Pogosto se pojavi mišična šibkost po celotni nogi. Največkrat je vzrok za pojav išiasa diskus hernija.
TECAR terapija je sodobna fizioterapevtska modaliteta zdravljenja, ki je izredno prijetna in sproščujoča terapija s hitrimi in dolgotrajnimi učinki.
Kaj je išias?
Išias ali išiadični živec (tudi ishiadični živec oz. angleško sciatic nerve) je najdaljši in najdebelejši živec v našem telesu. Njegov premer je kar do 2 cm. Izhaja iz spinalnih živčnih korenin L4 – S2 in se se tik nad mišico piriformis združi v enoten snop, ter nato potuje po zadnjem delu noge do stopala (1).
Pogosto klinično prihaja do napake, ko vsako bolečino spodnjega dela hrbta, ki seva vzdolž noge označimo za išias (1). Diagnozo išias postavi doktor medicine na podlagi kliničnega pregleda s katerim oceni radikularno (sevajočo) bolečino, brez ali s pridruženimi nevrološkimi izpadi ali spremenjenim občutenjem.
Občasno je prisotna mišična šibkost mišičnih skupin, ki jih oživčuje išiadični živec. To so zadnje stegenske mišice, primikalke kolka in mišice meč na sprednji in zadnji strani ter nekatere mišice stopala in prstov.
Vsi simptomi morajo biti neposreden rezultat patologije išiadičnega živca ali živčnih korenin (2).
Zakaj pride do simptomov išiasa?
Do draženja išiadičnega živca pride zaradi mehanskega ali kemičnega vzroka. Mehansko stisnjenje živca ali živčnih korenin je posledica degenerativnih obolenj ali travmatskih poškodb.
Pogosto je razlog v hrbtenici in tam do išiasa pride zaradi:
- spinalne stenoze,
- spondilolosteze,
- hernije medvretenčnega diska, ki je najbolj pogost vzrok za nastanek simptomov išiasa,
- travmatske poškodbe vretenc hrbtenice, iz katerih izhajajo živčne korenine, ki se združijo v išiadični živec,
- obrabe fasetnih sklepov hrbtenice ali nastanka osteofitov (izrastkov) (1).
Išiadični živec potuje preko zadnjice in kolka, zato je za povečano mehansko silo, ki nanj deluje in povzroča simptome odgovorna tudi problematika v področju kolka in zadnjice:
- Travmatska poškodba kolka – izpah, zlom
- Travmatska poškodba noge
- Piriformis sindrom
- Nosečnost
- Tumorji, ki s svojo rastjo pritisnejo na išiadični živec (1).
Išias redkeje nastane zaradi kemičnih procesov, ki sprožijo vnetni odziv in s tem iritacijo živca. Do vnetja pride zaradi različnih razlogov, med drugim kot neželena posledica po operativnih posegih na področju hrbtenice ali noge (2).
Večina ljudi po pojavu simptomov z obiskom strokovnjaka odlaša, misleč, da se bo stanje popravilo samo od sebe.
Zgoraj našteti vzroki za nastanek išiasa so tako diagnosticirani pozno, z zakasnitvijo pa se tudi prične rehabilitacija, kar vodi v daljši rehabilitacijski proces in manjše možnosti popolnega okrevanja.
Kadar išias simptome naslovite dovolj zgodaj je pri netravmatskih poškodbah, kar 95 % možnosti uspešnega zdravljenja konzervativno – torej s pomočjo fizioterapije in ne operativno.
Predstavljamo vam TECAR terapijo
Kratica TECAR prihaja iz španskega izraza Trasferiemento Energetico Capacitivo e Resistivo kar pomeni prenos energije s kapacitivno in rezistivno elektrodo.
Posebna naprava in elektrode ustvarjajo frekvence med 300 KHz in 1 MHz, običajno okoli 500 MHz. TECAR terapija je ne invazivna visokofrekvenčna energija, ki prebudi naravno sposobnost telesa za samoregeneracijo.
Posebnost terapije je, da ne deluje na način uvajanja zunanje energije v telo, ampak spodbuja naravne fiziološke procese tkiva na celičnem nivoju (4).
Radio-frekvenco pri TECAR terapiji se dovaja preko dveh elektrod. Prva, kapacitivna elektroda, deluje na strukture, ki so bolj na površju in imajo večjo vsebnost elektrolitov. To so mišice, ligamenti, limfno-žilni sistem itd. Druga, rezistivna elektroda vpliva na globlje ležeča tkiva, kot so kosti, hrustanec, večje kite itd. (3).
Fizioterapevt določi vrsto terapije bo uporabil glede na vašo problematiko in cilje rehabilitacije.
TECAR terapija je indicirana za zdravljenje poškodb mehko-tkivnih struktur, zmanjševanje otekline, pospeševanje celjenja in vnetnih procesov, sproščanje napetih mišic in zmanjšanje bolečine.
Išias ni kategoriziran kot bolezen oziroma vzrok ampak simptomatika, ki običajno spremlja degenerativne spremembe na hrbtenici (ali pa nastane tudi zaradi drugih vzrokov).
Pomembno je, da najprej poiščemo vzrok za nastanek išiasa, saj ga bomo le tako znali uspešno zdraviti.
TECAR terapija deluje termično in atermično – kaj to pomeni?
TECAR terapija se uporablja na dva načina: ko želimo tkiva segrevati ali pa brez toplotnih efektov. Fizioterapevt se odloči za termične učinke, kadar želi segreti vaše tkivo. Pri tem se uporabljajo višje intenzitete, tkivo se segreje od znotraj.
Toplota, ki jo globinsko ustvarja TECAR terapija nastane na območju poškodbe biološkega tkiva in se razvija konstantno in homogeno. Kadar ne želimo ustvariti termičnih učinkov na tkivo oz. so kontraindicirani npr. v akutnih stanjih, kjer bi s segrevanjem poslabšali stanje, se TECAR terapija uporablja brez termičnih učinkov.
Takrat se uporabijo nižje intenzitete in pulzirajoče delovanje, s tem pa se izboljša celična funkcija in delovanje celične membrane. Izboljša pa se tudi mikrovaskularna cirkulacija (4).
Atermični način uporabe TECAR terapije
Prvi teden po pojavu išias simptomatike, torej v akutni fazi, se ne uporablja toplotnih učinkov, saj se poslabša stanje. Prav tako se atermični način uprablja, kadar je, do išiasa prišlo zaradi vnetnega procesa.
TECAR terapija bo delovala preko izmeničnega toka, ki vpliva na premikanje ionov. S tem se poveča aktivnost limfnega sistema, kot posledica pa se zmanjša oteklina, poveča pa se absorpcija toksinov in metabolitov, kar vpliva na zmanjševanje vnetnega procesa.
TECAR terapijo zaustavi aktivne patološke procese s tem, ko vpliva na povrnitev ravnovesja metabolične aktivnosti ter pospeši proces samozdravljenja (4).
Termični način uporabe TECAR terapije
Globinsko segrevanje povzroči razširitev žil, s tem se poveča pretok krvi, kar povzroči povečano oskrbo tkiva s kisikom in hranili ter mišično relaksacijo. Posledično pride do zmanjšanja bolečine in ostale simptomatike.
Termične učinke TECAR terapije se uporablja za sproščanje mišičnih spazmov ali kontraktur. Pri zdravljenju išiasa s toplotno terapijo pričnemo po prvem tednu. TECAR terapija je zelo dobrodošla kot predpriprava na fizioterapevtsko manualno obravnavo v kliniki ali pa pred izvajanjem aktivnih vaj, saj bo sprostila napete mišice in povečala gibljivost sklepov.
Toplotni način uporabe TECAR terapije v tkivu sproža vse elemente, ki so bili navedeni med atermičnim načinom uporabe (5).
Kako poteka TECAR terapija?
Fizioterapevt na podlagi vzroka za vaše težave izbere primerno elektrodo (kapacitivno ali rezistivno) in določi parametre. Izbira je odvisna od tega, na katero tkivo želi vplivati - odvisno kaj je vzrok, da so se pri vas pojavili simptomi išiasa.
Izbira parametrov in modalitete je odvisna tudi od stopnje rehabilitacijskega procesa in od komplementarnih tehnik, ki se bodo sočasno izvajala (npr. manualna terapija, aktivno izvajanje vaj). Na podlagi diagnostičnega pregleda se zastavijo kratkoročni in dolgoročni cilji zdravljenja, za usklajenost procesa in najboljše možne učinke zdravljenja išiasa.
Med uporabo TECAR terapije se nanaša konduktivna krema, ki omogoča prenos radio-frekvence preko elektrode. Uporabi se nevtralno elektrodo, ki jo fizioterapevt položi čim bližje obravnavanemu področju.
TECAR terapija poteka pasivno, preko masažne tehnike ali z nežnim pasivnim raztezanjem. Fizioterapevt na obravnavano področje nanese konduktivno kremo in z izbrano elektrodo izvaja masažne gibe ali pasivno raztezanje. Terapija za pacienta je izjemno prijetna in sproščujoča.
Fizioterapevt uporablja TECAR terapijo na način, kjer se med samo terapijo izvaja mišično aktivacijo – torej, da je obravnavan posameznik med samo terapijo aktiven. Vse je odvisno od stopnje rehabilitacije ter ciljev.
Kontraindikacije TECAR terapije
Zaradi veliko različnih parametrov, ki jih fizioterapevti nastavijo glede na vaše specifično stanje, je precej malo situacij, ko je TECAR terapija kontraindicirana. Zaradi nanosa kreme se ne sme izvajati pri vnetnih spremembah na koži ali odprtih ranah.
Če se izvaja termoterapijo, pacient ne sme imeti spremenjene senzibilitete do te mere, da ne bi zaznaval toplote in bi mu povzročili opekline. Previdnost je potrebna tudi pri tistih, ki imajo implantirane aktivne medicinske naprave ali kovinske vsadke.
Išias simptomatika se običajno pojavi zaradi patoloških sprememb spodnjega dela hrbta ali medenice in kolka, je zato tudi nosečnost kontraindikacija, saj bi jo aplicirali neposredno na področje trebuha. Ne smemo je aplicirati direktno preko maligne tvorbe.
TECAR terapija je zelo varna in načeloma brez stranskih učinkov, saj oskrbuje tkiva z biokompatibilno energijo. Je pa pomembno, da terapijo zaupate izkušenemu strokovnjaku (fizioterapevtu), ki bo znal presoditi in izbrati pravilne parametre za vaše specifično stanje.
Učinkovitost TECAR terapije
TECAR terapija je učinkovita in prijetna instrumentalna terapija, ki jo pri svojem zdravljenju uporabljajo fizioterapevti klinike Medicofit. Spodbuja naravne mehanizme samozdravljenja telesa in se je izkazala kot učinkovita metoda pri zdravljenju vzrokov išiasa, saj zmanjša čas okrevanja in je odlična podporna terapija v začetnih fazah zdravljenja.
Izvaja se jo kot predpripravo na manualno terapijo ali vadbeno terapijo. Učinki TECAR terapije so vidni zelo hitro, ko pacienti poročajo o izboljšanju simptomatike in zmanjšanju bolečine.
TECAR terapija je primerna za uporabo v akutnih stanjih, zdravljenju vnetnih procesov in kroničnih degenerativnih stanj, ki pogosto spremljajo išias.
Sodobna podporna metoda, ki učinkovito pomaga pri fizioterapevtski rehabilitaciji in hitrejši vrnitvi k gibanju brez bolečin.
Kako poteka sodobno zdravljenje išiasa?
Začetek zdravljenja v kliniki Medicofit se prične s fizioterapevtom diagnostikom, ki najprej opravi diagnostični pregled pacienta. Oceni in analizira gibalne in simptomatske omejitve ter po potrebi napoti pacienta na nadaljnjo diagnostiko k specialistu medicine.
Klinika Medicofit združuje multidisciplinarni tim, kar pomeni, da pod isto streho združujejo zdravnike ortopedije in nevrokirurgije, fizioterapevte in kineziologe. Zagotovljena je kvalitetna in učinkovita obravnava od začetka do konca rehabilitacije.
Sodobni način fizioterapevtske obravnave pacienta z išias simptomom vključuje pasivne in aktivne načine zdravljenja.
Pasivne tehnike zdravljenja so manualna terapija, laser in TECAR terapija ter druge instrumentalne tehnike. Aktivne tehnike zdravljenje so tiste, pri katerih sami izvajate pravilno izbrane vaje pod nadzorom. Progresivna specialna vadba v zgodnji fazi deluje protibolečinsko, saj zmanjšuje bolečino v hrbtu in nogah.
Literatura
1. Davis, D., Maini, K., Vasudevan, A., 2020. Sciatica. In: StatPearls. StatPearls Publishing, Treasure Island (FL), 2020.
2. Jensen, R.K., Kongsted, A., Kjaer, P. & Koes, B., 2019. Diagnosis and treatment of Sciatica. BMJ, 367:l6273. Available at: https://www.bmj.com/content/367/bmj.l6273.full [28.11.2022]
3. Molina, A., Eschacho, B., Molina, V., & Mariscal S., 2009. Cervicalgia, lumbago sciatica: application of capacitive energy transfer system. Rehabilitation Unit, University Hospital of Valladolid, Barcelona, pp. 65.
4. Ribeiro, S., Henriques, B. & Cardoso. R., 2018. The Effectiveness of Tecar Therapy in Musculoskeletal Disorders. International Journal of Public Health and Health Systems, 3(5), pp. 77-83.
5. Takahashi, K., Suyama, T., Onodera, M., Hirabayashi, S., Tsuzuki, N., & Zhong-Shi, L., 2001. Clinical effects of capacitive electric transfer hyperthermia therapy for lumbago. Journal of Physical Therapy Science, 11(1), 45-51.
Naročnik oglasa je Medicofit.