Vizita.si
Superman

Novice

Sanje 'Supermana' se uresničujejo

K.B.
21. 10. 2014 13.24
5

40-letni gasilec, ki je imel podobne poškodbe kot Christopher Reeve - ki se ga vsi spominjamo po njegovi vlogi v filmu Superman - je s pomočjo najsodobnejše operacije, prvi moški s to vrstno poškodbo hrbtenjače, ki je shodil. Zahtevno operacijo, ki prinaša upanje tudi številnim drugim pacientom, so izvedli britanski kirurgi v sodelovanju s poljskimi strokovnjaki.

Nekdanji gasilec Bolgar Darek Fidyka je prvi moški, ki je trpel za najhujšo obliko paralize in kljub temu shodil. Bolgar je prestal revolucionarno operacijo, ki so jo izvedli strokovnjaki iz University College v Londonu (UCL) na Poljskem in s katero so mu obnovili funkcijo hrbtenjače. Za medicino je po mnenju nekaterih strokovnjakov ta operacija tako pomemben dosežek kot dan, ko je prvi človek stopil na Luno.
Imel je podobne poškodbe kot Christopher Reeve, ki je veliko svojega denarja namenil organizacijam za raziskave poškodb hrbtenjače.
Imel je podobne poškodbe kot Christopher Reeve, ki je veliko svojega denarja namenil organizacijam za raziskave poškodb hrbtenjače. FOTO: Profimedia

Hrbtenjača 40-letnega Bulgara je bila dobesedno prerezana pred štirimi leti, ko je bil žrtev brutalnega napada, pri katerem mu je napadalec v hrbet zabodel nož in ga ohromnil od pasu navzdol. Njegove poškodbe so bile podobne poškodbam igralca Christophera Reeva, ki je poškodbo hrbtenjače utrpel po padcu s konja leta 1995. Le, da je pri njem prišlo do prekinitve hrbtenjače v višjem delu, zaradi česar je bil paraliziran od vratu navzdol in imel težave pri dihanju. Ko je leta 2004 preminil, je velik del svojega denarja zapustil organizacijam za raziskave paralize po poškodbi hrbtenjače. In kot kaže se danes njegove sanje, da bi odkrili učinkovito zdravljenje za paceinte s hudimi poškodbami hrbtenjače, uresničujejo.

Popolna prekinitev hrbtenjače je do sedaj veljala za neozdravljivo, čeprav nekateri pacienti po delni poškodbi hrbtenjače okrevajo. Pri revolucionarni operaciji pa so strokovnjaki uspeli spremeniti to prepričanje. ''Dosedaj je veljalo prepričanje, da centralni živčni sistem ne more obnavljati poškodovanih delov. Sam tega nisem nikoli verjel,'' je povedal profesor Geoffrey Raisman, ki je skupaj s skupino raziskovalcev iz UCL, razvil tehniko, sedaj pa njeno učinkovitost dokazal tudi na ljudeh.

Poseg, s katerim so uspeli obnoviti funkcijo hrbtenjače Bolgaru Dareku Fidyki, je potekal tako, da so poljski znanstveniki Fidyki iz nosu najprej odvzeli vohalne celice, ki pomagajo pri rasti živčnih celic. Dva tedna kasneje pa so jih britanski strokovnjaki s pomočjo 100 mikro injekcij presadili v njegovo hrbtenico in 'popravili' prekinitev. Odvzeli so tudi majhen delček živčnega tkiva iz gležnja in z njimi zapolnili vrzeli v hrbtenjači ter omogočili oporo za razrast nevronov hrbtenice. Z njihovo pomočjo so se konci odsekanih živčnih vlaken zrastli in združili, kar je do sedaj veljalo kot nekaj nemogočega.

Tri mesece po operaciji je gospod Darek Fidyka v nogah začutil občutek toplote in mrazu ter mravlinčenje. Po letu in pol fizioterapije in rehabilitacije v rehabilitacijskem centru Wroclaw, pa je shodil s pomočjo opore. ''Verjamemo, da je ta poseg revolucionaren , njegov nadaljni razvoj pa lahko prinese zgodovinske spremembe trenutni brezupni situaciji ljudi, ki imajo poškodbe hrbtenjače,'' je še povedal profesor Geoffrey Raisman.

Okrevanje Dareka Fidyka je primerjal z velikim dosežkom človeštva, ko je prvi človek stopil na Luno. ''Gospod Fidyka sedaj lahko hodi s pomočjo hodulje in je pridobil večino funkcij svojega prvotnega življenja, vključno z vožnjo avtomobila. Plesati še ne more, je pa nadvse presrečen,'' pojasni in nadaljuje: ''Število pacientov, ki so popolnoma paralizirani, je ogromno. Na milijone jih je na svetu. Če bi lahko prepričali globalno nevrokirurško skupnost, da to deluje, bi se poseg zelo hitro razvil.''

Dr. Pawel Tabakow s poljske medicinske fakultete Wroclaw Medical University in Poland, ki je sodeloval pri posegu, pa je povedal: ''Možnosti za okrevanje našega pacienta bi bile brez tega posega manj kot 1 odstotek. Po posegu pa smo opazili postopno okrevanje tako senzorične kot motorične funkcije, ki se je začela že štiri mesece po operaciji.''
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650