Tudi prekomerna teža je dejavnik tveganja za nastanek raka. Kar nekaj rakavih obolenj so že povezali z njo. A ni edini dejavnik. Raziskovalci z univerze Arizona so ugotovili, da uživanje hrane, kot so hamburgerji, bureki, pice, piškoti ... poveča tveganje za nastanek raka tako pri ženskah, ki so prekomerno težke, kot pri ženskah, ki so vitke. Prej so menili, da so v nevarnosti le tisti, pri katerih kazalec tehtnice kaže preveliko številko. Zdaj se je izkazalo, da to ne drži.
Prej so raziskovalci pravzaprav menili, da se z uživanjem nezdrave procesirane hrane tveganje za nastanek raka poveča zaradi tega, ker je to način prehranjevanja, pri katerem je posledica naraščanje teže. Toda zdaj je ameriška raziskava prvič pokazala, da je tveganje pri nezdravem prehranjevanju enako tako pri prekomerno težkih kot pri tistih, ki težav s težo nimajo.
Raziskovalci so uporabili podatke 90 tisoč žensk, ki so že vstopile v obdobje menopavze. Spremljali so njihov način prehranjevanja ter diagnoze raka. In njihov zaključek je: ne glede na to, kakšna je bila njihova teža, je bilo tveganje za raka večje, ko so ženske redno uživale hrano, ki ima veliko kalorij, a malo hranil. Raziskovalci še niso spremljali mlajše populacije niti moških. A do sedaj je že dovolj raziskav pokazalo, da bomo za preventivo pred rakom naredili veliko, če bomo spremenili prehrano.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV