Vizita.si
Skolioza je bila pri Rebecci posledica Prade-Willijevega sindroma.

Novice

Takšna je zaradi malomarnega kirurga

Ni.J.
16. 04. 2012 08.00
1

Rutinski poseg, med katerim naj bi 13-letnici odpravili ukrivljenost hrbtenice, se je ponesrečil do te mere, da je deklica ostala tetraplegik. Ne le to, tudi dihati ne more več brez pomoči naprav.

Skolioza je bila pri Rebecci posledica Prade-Willijevega sindroma.
Skolioza je bila pri Rebecci posledica Prade-Willijevega sindroma. FOTO: iStockphoto
13-letna Rebecca Ling iz Essexa je v ortopedski bolnišnici Royal National Orthopaedic Hospital prestala operacijo, med katero naj bi ji odpravili napačno ukrivljenost hrbtenice. Čeprav naj bi šlo za povsem rutinski poseg, je med njim prišlo do zapletov, zaradi katerih je ostala tetraplegik, diha pa lahko le še s pomočjo ventilatorja. Sodišče je ugotovilo, da je za napako kriv kirurg, ki ni prekinil posega, čeprav je vedel, da je njena hrbtenjača v nevarnosti.

Kljub temu da bo Rebecca zaradi kirurgove napake dobila več milijonov funtov, denar tako njej kot tudi njeni družini ne bo povrnil običajnega življenja. Z njim bodo plačevali oskrbo, ki jo bo potrebovala vse življenje, rok in nog pa ne bo mogla uporabljati nikoli več. Prav tako bo preostanek svojega življenja prikrajšana za vse radosti, ki jih življenje ponuja.

Rebecca je trpela za skoliozo, nefiziološko ukrivljenostjo hrbtenice v stran, ki je posledica mišičnih ali kostnih okvar. V njenem primeru je bila skolioza posledica genetske okvare, Prader-Willijevega sindroma. Gre za genetsko okvaro, ki nastane na 15. kromosomu in se v zgodnjem otroštvu kaže z oslabelim in ohlapnim mišičevjem in pomanjkanjem apetita, po prvem letu življenja ali dveh pa s huronsko lakoto, ki je ni mogoče nadzorovati. Bolniki so tako nagnjeni k debelosti, bolezen pa spremljajo še čustvena nestabilnost, slaba motorika, obrazne značilnosti, kot na primer mandljasta oblika oči in tanka zgornja ustnica, ter skeletne značilnosti, vključno s skoliozo. Bolniki so nižje rasti, moten je njihov spolni razvoj, poleg tega pa imajo tudi manjše dlani in stopala.

Napako je storil kirurg

Da bi ji odpravili skoliozo, so se zdravniki leta 2006 odločili, da bodo Rebecco operirali. Ves čas posega je bila priklopljena na monitor, ki je zaznaval živčne signale v hrbtenjači. Naloga monitorja je, da kirurge opozarja na morebitne poškodbe hrbtenjače in jim omogoča, da ukrepajo takoj, ko pride do anomalije in tako preprečijo nastanek permanentne škode.

Med Rebeccinim posegom je monitor zaznal upad živčnih signalov kar dvakrat. Prvič je kirurg začasno prekinil poseg, ji dal ustrezna zdravila in preveril, kaj se je zgodilo. Ker so se signali povrnili, je nadaljeval z operacijo. Ko pa je monitor drugič zaznal upad živčnih signalov, tokrat za 80–90 odstotkov, se je kirurg odločil s posegom nadaljevati brez kakršnih koli prekinitev.

Po posegu Rebecca sprva ni mogla premikati samo rok, v naslednjih nekaj urah pa se je paraliza razširila še na noge in prsni koš. Kmalu ni mogla več samostojno dihati niti se premikati. Pred tem je bila popolnoma normalno aktivno dekle, sedaj pa potrebuje konstantno nego dveh skrbnikov. Starša sta zaradi kirurške napake vložila tožbo, deklica pa bo zato prejela vrtoglavo vsoto, ki še ni natančno znana, a bo znašala več milijonov. “Poseg je sicer obsežen, a dokaj pogost,“ pravi odvetnik družine Ling Jonathan Zimmern. “Tragičnim posledicam bi se lahko izognili, če bi kirurg ukrepal v skladu z navodili, ko so živčni signali upadli na nevarno raven.“

Rebeccina starša Julia in Andy Ling sta od posega naprej potrta. “Za družino je celotna situacija grozljiva. Pred posegom je bila Rebecca srečen in aktiven otrok, ki je živel polno življenje. Rada je plesala in jahala,“ se spominja Julia. “Danes se ne more premikati in ne čuti ničesar od vratu navzdol. Ne more sama dihati in potrebuje konstantno oskrbo. Sicer smo veseli, da je sodišče razsodilo nam v prid, žalosti pa nas, da je bolnišnica vložila pritožbo na sodniško odločitev. Najina hči je morala zaradi napake zdravnika in posledične paralize preživeti celo leto v bolnišnici, poleg tega pa je njeno življenje uničeno. Trudimo se, tako finančno kot čustveno, skrbeti zanjo in se spopadati s kruto situacijo, ob tem pa se še vsa ta leta borimo za finančno nadomestilo. Žalostno je, da nas čaka še več let boja na sodišču, a resnično potrebujemo finančno pomoč, saj je oskrba izjemno draga. Upamo, da bo bolnišnica nekoč uvidela svojo napako, da se bodo iz tega kaj naučili in bodo v prihodnje bolj previdni pri operacijah hrbtenice.“

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662