12-letni Leonardo Arajuo iz Brazilije se je rodil s prirojeno telesno okvaro, zaradi katere ni mogel hoditi. Starša sta se odločila, da ga bosta vključila v program zdravljenja z rečnimi delfini pod vodstvom ustvarjalca bototerapije Igorja Simoesa. Po treh letih izvajanja terapij se dečkovo fizično stanje izboljšuje, velik napredek pa so opazili tudi na psihični ravni.
Izmed vseh delfinov imajo rečni delfini, ki jim pravijo tudi Boto rosa (Inia geoffrensis) in prebivajo predvsem v Amazonki, največji sonar, s pomočjo katerega oddajajo ultrazvočne valove. Delfini te zvoke oddajajo zato, da lažje določajo smer plena, neizmerna velikost sonarja te vrste delfina pa je posledica izjemno slabe vidljivosti v lokalnih rekah. Terapevti verjamejo, da je prav ta ultrazvočni zvok ključnega pomena pri zdravljenju nekaterih bolezni, ki so povezane z okvarami živčevja in mišic.
Čeprav terapije z delfini običajno potekajo v bazenih, kjer imajo živali v ujetništvu, terapija z rožnatimi delfini poteka v naravi, v njihovem naravnem okolju. Pri zdravljenju se terapevti držijo posebnega postopka: postavljanje anamneze bolniku (zbiranje podatkov o njem), fizioterapija, izobraževalno predavanje, izbira in učenje pristopa, nadzorovanje prvih stikov, sprejetje, prilagajanje in poglabljanje odnosov, ki pa je različno od primera do primera. Prav tako se na poseben način začenja tudi vsaka posamezna terapija. Začne se z ročno pripravo telesa na interakcijo z okoljem, nato sledi spoznavanje okolja in spoznavanje z delfini, naposled pa plavanje z delfini, ki oddajajo močne ultrazvočne zvoke. Vsaka terapija traja približno 30 minut, njej pa sledi še psihoterapija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV