Vizita.si
Smrtonosni virus je preskočil z opice na znanstvenico.

Novice

Nevarni virus preskočil z opice na znanstvenico

K.B.
29. 10. 2010 10.25
2

Smrtonosni virus, ki je pobil kar tretjino opic kolonije Titi, je v ameriškem laboratoriju preskočil na znanstvenico, ki je bila v tesnem stiku z njimi, poroča britanski Daily Mail. K sreči pa zanjo ni bil usoden in je okrevala po mesecu dni.

Smrtonosni virus je preskočil z opice na znanstvenico.
Smrtonosni virus je preskočil z opice na znanstvenico. FOTO: iStockphoto


Zgodba spominja na britansko grozljivko 28 dni kasneje, kjer v laboratorij za preiskavo primatov vdrejo borci za pravice živali in se okužijo s smrtonosnim virusom, ki se nato prenaša med ljudmi. V laboratoriju v preiskovalnem centru primatov v Kaliforniji se je namreč znanstvenica pri preiskavi okužila z novim virusom, ki je med opicami hitro prenosljiv in smrtonosen. Od 55 opic v njihovem preiskovalnem centru jih je kar 23 resno zbolelo in imelo respiratorne simptome, ki so napredovali v pljučnico in vnetje jeter. Kar 19 opic ali 83 odstotkov od okuženih je umrlo. K sreči pa je okužena znanstvenica, ki je bila z njimi v tesnem stiku, pljučnico prebolela v enem mesecu.

Kljub vsemu pa strokovnjaki iz univerze v Kaliforniji v San Franciscu pravijo, da ni vzroka za preplah, saj ni dokaza, da bi znanstvenica okužila še koga. ''Ljudi ni treba skrbeti zaradi tega. Bolj gre za vprašanje, kako bolje zaščititi javne uslužbence, ki se srečujejo z novimi nevarnimi virusi,'' je povedal vodja raziskave dr. Charles Chiu iz UCSF (The University of California, San Francisco). Raziskovalce je predvsem dejstvo, da se je okužila s tem virusom, popolnoma presenetilo. ''Ko so njeni krvi testi pokazali, da se je okužila z virusom, ki mori opice, smo bili presenečeni, saj gre za novi sev adenovirusa. Znano pa je, da adenovirusi za razliko od drugih virusov ne prehajajo z vrste na vrsto. Poleg tega smo se prestrašili, ker je znano, da pri preskoku virusa z vrste na vrsto ta pri drugi vrsti deluje drugače in lahko povzroči hujšo obliko ali pa lažjo obliko obolenja,'' je še dodal dr. Chui.

Novi sev adenovirusov so znanstveniki odkrili, ko so primerjali adenoviruse okuženih opic z ostalimi adenovirusi in ugotovili, da se ta razlikuje od drugih že znanih. Najnovejša vrsta virusa lahko povzroči različne odzive – od preprostega prehlada pa vse do pljučnice in vnetja sluznice želodca ter črevesja. ''Če bomo natančno ugotovili, kateri virusi krožijo med živalmi, bomo lahko bolje napovedali in predvidevali, kateri bi lahko prešli tudi na ljudi, zato bodo tu potrebne še številne preiskave,'' je zaključil dr. Chui.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662