Lopezova in njen mož, ki sta v bolnišnici prosila za pomoč, ne govorita Špansko, saj sta del avtohtonega prebivalstva Mazatekov na tem področju. Prav zato se je medicinska sestra kasneje izgovorila, da je do nesporazuma prišlo zaradi težav pri razumevanju in zaradi pomanjkanja osebja. Tudi par je priznal, da sestre ni razumel prav dosti, razen odločne besede ne, zaradi česar sta na koncu obupala in se odpravila iz porodnišnice. A uro kasneje, ob 7.30 zjutraj je Lopezovi odtekla voda, in ker je vedela, da je prišel čas, je pokleknila na zelenici in pričela rojevati. ''Nisem si želela roditi na tak način. Bilo je grdo in bila sem v neizmernih bolečinah,'' je povedala za mehiške medije in dodala, da je bila med porodom sama, saj je mož še vedno skušal prepričati osebje, da bi ji pomagali.
Kriki matere pa so poleg številnih drugih ljudi pritegnili tudi pozornost Eloy Pacheco Lopez, ki je posnel šokantne fotografije in jih poslal novinarjem. Fotografije so bile objavljene v nekaterih lokalnih časopisih, pojavile pa so se tudi na naslovnici mehiškega tabloida La Razon de Mexico, nato pa se hitro razširile po spletu. Eloy Pacheco Lopez je fotografije delil tudi na Facebook profilu in pripisal: ''Potem ko je dve uri čakala in upala na pomoč, je rodila na dvorišču bolnišnice, saj jo je osebje bolnišnice pod nadzorom dr. Adriane René Cruz Cabrere povsem ignoriralo''.
Primer dobro ponazarja pomanjkljivo materinsko oskrbo v Mehiki, kjer na stotine žensk umre med nosečnostjo ali po njej, poleg tega dobro kaže tudi na diskriminacijo avtohtonih prebivalcev Mehike. ''Fotografija nakazuje na širši strukturni problem, ki se pojavlja v domorodnih skupnostih. Ženske ne prejemajo ustrezne oskrbe in ne prejemajo kakovostnih zdravstvenih storitev, hkrati pa niti humane obravnave,'' je dejala Mayra Morales, predstavnica nacionalne mreže za spolne in reproduktivne pravice. Lopezova je povedala, da sta z možem na kliniko hodila eno uro po trdi temi, saj prihajata iz gora na severu države Oaxaca. Njun primer poroda na zelenici pa ni prvi. Županja mesta Silvia Flores je za spletno stran Clarin povedala, da se je podoben primer zgodil že julija letos. Iz mehiškega ministrstva za zdravje so tako sporočili, da poteka raziskava, kjer skušajo ugotoviti, kaj se je v resnici dogajalo v bolnišnici Rural Health Center. Preiskavo je sprožila tudi nacionalna komisija za človekove pravice
Sicer pa je Oaxaca ena najrevnejših podeželskih mehiških držav, kjer ena od petih žensk ne rodi v bolnišnici, mnoge pa umrejo pred ali med porodom zaradi krvavitev ali preeklempsije – stanja, ki povzroči visok krvni pritisk in morebitno odpoved organov. Med mehiškimi državami ima tako najvišjo umrljivost med materami.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV