Kath Robinson se zadnjih 16 let svojega življenja vsako jutro zbuja z bolečinami v mišicah in sklepih, poleg tega pa je nenehno izčrpana. Zdravniki so potrebovali kar šest let, da so odkrili, kaj ji je, naposled pa se je izkazalo, da so gripi podobni simptomi posledica težav s ščitnico, hipotiroidizma.
10 let po odkritju diagnoze se Kathino stanje ni prav nič izboljšalo, saj zdravniki še vedno niso našli načina, kako ji pomagati in olajšati življenje. 64-letna Kath je bila včasih uspešna poslovna ženska, a je bila pet let po začetku zdravstvenih težav prisiljena opustiti službo in se predčasno upokojiti. Danes je zanjo naporna že vsaka najmanjša telesna aktivnost, tudi sprehod ali nakupovanje, saj mora že v to, da se odpravi od doma, vložiti izjemno veliko energije. Boji pa se, da hipotiroidizem načenja tudi dva od njenih štirih otrok.
“Počutim se tako slabo, da kar ne morem verjeti. Včasih sem bila izjemno aktivna, sedaj pa se počutim kakor, da sem senca tega, kar sem včasih bila,“ pravi Kath, ki je doma iz Halifaxa v West Yorkshiru. “So dnevi, ko si resnično želim, da me ne bi bilo več na svetu. Rada bi počela stvari, ki sem jih pred tem, a ne zmorem. Včasih se mi zdi, da imam 90 in ne 64 let.“ V trenutku, ko se loti pospravljanja ali se odloči, da bo odšla v trgovino, je od navdušenja namreč še polna energije, a jo že v naslednjem trenutku začne mraziti in popadati neizmerna slabost.
Pri vsakdanjih opravilih ji zato pomaga mož Phillip, saj se določene dneve ne more premikati drugače, kakor s pomočjo invalidskega vozička. “Občutek je grozen. Kar naprej se mi zdi, da imam gripo, vsak dan znova, že 16 let … Včasih se že sama sebi zdim nora.“
Kath pravi, da je že v mladih letih trpela zaradi artritisa v predelu kolkov in da so zdravniki zato mislili, da so simptomi gripe povezani z artritisom. “Leta in leta so mi zatrjevali, da je z menoj vse v redu in da so moji simptomi povezani z artritisom. Po šestih letih pa je isti zdravnik, h kateremu je hodila tudi moja sestra, ugotovil, da imam težave s ščitnico in da je to vzrok mojih težav.“
Hipotiroidizem je stanje, ko ščitnica proizvaja premajhno količino ščitničnega hormona, zaradi česar Kathin metabolizem ne deluje pravilno. Vendar pa pravi, da je s strani zdravnikov, namesto, da bi dobila zdravila, s katerimi bi se njeno stanje izboljšalo, dobila le zdravila, s katerimi so ji nadomestili pomanjkanje hormona in zmanjšali učinek bolezni. Zaradi tega se je raziskovanja bolezni lotila sama in odkrila mešanico 13 različnih zdravil, s katerimi je njeno življenje le postalo znosnejše. “Zdravilo, ki sem ga prejemala pred tem, ni delovalo. Očitno tega področja nihče ne raziskuje dovolj. Hipotiroidizem se namreč lahko kaže v najrazličnejših oblikah, pri meni pa so združeni prav vsi simptomi.“
Kath si želi nazaj svoje življenje. Želi si, da bi ji pri tem pomagali zdravniki, a ima občutek, da ji nihče ne zna pomagati. “Mislim, da med stroko niti ni pravega interesa in da si nihče niti ne želi pomagati ljudem, ki trpijo tako kot jaz.“
Kath je zdravnik, ki je odkril njeno težavo, diagnozo postavil na podlagi zdravstvenih težav, za katerimi sta trpeli že njeni sestri Christine Justice in Patricia Ashcroft, ki sta umrli pri 63 in 68 letih starosti. Kath se zato boji za svoji hčerki Julie in Vicky, da nista tudi oni dve podedovali te bolezni, saj že izkušata določene simptome. Prav zato se trudi ustanoviti skupino za osebe z boleznimi ščitnice.
Hipotiroidizem je bolezen, pri kateri ščitnica ne tvori dovolj ščitničnih hormonov, ki jih naš organizem potrebuje za uravnavanje različnih mehanizmov, zlasti presnove. Najpogosteje se pojavlja pri ženskah, starejših od 40 let, k razvoju bolezni pa veliko prispeva dednost.
Hipotiroidizem lahko nastane kot posledica:
– vnetja ščitnice (najpogosteje avtoimunskega vnetja ščitnice, ki ga imenujemo Hashimoto tiroiditis);
– zdravljenja hipertiroidizma, prekomernega delovanja ščitnice, z radioaktivnim jodom ali kirurškim posegom;
– pomanjkanja joda v hrani;
– motnje v delovanju hipofize (najpogosteje posledica tumorja hipofize), ki ne sprošča dovolj hormona, ki spodbuja delovanje ščitnice.
Simptomi, ki spremljajo hipotiroidizem, se razvijajo počasi, skoraj neopazno, kažejo pa se kot utrujenost že ob najmanjšem telesnem naporu, pridobivanje telesne teže, zaprtje, znižanje glasu, otekanje v predelu obraza in oči, občutljivost na mraz, tanjšanje las in dlak, pri ženskah pa se pojavijo tudi močnejše menstrualne krvavitve. Pojavi se lahko tudi golša, ki je posledica povečanja ščitnice.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV