Profesor Day je mnenja, da so komarji izjemno vizualna bitja. Še posebej v popoldanskih urah naj bi svojo žrtev tako izbirali na podlagi videza. Pikom naj bi bili najbolj izpostavljeni ljudje, ki so oblečeni v temna oblačila.
Ko komar izbere svojo žrtev glede na videz, pa tisto 'ta pravo' izbere še na podlagi vonja. Komarje, na svetu jih je okoli 300 različnih vrst, pičijo pa zmeraj samice, privlačita tako količina ogljikovega dioksida v izdihanem zraku osebe kakor tudi vonj kože.
Debelejši ljudje in nosečnice z dihanjem proizvajajo več ogljikovega dioksida, zato komarji veliko raje zagrizejo vanje. Še posebej pa so jim všeč vonj po mlečni kislini, ki se izloča medtem ko telovadimo, aceton, ki ga sproščamo z dihanjem in estradiol, ki je stranski produkt estrogena. Nekatere vrste komarjev pa pikajo zgolj v gležnje in noge, ker jih privlači vonj bakterij na nogah.
Na žrtev pa komarje privabi tudi toplota, ki jo oddaja posameznik. Nosečnice, katerih telo oddaja več toplote, so tako tudi zaradi tega izpostavljene večjemu tveganju, da bo komar izbral prav njihovo kri.
Komarji ne pikajo zato, ker bi se z našo krvjo hranili, temveč z našo krvjo samice v svoj organizem dobijo beljakovine, ki jih potrebujejo za razvoj jajčec. Velikost rdečice na mestu ugriza pa nima prav nobene zveze s količino krvi, ki nam je ti krvosesi popijejo, temveč gre za reakcijo imunskega sistema na slino, ki jo je komar spustil pod našo kožo.
In kako se lahko zaščitite pred komarji?
Ugašanje luči vam v boju s komarji ne bo pomagalo, saj ti uspešno opravljajo svoje delo tudi v temi. V svojem stanovanju se pred njimi lahko zaščitite z uporabo zaščitnih mrež na oknih in z uporabo mrež, ki jih obesite nad posteljo ter s sredstvi za odganjanje mrčesa, ki jih vstavite v vtičnico. Pomagajo tudi nekatere dišeče sveče, ki so namenjene za zaščito pred insekti, številni pa prisegajo tudi na baziliko. Sveža, posajena bazilika naj bi namreč odganjala komarje.
Ko ste na prostem, pa nosite dolge rokave in dolge hlače ter se izogibajte območjem, kjer se zadržuje več vlage – ob jezerih, potokih, vodnjakih ... Uporabljajte sredstva za zaščito pred komarji oziroma repelente, ki jih lahko v trgovinah in lekarnah dobite v obliki krem, razpršil, gelov ali stikov. Kakovostni repelenti pa vas ne bodo zaščitili zgolj pred komarji, temveč tudi pred ugrizi drugih žuželk, klopov in obadov.
Vendar pa bodite pri uporabi repelentov previdni. Zaradi velike vsebnosti kemikalij, nekatera sintetična sredstva lahko razdražijo kožo, oči in sluznico. Dražeči pa so lahko tudi naravni repelenti, ki vsebujejo celo kopico eteričnih olj. Ti so lahko včasih še agresivnejši od sintetičnih repelentov, ki vsebujejo DEET ali ikaridin. Če repelent vsebuje olje limonine trave, lahko močno in trajno poškoduje oči, če sredstvo vsebuje eterično olje krvomočnice pa lahko izzove alergijsko reakcijo, še posebej pod močnim vplivom sonca in toplote. Repelente zato nanašajte previdno in varno, tako kot piše v navodilih za uporabo. Čeprav sredstvo po določenem času preneha učinkovati, s količino nikar ne pretiravajte, še posebej pri otrocih. Nanašajte po priporočilih proizvajalca. Bodite pa pozorni na to, ali je repelent primeren za otroke ali ne, in od katerega leta starosti naprej se ga lahko uporablja. Za otroke zato kupite raje otroška sredstva za zaščito pred komarji, ki povzročajo manj stranskih učinkov. Seveda pa nikoli ne pustite otroka, da bi si sredstvo nanesel sam, temveč to storite vi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV