Luisa Ball je 15-letnica, ki ji zamujanje pouka, plesnih vaj in celo počitnic ni tuje. Ima namreč redko bolezen, zaradi katere večino življenja prespi.
Do leta 2008 je bila Luisa povsem običajno dekle, ki se je rado igralo, zabavalo in hodilo v šolo. Tistega leta pa se je vse spremenilo. Potem ko je prebolela hudo gripo, so se ji začeli pojavljati nenavadni simptomi. Zdravniki so nato odkrili, da ima Kleine-Levin sindrom, za katerega je značilno, da bolnik nepričakovano pade v globok spanec, ki lahko traja tudi po več dni ali celo nekaj tednov skupaj.
“Zbolela je za gripo, po kateri si nikoli ni popolnoma opomogla,“ pravi Luisina mama Lottie. “Kasneje smo izvedeli, da je bila gripa le začetek motnje.“ Luisa je bila izčrpana, v šoli je večkrat zaspala med poukom, začela je nepovezano govoriti, kakor da bi govorila v spanju ... Starša sta bila zato močno prestrašena, saj se hčerino stanje ni nič izboljševalo. “Luise nisva več poznala. Nisva vedela, kaj naj storiva in kako naj ji pomagava. Postala je popolnoma drugačen človek,“ še pravi Lottie.
Starša sta nato Luiso odpeljala v bolnišnico k pediatru, ki pa ni znal ugotoviti, kaj se z njo dogaja. Slutil je le, da gre za neko hormonsko motnjo. A je Luisa takrat spala že po deset dni skupaj.
“Vse, kar je lahko počela, je bilo spanje,“ pravi Luisin oče, Richard Ball. “V spalnem obdobju ni mogla hoditi v šolo, se igrati, obiskovati plesnih vaj … Zbudila sva jo lahko le toliko, da je nekaj pojedla in odšla na stranišče. Pa še pri tem sva jo z ženo morala napol nositi.“ Luiso je bilo namreč zelo težko zbuditi iz spanca in jo nahraniti. “To je bil zapleten postopek, saj sva ji mogla dati hrano v tistem trenutku, ko nama jo je uspelo zbuditi. V naslednjem trenutku bi namreč že lahko zaspala.“
Louiso so nato napotili v drugo bolnišnico, kjer so ugotovili, da ima Kleine-Levinov sindrom. Gre za redko motnjo hipersomnije, prekomerne zaspanosti. Vzrok za izbruh bolezni ni znan, čeprav mnogi menijo, da je povezan z nepravilnim delovanjem hipotalamusa, dela možganov, ki uravnava željo po apetitu in spanju. Pogosteje se pojavlja pri moških, običajno pa bolezen sama od sebe izgine, ko oseba odraste.
Zdravila ali učinkovite metode zdravljenja Kleine-Levinovega sindroma ni, čeprav številni bolniki prejemajo poživila, ki jih ohranjajo v budnem stanju. Pri Louisi je zdravnik poskusil s tovrstnimi zdravili, vendar ji niso pomagala.
"Zdaj že vemo, kdaj bo Louisa zaspala, saj je pred tem močno razdražena. V začetku pa je bilo izjemno težko. Ko smo na primer odšli na dopust, je začela padati v spanec že na letališču. Na letalu je nato globoko zaspala, zato sva jo morala z ženo nositi vse do avtomobila,“ pravi Richard. “Takrat je spala celih sedem dni in bila zelo razburjena, ko se je zbudila in ugotovila, da je zamudila cele počitnice.“
Louisa je zdaj začela jemati nova zdravila, za katera tako ona kot tudi starši upajo, da bodo učinkovitejša in bodo zmanjšala število spalnih obdobij. “Zdravila obetajo izjemno veliko,“ še pravi Richard. “Zdaj ni globoko zaspala že sedem dni, zato upamo, da se bo to še nadaljevalo in da bo končno lahko spet zaživela normalno najstniško življenje.“
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV