Vizita.si
image (28)

Novice

Rojstvo bratca mu bo rešilo življenje

L.E.
17. 01. 2012 07.59
0

Komaj tri leta star Nathan je hudo bolan. Toda rojstvo bratca Samuela mu bo lahko rešilo življenje. Njune matične celice se namreč ujemajo.

Nathan Shorey ima komaj tri leta, toda že 2010 so zdravniki odkrili, da ima limfoblastno oziroma akutno levkemijo. Pri otrocih ena najbolj pogostih oblik raka prizadene kri in kostni mozeg. V telesu se kopičijo bele krvničke, ki so nezrele in zato ne morejo ščititi pred okužbami. Kljub temu se razraščajo in zmanjšujejo tvorbo normalnih belih in rdečih krvničk. Ker primanjkuje slednjih, se pojavi slabokrvnost. Pogosteje nastajajo modrice, bolnik hitro zakrvavi. Nathanova mati Melanie Shorey je prvič opazila, da je nekaj narobe, ko je na stegnih in rokah svojega dojenčka opazila izpuščaje. Krvni testi so pokazali, da je kriva levkemija. Nathan je moral ostati v bolnišnici, kjer je preživel še nadaljnjih šest mesecev svojega kratkega življenja.

“Ko so nama povedali, da ima Nathan levkemijo, nama je počilo srce,“ pripoveduje Melanie, kako sta bolezen sprejela z možem Michaelom. “Takoj, ko sva zaslišala besedo levkemija, sva se začela bati najhujšega.“ Malček je moral prestati kemoterapijo in trenutno dobro napreduje. Starša pa pomirja še nekaj. Tudi če se stanje poslabša, bo Nathanu življenje lahko rešil bratec. Paru se je namreč rodil še Samuel. Njegove matične celice se ujemajo z bratovimi. Starša sta jih zato shranila v banko popkovnične krvi, ki se tako imenuje, saj matične celice strokovnjaki pridobijo iz popkovnice, ki povezuje mater in novorojenčka. “Nathan se trenutno uspešno zdravi, zato seveda želiva razmišljati pozitivno,“ pravi Melanie. “Toda vedno naju preganja misel, da se njegovo stanje lahko spet poslabša. Samuelove matične celice se dokazano ujemajo z Nathanovimi, zato sva vesela, da jih bomo, če bodo potrebne, lahko uporabili.“ Melanie in Michael, starša štirih otrok, sta se Samuela še posebej razveselila. Obožuje ga tudi Nathan. “Med njima je prav posebna vez.“

Popkovnična kri se po porodu po navadi zavrže, vendar starši lahko zahtevajo, da se shrani v javni ali zasebni banki. Njena posebnost je, da vsebuje nekaj matičnih celic – celic, ki se šele razvijajo v zrele, zato lahko pri presaditvi zamenjajo poškodovane.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574