Teja Bajt se je z naravoslovjem začela spogledovati že zelo zgodaj. Pri enajstih letih je sprva sanjala o astronomiji, nato pa je začela vse pogosteje prebirati debele knjige, ki so govorile o tem, kako deluje človeško telo in kako ga pozdraviti, že takrat pa si je za cilj postavila doktorat. Pred izbiro študija jo je ena izmed profesoric na tolminski gimnaziji navdušila za genetiko in ta je nato res zbudila njeno zanimanje. Diplomo je opravila na oddelku za eksperimentalno onkologijo, nato pa je zbrala ves pogum, ki ga je premogla, in odšla na raziskovalni magisterij v angleški Birmingham. Tam se je sčasoma uvrstila med tri najboljše magistrske študente v svojem programu, a domotožje je bilo enostavno prehudo in kljub odlični ponudbi za doktorat, se je sklenila vrniti v Slovenijo, kjer pa je njeno profesionalno pot prekinila bolezen.
'To je bilo v obdobju, ko se je poročal moj brat, zato sem bila kot priča še toliko bolj obremenjena,' se prvih znakov bolezni spominja Teja, ki sprva ni pripisovala veliko pozornosti temu, kako drži rame in je to pripisovala zakrčenim mišicam. Že naslednji dan pa se je njeno počutje močno poslabšalo: 'Bolela me je glava, temnilo se mi je pred očmi, videla sem pike, bila sem vsa zelena, na trenutke sem začela izgubljati zavest in moj vrat je bil povsem trd,' se grozljivih trenutkov spominja Teja, ki je bila takoj sprejeta na urgenco, tam pa so ugotovili, da boleha za virusnim meningitisom. Pri njem bolnik boleha za vnetjem možganskih ovojnic, kar je lahko tudi usodno, zato že prvih simptomov nikar ne spreglejte. Več o njih si preberite TUKAJ.
Po sedmih dneh bolnišničnega zdravljenja je bila Teja odpuščena domov, a še vedno je bilo pred njo dolgotrajno okrevanje. 'Tresla sem se, grozen občutek je bil. Občutek popolne praznine, niti čustev ni bilo. Samo obstajala sem. Zavedala sem se, da me boli glava in zvoni v ušesih. To je vse,' pove. A hkrati je bila prav ta bolezen povod za to, da je ponovno zbrala pogum in spremenila svojo življenjsko pot. Ko se je zavedala, da se je morebiti okužila prav v laboratoriju, so na površje spet prišle njene dolgoletne sanje, da bi o znanosti poučevala otroke in tako se je po dolgotrajnem premisleku odločila, da doktorski študij opusti in odpre svoje podjetje. Še ena težava pa se je izkazala za priložnost: ko so se zaradi globalne pandemije koronavirusa zaprle šole, kjer je vodila številne krožke, je razvila Innobox, ki ga predstavlja v projektu Štartaj Slovenija.
Zdaj nam Teja pove, da so jo vse izkušnje zagotovo naučile prav to, da ne smeš nikoli obupati, temveč le vztrajati. 'Štiri leta smo uspešno vodili krožke, ki jih je obiskovalo že več kot 400 otrok, potem pa se je zgodila pandemija. Takrat je bilo težko, ker ne veš, kako boš obdržal delovna mesta in sploh podjetje, a čeprav morda ne gre vse po načrtu, to ne pomeni, da ti ne bo uspelo,' še doda Teja, ki je v zasebnem življenju mamica fantku Luki: 'Glede na to, da je za mano zelo zahteven ortopedski operativni poseg, sem zelo vesela, da sem končno po treh letih brez bolečin in se veselim, ko lahko spet hodim s sinom in možem na sprehode. Zaenkrat še ne dolge, ampak kmalu pa bomo lahko šli spet v hribe in tudi sinu pokazali, kako lepo je v kočah, ko si v popolnem miru in spoznavaš naravo.'
Tejino poslovno pot in razvoj omenjenih izdelkov si lahko še zdaj ogledate na VOYO, na POP TV pa zgodb letošnjih podjetnikov ne spreglejte vsako nedeljo ob 18.05.