Znanstveniki so iz pacifiške meduze Aquorea victoria klonirali protein fluorescenčno zelene barve (GFP) že pred desetimi leti. Če so ga do sedaj v laboratoriji uporabljali le za spremljanje genov, določanje položajev proteinov in raziskovanje medsebojnih interakcij med proteini, pa se je sedaj pokazalo, da bi GFP lahko uporabili tudi za odkrivanje tumorjev v organizmu.
Raziskovalec profesor Norman Maitland iz yorkshirskega onkološkega raziskovalnega laboratorija verjame, da bi lahko bila tehnologija odkrivanja tumorjev s proteinom meduze do desetkrat bolj učinkovita kot CT. “Tumorje, ki se razvijajo v telesu, je zelo težko odkriti v zgodnji fazi, zgodnje postavljanje diagnoze pa je pri zdravljenju raka izjemno pomembno,“ pravi. “Sedaj smo razvili proces, ki vključuje vstavitev proteinov GFP v človeške rakave celice. Tkivo nato osvetlimo, posebna kamera pa zazna te proteine, ki se začnejo svetiti, in tako lahko vidimo, kje se skriva tumor.“ Dosedanje raziskave na miših so že pokazale, da je s pomočjo GFP mogoče zaznati rast tumorjev in metastaz.
“Rentgenski žarki izjemno težko prodrejo globoko v tkivo in kosti, zato je določene vrste raka, kot je na primer mikroskopski kostni rak, zelo težko diagnosticirati. S pomočjo našega odkritja bo postavljanje diagnoze veliko enostavnejše in hitrejše,“ razlaga Maitland.
Maitland je protein GFP do tumorja prenesel s pomočjo neškodljivega virusa. Ko je virus dosegel tumor, se je v njem začel razmnoževati, posledica tega pa je bilo tudi povečanje števila barvnih proteinov. “Ko posebna kamera osvetli tkivo, proteini vzplamenijo in odkrijejo, na katerem delu telesa se skrivajo rakave celice,“ pove. Proces je poimenoval 'virimaging' oziroma 'virupodabljanje'.
CT skenerji lahko za zdaj odkrijejo le dovolj velike tumorje, ki jih tvori več tisoč celic. Z novo tehniko, ki je še v fazi razvoja, pa bi tumorje lahko odkrili že veliko prej. Maitland ob tem pravi, da je s pomočjo posebne kamere na površju kože mogoče videti že tudi eno samo rakavo celico, v pljučih pa naj bi jih zadostovalo že 50. Koliko rakavih celic, ki vsebujejo svetleče proteine, je vidnih na kameri, pa je seveda odvisno predvsem od globine, na kateri se nahaja tumor.
Novo tehniko bi lahko uporabljali za odkrivanje novih rakavih obolenj, hkrati pa tudi za spremljanje, koliko in kam se je rak razširil oziroma koliko se je dejansko po zdravljenju skrčil. Profesor Maitland upa, da bo metoda v uporabi že v roku petih let, do tedaj pa bo potrebnih še kar nekaj raziskav.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV