75-letna Pat Shoop je pred približno letom dni zbolela za okužbo črevesja z bakterijo Clostridium difficile. Kot edino rešitev za izboljšanje njenega zdravja in edini način, kako ji rešiti življenje, so zdravniki predlagali presaditev blata njenega moža.
“Do takrat še nikoli nisem slišala za presaditev blata,“ pravi Shoopova, doma iz Minnesote. Čeprav se sedaj na ta račun šali, ji tedaj vse skupaj ni bilo prav nič smešno. “Bila sem tako bolna, da mi je bilo popolnoma vseeno, kaj bodo storili,“ se spominja. Pat je namreč trpela za okužbo črevesja z bakterijo Clostridium difficile (C. diff), ki velja za življenjsko ogrožajočo bakterijsko bolezen, ki povzroči hudo drisko, abdominalne bolečine, slabost in bruhanje. Ker je bakterija odporna na večino zdravil, je bolezen izjemno težko pozdraviti, kot najbolj učinkovit način zdravljenja pa se je izkazala presaditev blata zdrave osebe.
Poročilo, ki je bilo objavljeno v reviji Clinical Infectious Diseases in v katerem je bila opravljena analiza podatkov preiskav, ki so pod drobnogled vzele 317 okuženih oseb, je pokazalo, da je bila fekalna bakterijoterapija oziroma fekalna transplantacija učinkovita pri 92 odstotkih obolelih. Večina pacientov je ozdravela že po enem samem zdravljenju, kar pomeni, da je tovrstni način zdravljenja mnogo učinkovitejši od zdravljenja s probiotiki, molekulami, ki vežejo nase toksine in eksperimentalnimi cepivi.
Pri fekalni transplantaciji zdravemu darovalcu odvzamejo blato, ga zmešajo z vodo ali solno raztopino, nato pa mešanico preko v nos vstavljene cevi prenesejo v črevesje okuženega z bakterijo C. diff. Ko je zdravo blato preneseno v črevesje obolelega, zdrave fekalne bakterije obnovijo ravnovesje zdravih bakterij v črevesju pacienta. C. diff okužbe se namreč običajno pojavijo, ko se poruši črevesna flora, največkrat zaradi prekomernega jemanja določenih antibiotikov.
Shoopovi so okužbo diagnosticirali maja 2010. Verjame, da jo je staknila ali v bolnišnici, ko se je zdravila zaradi zlomljene roke ali medtem ko se je zdravila za rakom dojke.
V času fekalne transplantacije sta Pat in njen mož Bob stanovala v bližnjem hotelu, 77-letni Bob pa je bil pod velikim pritiskom, saj je moral 15 minut pred začetkom zdravljenja proizvesti uporaben vzorec blata. “Jedel je čokolado, vino in zrezek,“ pravi Pat. Ko je Bob opravil svoj del, sta odhitela na kliniko, kjer je gastroenterolog Dr. Tim Rubin Pat takoj skozi nos in vse do želodca speljal cevko. “Vse skupaj je trajalo kakšnih 20 minut,“ se spominja Pat. “Dr. Rubin mi je zagotovil, da ne bom ničesar okusila in ničesar zavohala ter imel je prav.“
Postopek je bil opravljen v četrtek, do nedelje dopoldne pa se je Pat počutila že veliko bolje. Skoraj leto pozneje pravi, da se počuti odlično. Njeno zdravstveno stanje se je močno izboljšalo, postala je ambasadorka za fekalne transplantacije, v sklopu tega pa deli svojo zgodbo z bolniki, ki so se okužili z bakterijo C. diff. “Vsakomur povem, da poznam postopek, ki zagotovo deluje,“ pravi Pat, ki globoko verjame, da bi brez tega postopka umrla. “Sedaj sem ogabno normalna,“ še dodaja v šali.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV