V Sloveniji v predpakiranih brezalkoholnih pijačah ugotavljajo predvsem tveganja z vsebnostjo aditivov, onesnaževanj in takšnih snovi, kot so jih našli v Združenih državah v gaziranih pijačah, niso našli. "Tudi v postopkih priprave brezalkoholnih pijač v gostinstvu nismo ugotovili problematike, ki bi lahko povzročila mikrobiološko kontaminacijo," je zapisala Andreja Mojškrc iz Inšpektorata za zdravstvo.
Najprimernejša pijača za odžejanje in nadomeščanje izgubljene tekočine je pitna voda. Mineralna voda je prav tako primerna. Od pijač, ki vsebujejo sadni in zelenjavni delež, so najbolj priporočljivi sadni in zelenjavni sokovi. Zaradi naravne relativno visoke vsebnosti sladkorja pa jih je priporočljivo tudi redčiti z vodo. Zelo dobri in zdravi so tudi sveže iztisnjeni sadni sokovi, ki jih pripravimo sami. Za žejo pa strokovnjaki svetujejo nesladkan ali malo sladkan zeliščni in sadni čaj. Mleko sicer vsebuje relativno veliko energije in hranil, zato ga uvrščamo med hranilno bogata živila in ne med napitke za žejo. Nujno potrebno tekočino dobi telo tudi z živili.
“Na žejo ni priporočljivo čakati, saj ta nastopi šele, ko organizmu primanjkuje že približno dva odstotka telesnih tekočin. V zmernih klimatskih pogojih in ob povprečni telesni aktivnosti naj bi otroci na dan zaužili od enega do poldrugega litra vode, odrasli pa 2,5 litra vode (od tega od 0,8 do enega litra s hrano),“ zaključuje Matej Gregorič.
Pijače, ki jih dobimo na domačen trgu, so varne, zatrjujejo pri Inšpektoratu za zdravstvo, je pa gotovo najbolje za žejo piti vodo, sadne sokove, ki jih stisnemo doma sami in čaje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV