Bolečine jim povzroča razdraženo in vneto oko, pogosto pa imajo tudi poškodbo roženice in poslabšan vid, saj oko izloča premalo solz ali pa imajo te neprimerno sestavo.
Suho oko je sicer zelo pogosta bolezen pri revmatikih ter pri bolnikih s sladkorno boleznijo ali s ščitničnim obolenjem. S to težavo se srečuje tudi vsak četrti posameznik po 65. letu, saj z leti oko izloča vse manj solz.
Precej pa k obolenju pripomore tudi okolje, v katerem živimo in delamo, denimo večurno gledanje v računalniški ekran, dolge nočne vožnje, dolgotrajno gledanje televizije.
Suhost oči pa povzroča tudi pitje alkoholnih pijač ter nekatera zdravila, kot so diuretiki, antihistaminiki in antidepresivi.
Sami lahko torej veliko storite, da se suhemu očesu izognete ali preprečite hujše posledice:
- Skrbite za dovolj vlage v prostoru
- Izogibajte se kozmetiki, ki draži oči
- Pogosteje mežikajte
- Uporabljajte kapljice za vlaženje
- Zrak iz ventilacije naj vam ne piha v oči
- Izogibajte se cigaretnemu dimu
- Pijte dovolj tekočine
Suho oko največkrat preverijo s Širnerjevim testom, in sicer tako, da zataknejo filtrirni papriček za veko in izmerijo količino izločenih solz. Zdravljenje je nato odvisno od vzroka za premajhno količino solz.
Prehudo izhlapevanje zdravijo z zdravljenjem vek, če pa gre za premajhno izločanje solz, pa s solznimi nadomestki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV