Vizita.si
Tradicionalna kitajska medicina

Novice

Se alternativna medicina poslavlja od nas?

Ni.J.
27. 01. 2011 13.01
1

Številni naravni tradicionalni kitajski in ajurvedski zeliščni pripravki bodo v Evropski uniji zaradi neskladnosti z obstoječimi varnostnimi standardi prepovedani. Ali to narekuje konec alternativne medicine?

Tradicionalna kitajska medicina
Tradicionalna kitajska medicinaFOTO: Reuters

Če govorimo o naravnih pripravkih, pridevnik 'naravni' še ne pomeni, da so tudi varni. Na nekatere kitajske proizvode so strokovnjaki opozarjali že v preteklosti, saj so se številni izkazali za potencialno nevarne, prav zato pa se je Evropska unija odločila stvari priti do dna in prepovedati njihovo prodajo.

Z letošnjim letom je namreč poteklo prehodno obdobje, določeno v evropski direktivi o tradicionalnih zdravilih in homeopatskih pripravkih, ki je bila sprejeta že leta 2004 ter je nastala kot posledica porasta negativnih in škodljivih učinkov nekaterih naravnih proizvodov.

1. januarja so v Veliki Britaniji prepovedali prodajo na stotine zeliščnih pripravkov, ki niso preverjeni. Po novem morajo biti vsi naravni pripravki avtorizirani in predpisani s strani zdravnika ter v skladu z evropsko direktivo.

Pripomočki za naravno zdravljenje
Pripomočki za naravno zdravljenje FOTO: iStockphoto
V zadnjih dveh letih je Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, agencija, katere namen je registracija zdravil, izdala že več opozoril, a do sedaj številni naravni izdelki še vedno ne ustrezajo varnostnim in kakovostnim standardom. Po mnenju Zveze za naravno zdravstvo (Alliance for Natural Health) pa je na evropskem trgu malo tradicionalnih kitajskih in ajurvedskih izdelkov, ki bi lahko pridobili status registriranih zdravil na podlagi varnosti in kakovosti.

Na trgu obstaja približno 200 zdravil, narejenih iz do 30 zelišč, ki so pridobila licenco, vendar pa so samo v Veliki Britaniji v prodaji zdravila, ki jih tvori tudi do 300 različnih rastlin. Vse te rastline seveda niso registrirane, saj stroški pridobitve licence za posamezno zelišče stanejo nekaj več kot 90 tisoč evrov. Aprila 2011 bodo morala imeti vsa tradicionalna zdravila rastlinskega izvora dovoljenje za prodajo, pridobljeno s strani EU, vendar pa privrženci alternativne medicine trdijo, da bodo zaradi enormnih stroškov pridobivanja licence številni zeliščni pripravki ostali brez licence in dovoljenja za prodajo. Temu zagovorniki nove direktive sicer nasprotujejo in pravijo, da bo cena licence nižja, prav tako pa naj direktiva ne bi nič posegala v alternativno medicino. Kot pravijo, je varnost ljudi najpomembnejša, saj so se številne rastline, ki so bile do sedaj v uporabi, izkazale za škodljive. MHRA je tako pod nadzor vzela tudi vse osebe, ki ponujajo zeliščne pripravke prek spleta, opozarja pa, da nikoli ne kupujte naravnih pripravkov, za izvor, varnost in kakovost katerih niste prepričani.

Privrženci alternativne medicine bodo tako prikrajšani za mnoga zdravila, ki zaradi visokih cen registracije in preverjanja varnosti rastlin ne bodo dobila dovoljenja. Po drugi strani pa je v lekarnah v prosti prodaji in na recept še vedno mogoče dobiti številna zdravila, ki so bila registrirana in so se izkazala za škodljiva za zdravje ljudi. O kakšni varnosti torej govorimo?  Naši ali o varnosti in potrebi po obstoju farmacevtske industrije?

aroma
aromaFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650