Vizita.si
Če si redno umivate zobe in jezik ter uporabljate zobno nitko in ustno vodico, potem bi bil slab zadah lahko simptom nečesa bolj resnega.

Novice

Slab zadah je lahko znak bolezni jeter, afte pa celo …

K.B.
28. 10. 2014 08.03
1

Priznani britanski zobozdravnik dr. Sameer Patel razkriva, kako lahko različna stanja ustne votline nakazujejo nekatere zdravstvene težave. Kot pravi, je lahko slab zadah znak bolezni jeter, afte pa lahko celo nakazujejo raka.

Če si redno umivate zobe in jezik ter uporabljate zobno nitko in ustno vodico, potem bi bil slab zadah lahko simptom nečesa bolj resnega.
Če si redno umivate zobe in jezik ter uporabljate zobno nitko in ustno vodico, potem bi bil slab zadah lahko simptom nečesa bolj resnega. FOTO: iStockphoto
Pregled ustne votline za izkušenega zobozdravnika dr. Sameerja Patela iz londonske klinike Elleven Dental ne pomeni le ocena zdravja ustne votline, a kot pravi, lahko z njim posumi tudi na nekatere druga zdravstvena stanja in celo resne bolezni ter tako pacienta napoti na nadaljnja testiranja.

Tu je nekaj ključnih simptomov, ki so se v njegovi praksi pogosto izkazali za bolj resne:

Slab zadah: bolezni jeter

Če si redno umivate zobe in jezik ter uporabljate zobno nitko in ustno vodico, potem bi bil slab zadah lahko simptom nečesa bolj resnega. Kot trdi dr. Patel, lahko kaže na nekatere bolezni v telesu.

Čeprav so suha usta lahko posledica dehidracije, pa obstajajo tudi drugi dejavniki, ki sprožijo neprijetno težavo. Vzrok je lahko tudi sladkorna bolezen.
Čeprav so suha usta lahko posledica dehidracije, pa obstajajo tudi drugi dejavniki, ki sprožijo neprijetno težavo. Vzrok je lahko tudi sladkorna bolezen. FOTO: Profimedia

Med njimi motnje želodca, prebavne težave, v nekaterih primerih celo bolezni jeter. Te običajno v zgodnji fazi ne kažejo bolj opaznih simptomov, a slab zadah lahko kaže nanje. Več možnosti za bolezni jeter imate tudi, če pijete veliko alkohola.

Rumeni zobje: jemanje zdravil

Jemanje nekaterih zdravil lahko povzroča rumene zobe. Med njimi tudi antibiotiki, kot so tetraciklini, ki jih pogosto uporabljamo za zdravljenje aken, zdravila za izpiranje ust ob boleznih dlesni ali zdravila za visok krvni pritisk. Sicer pa so rumeni zobje lahko tudi posledica kajenja.

Suha usta: sladkorna bolezen

Čeprav so suha usta pogosto posledica dehidracije, pa obstajajo tudi drugi dejavniki, ki sprožijo neprijetno težavo. Uživanje alkohola ali kajenje spadata mednje, vzrok pa je lahko tudi bolj resen, in sicer sladkorna bolezen. Drugi prvi simptomi, ki še lahko kažejo na sladkorno bolezen, so še prekomerna žeja, mravljinčenje v rokah in nogah, pogosto uriniranje in zamegljen vid. Zaradi pomanjkanja sline, so dlesni bolj izpostavljene okužbam, zato je toliko bolj pomembno, da v tem primeru redno obiskujete zobozdravnika in pazite na ustno higieno.

Afte ali razjede v ustih: rak ustne votline

Afte so pogosta težava, ki se navadno pojavi, ko smo izčrpani ali nam upade imunski sistem. A če razjede, ki nastanejo na ustni sluznici, ne izginejo v tednu ali dveh, je to opozorilni znak, ki kaže na to, da morate obiskati svojega zdravnika ali zobozdravnika. Še posebej, če so robovi aft beli ali rdeči ali če se pojavijo krvavitve in otrplost. V tem primeru gre lahko za raka ustne votline, ki je pogostejši pri kadilcih in posameznikih, ki spijejo veliko alkohola. Najpogosteje se pojavi po 60. letu starosti, a je možen tudi prej.

Krvaveče dlesni: gingivitis ali paradontoza

Strokovnjaki ocenjujejo, da se z boleznimi dlesni spopade kar polovica ljudi. Krvavitve med ščetkanje in slab zadah so lahko znak, da se spopadate z gingivitisom – vnetjem dlesni. Če stanja ne zdravite, se lahko razvije v paradontozo – vnetja tkiva in kosti, ki podpira zob in ga drži na svojem mestu. V ekstremnih primerih lahko paradontoza privede do izpada zob.

Da bi zmanjšali možnosti za razvoj bolezni dlesni, je ključnega pomena, da vsak dan skrbite za redno ustno higieno, poleg tega pa tudi, da hodite na redne preglede k zobozdravniku.

Ravni, okrušeni zobje: stres

Zravnani in okrušeni zobje, katerih vzroka ne poznate, so lahko posledica nočnega škrtanja z zobmi. Tega pa navadno izzove stres, ki smo mu izpostavljeni preko dneva. Mnogi ljudje se škrtanja z zobmi ne zavedajo in so presenečeni, ko zobozdravnik odkrije, da so njihovi zobje okrušeni in zravnani. Simptomi, ki kažejo na škrtanje z zobmi, so tudi bolečine v čeljustih in glavobol. Da bi to preprečili, je dobro, da prepoznate vzrok stresa in ga odpravite, v vmesnem času pa si lahko pomagate tudi s posebnimi opornicami, ki jih izdela zobozdravnik in ki vaše zobe varujejo pred mehansko poškodbo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662