Marje Khan je na internetu objavila vse svoje podatke, saj upa, da ji bo s prodajo jajčec uspelo odplačati študentski dolg. 28-letna poslovna ženska je zamisel dobila med tem, ko je v neki reviji prebrala, koliko se da na ta način zaslužiti, ni pa pomislila, da je darovanje jajčec za zaslužek v Veliki Britaniji prepovedano.
Kljub temu da je prodaja jajčec prepovedana, pa strokovnjaki pravijo, da se je oglaševanje jajčec izjemno razširilo, saj je internet zelo težko nadzorovati. Zaskrbljeni so predvsem zaradi luknje v zakonu. Darovalke namreč lahko zahtevajo določeno vsoto za povrnitev stroškov, katerih zgornja meja ni zakonsko določena.
Khanova, ki trenutno živi v Londonu, letno zasluži več kot 45 tisoč evrov, vendar pa je za študij marketinga in ekonomije morala najeti kredit. Rodila se je na Švedskem in odraščala v Stockholmu, njen oče je notranji oblikovalec, mama pa učiteljica. V Veliko Britanijo se je preselila pred desetimi leti, da bi se učila angleškega jezika in študirala v Londonu, in kljub temu, da so ji starši za študij posodili nekaj denarja, je morala najeti kredit v vrednosti 57 tisoč evrov.
“Vem, da se nekateri ljudje ne strinjajo z mojim početjem, vendar menim, da je to odličen način služenja denarja, hkrati pa lahko s tem pomagam parom, ki ne morejo imeti otrok,“ pravi Marje. “Čeprav imam dobro plačo, mi potem, ko odplačam najemnino in druge stroške, ne ostane prav veliko denarja. In če si bom nekoč želela kupiti stanovanje ali hišo, je pomembno, da čim prej odplačam svoj dolg.“
Marje je bila do pred kratkim, ko jo je znana medijska hiša obvestila o tem, da je prodaja jajčec nelegalna, prepričana, da ne počne ničesar prepovedanega. “Oglas sem objavila brez kakršnih koli težav," pravi. “Zato sem bila šokirana nad tem, da je prodaja jajčec prepovedana. Poleg tega o tem ni pisalo niti v članku, v katerem so mediji poročali, koliko mladih žensk se v Veliki Britaniji s tem ukvarja,“ je zgrožena povedala. Njen oglas, objava katerega je bila brezplačna, si je ogledalo približno 50 ljudi, a ji do sedaj še ni uspelo pridobiti para, ki bi bil zainteresiran za nakup jajčec.
Khanova pa je kljub vsemu nekoliko živčna. Postopek namreč obsega dnevne injekcije hormonov, ki stimulirajo njene jajčnike, da proizvajajo več jajčec in ki si jih mora vbrizgavati dva tedna. Jajčeca nato na kliniki operativno odvzamejo in shranijo. “Ko sem staršem in trem sestram povedala za svoje načrte, so bili zgroženi,“ razlaga Marje. “Skrbi jih, da bi kasneje obžalovala svoje početje, ker naj bi bilo darovanje jajčec tvegan poseg.“
Toda Marje je prepričana, čeprav strokovnjaki opozarjajo, da lahko ženska ostane po posegu neplodna ali pa med njim celo umre, da postopek ni tako tvegan in da je nevarnost zanemarljiva. Poleg tega pa je ne skrbi niti to, da bo njenega biološkega otroka vzgajal tuj par. “Veselilo pa me bo, če me bo otrok po 18. letu želel spoznati,“ še dodaja.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV