Naš zakon gluho osebo opredeljujejo kot osebo, ki je povsem brez sluha oz. osebo, ki zaradi oteženega sporazumevanja uporablja znakovni jezik kot svoj naravni jezik.
Kakšne so pravice gluhih?
- Pravica, da uporabljajo slovenski znakovni jezik kot jezik medsebojnega sporazumevanja,
- Pravica, da so informirani v prilagojenih tehnikah,
- Pravica do tolmača.
Gluha oseba lahko na centru za socialno delo vloži vlogo za pridobitev pravic po zakonu. Center za socialno delo gluhi osebi na podlagi mnenja strokovne komisije izda odločbo o njenih pravicah. Osebi se izda tudi izkaznica in vavčerji za plačilo tolmača. ''Vsaki gluhi osebi pripada 30 vavčerjev, kar pomeni poplačilo stroškov tolmačenja v obsegu 30 ur letno za individualne potrebe gluhe osebe. Dijaki in študenti, ki zaradi potreb, povezanih s šolanjem, potrebujejo povečan obseg storitev tolmačenja pripada 100 vavčerjev, kar pomeni, da lahko uveljavljajo plačilo storitev tolmačenja skupaj največ 100 ur letno,'' imajo zapisano na gov.si.
Prav tako pa zakon daje možnost, da lahko gluhe osebe neomejeno uporabljajo znakovni jezik v vseh postopkih pred vsemi državnimi institucijami, ki so za delo tolmačev dolžne zagotoviti sredstva.
Slovenski znakovni jezik in vse, kar morate vedeti o njem
Kot že omenjeno, so znakovni jeziki naravni človeški jeziki s polno razvitimi slovnicami, ki pa namesto slušnega prenosnika uporabljajo vidni prenosnik. Med vse znakovne jezike spada tudi slovenski znakovni jezik, ki je avtohton jezik jezikovne skupnosti gluhih in nekaterih slišečih na območju Slovenije.
Po navedbah gov.si je bilo v šolskem letu 2020/21 kot gluhih in naglušnih opredeljenih 169 učencev; poudarjajo, da učence prepoznavajo zgodaj, ti pa so podpore deležni običajno že od samega začetka šolanja. ''Delež se v višjih razredih bistveno zniža, saj se povečuje delež odločb med učenci, zlasti s primanjkljaji na posameznih področjih učenja, ki jih običajno zaznavamo kasneje v procesu šolanja. Tudi med dijaki v zadnjih 10 letih opažamo upad trenda števila gluhih in naglušnih (v letu 2019/20 jih je bilo 89), razloge pa pripisujemo enakim razlogom kot med učenci. V prilagojenih programih se učenci in dijaki učijo slovenskega znakovnega jezika v okviru specialno pedagoškega predmeta Komunikacija.''
Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport je bila decembra 2020 ustanovljena delovna skupina za pripravo predloga umestitve slovenskega znakovnega jezika v sistem predšolske vzgoje ter osnovnošolskega in srednješolskega izobraževanja. Med nalogami delovne skupine je tudi skrb za promocijo učenja in poučevanja slovenskega znakovnega jezika ter za načrtovanje, usmerjanje in spremljanje aktivnosti. Mandat delovne skupine je 4 leta. Septembra 2021 je ministrica za izobraževanje, znanost in šport sprejela Sklep o sprejetju akcijskega načrta za pripravo predloga umestitve slovenskega znakovnega jezika v sistem predšolske vzgoje ter osnovnošolskega in srednješolskega izobraževanja 2021–2024.
Kdo so tolmači za slovenski znakovni jezik?
Tolmači gluhim osebam tolmačijo slovenski govorni jezik v znakovni jezik in slišečim osebam znakovni jezik v slovenski govorni jezik. Na območjih Slovenije, kjer živita italijanska in madžarska narodnostna skupina, tolmači tolmačijo gluhi osebi tudi italijanski ali madžarski govorni jezik v italijanski ali madžarski znakovni jezik in obratno.
Vizita e-novice
Vir: gov.si
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV