. Nutricionistka mr. sc. mag. Kristina Aralica Tušak je ob tem dodala še, da se pri tem ne gre zanašati zgolj in samo na prehrano, temveč je na krepitev imunskega sistema potrebno gledati širše. Pred zimo se običajno zanašamo na peščico živil, za katere smo nekje slišali ali prebrali, da so odlična izbira za krepitev imunskega sistema. Toda samo s piščančjo juho in vitaminom C se ne moremo boriti proti virusom, je poudarila in dodala, da je poleg prehrane, ki mora temeljiti na živilih, bogatih z različnimi vitamini, minerali, vlakninami in polnovrednimi žiti, izjemno pomembna tudi hidracija telesa, zlasti z vodo in nesladkanimi zeliščnimi čaji.

Poleg tega lahko svoj imunski sistem okrepimo še z zadostnim, predvsem pa s kakovostnim spancem in redno zmerno telesno aktivnostjo. Ne glede na to, kakšno je vreme zunaj, se je potrebno vsak dan vsaj sprehoditi in razgibati svoje telo, saj na ta način pospešimo krvno obtok, s tem pa tudi obtok imunskih celic, je pojasnila nutricionistka. Pri krepitvi imunskega sistema torej ne gre staviti samo na manjše začasne spremembe v prehrani in pričakovati, da se bodo zgodile velike spremembe v telesu. Pristopiti je potrebno celovito, z večih vidikov, in biti pri tem kar se da dosleden. Vsak del telesa, vključno s prebavnim in imunskim sistemom, namreč deluje bolje, če ga podpremo z zdravimi življenjskimi navadami. Tako jih lahko ohranimo močne na naraven način.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662