V svetu vsako leto diagnosticirajo med dva in tri milijone primerov nemelanomskega raka, 130.000 ljudi pa na novo zboli za malignim melanomom, kar pomembno prispeva k stopnji umrljivosti belopolte populacije, saj za kožnim rakom letno umre 66.000 ljudi. Prav tako vsako leto oslepi med 12 in 15 milijonov oseb zaradi katarakte, ki je v petini primerov posledica izpostavljenosti soncu.
Vsakih deset let se število obolelih za kožnim rakom v Sloveniji podvoji. Po podatkih iz leta 2004 je bil kožni rak med moškimi četrta, pri ženskah pa druga najpogostejša oblika raka, v letu 2006 pa se je med ženskami povzpel na prvo mesto. V letu 2006 je bilo sicer v Sloveniji registriranih 2149 novih primerov kožnega raka, od tega 71 na severnem Primorskem.
Nemelanomske oblike se pojavljajo predvsem pri starejših, melanomske pa pogosteje pri tistih, ki jih je sonce močno opeklo v otroštvu. Slednje se pri ženskah pojavljajo največ na golenih, pri moških pa na hrbtu. Zato je v poletnih mesecih nujna zaščita pred soncem in škodljivim UV sevanjem. Izpostavljenost naj bo omejena v obdobju med 10. in 16. uro, oziroma takrat, ko je naša senca krajša od telesa. Redno in zadostno uporabljajte zaščitne kreme s faktorjem čez 30, sončna očala, pokrivala, ki zaščitijo ušesa in vrat, ter lahka oblačila z daljšimi rokavi in hlačnicami.
Močnejši UV žarki
Sicer pa so povečani UV žarki, ki lahko ob pretirani izpostavljenosti povzročijo precej škode, tudi v solarijih, posledica ozonske luknje. Kljub številnim prizadevanjem naj bi se začetno stanje ozona vzpostavilo do leta 2065. UV žarki prodrejo tudi v vodo, še močnejši so v visokogorju, njihovi škodljivi učniki pa se z odbojem od snežne odeje še povečajo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV