Vizita.si
Zaradi slabih življenjskih razmer so tuberkulozi najbolj izpostavljeni prebivalci dežel tretjega sveta.

Novice

Svetovni dan boja proti tuberkulozi

M.K.
24. 03. 2009 10.47
0

V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen. Strokovnjaki ocenjujejo, da vsako leto za njo na novo zboli okoli 10 milijonov ljudi, pri katerih se zaradi slabih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravil bolezen lahko usodno konča. Slovenija na srečo spada med države z nizkim številom bolnikov.

Zaradi slabih življenjskih razmer so tuberkulozi najbolj izpostavljeni prebivalci dežel tretjega sveta.
Zaradi slabih življenjskih razmer so tuberkulozi najbolj izpostavljeni prebivalci dežel tretjega sveta.FOTO: Reuters

Tuberkuloza se je pojavila že pred tisočletji. Opisi bolezni so znani že od Hipokrata naprej, šele sredi 19. stoletja pa so odkrili, da gre za nalezljivo bolezen. 24. marca 1882 je nemški zdravnik Robert Koch prvi odkril povzročitelja, ki so ga najprej poimenovali Kochov bacil. Svetovna zdravstvena organizacija je zato ta dan razglasila za svetovni dan boja proti tuberkulozi.

Kaj je tuberkuloza?

Tuberkuloza je nalezljiva bolezen, ki jo povzroča bacil tuberkuloze. Najbolj poznana je tuberkuloza pljuč. Okužba lahko zajame tudi druge organe in tkiva. Tuberkuloza se največkrat širi s kašljanjem okuženih oseb oziroma bolnikov. Ob tem se v zrak sproščajo drobne kapljice, ki vsebujejo bacil tuberkuloze. Ob vdihovanju okuženega zraka pride do vdihovanja bacila, ki se najpogosteje naseli v spodnjih delih pljuč, kjer je največkrat mesto okužbe. Nastanek same bolezni je odvisen od kužne doze in odpornosti organizma.

Znaki okužbe

V svetu je najbolj poznana pljučna tuberkuloza.
V svetu je najbolj poznana pljučna tuberkuloza.FOTO: Reuters

Znaki tuberkuloze so velikokrat slabo izraženi in dolgotrajni. Znaki pljučne tuberkuloze so kašelj, bolečina v prsnem košu in povišana telesna temperatura, ki traja več kot tri tedne, ter izkašljevanje krvi. Tem težavam je lahko pridruženo znojenje, otečene bezgavke, utrujenost, izguba telesne teže .

Tuberkuloza se uspešno zdravi, zdravljenje pa je dolgotrajno. Bolnik običajno od dva do štiri tedne po zdravljenju ni več kužen za okolico in se zdravljenje lahko nadaljuje zunaj bolnišnice.

V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen, saj prizadene tretjino prebivalstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662