Vizita.si
Zgaga

Novice

/ Oglas

Težave z zgago in želodcem med prazniki

T.M.
19. 12. 2011 08.10
0

Ali ste vedeli, da v več kot polovici primerov zgage ne povzroča preveč želodčne kisline, temveč napačno mesto, kjer se ta nahaja?

trebuh
trebuh FOTO: iStockphoto
Praznični čas, ki je pred nami, zaznamujejo lepi trenutki v krogu najbližjih, vendar pa je za marsikoga to zelo stresno obdobje. Življenjski tempo se običajno pospeši, saj moramo zaključiti delovne obveznosti pred iztekom leta, pravočasno nakupiti darila in pripraviti praznične pojedine.

Vse te obremenitve lahko kaj hitro občutimo v svojem želodcu. Ta organ je namreč zelo dobro oživčen, saj je to nujno potrebno za opravljanje zahtevne naloge prebave hrane. Žal pa ima to tudi slabo stran: stres, ki ga prinese predpraznično obdobje, in dobra oživčenost lahko hitro pripeljeta do prevelike vzdraženosti želodca.
Predpraznični stres in večje količine zaužite hrane predstavljajo veliko breme za želodec.
Ko je večina predprazničnih obveznosti že za nami in naš želodec že težko čaka zaslužen počitek, pa ga čaka nov izziv. Takrat ga običajno začnemo obremenjevati z večjimi količinami hrane in tudi po alkoholnih pijačah (na primer peninah) v tem obdobju pogosteje posežemo.

Povečana količina hrane in pijače v želodcu povzroča več pritiska na steno želodca in zgornjo mišico zapiralko, kot ga je želodec običajno vajen. Če je sočasno tudi preveč vzdražen, postane premalo sproščen, da bi se lahko prilagodil prostornini zaužite hrane. Posledica prazničnih večerij je zato pogosto zatekanje kisle želodčne vsebine nazaj v požiralnik, ob čemer občutimo zgago, tiščanje, polnost, napihnjenost in slabost.
Bolečine v trebuhu
Bolečine v trebuhu FOTO: iStockphoto
Ob omembi zgage nas večina pomisli na preveliko nastajanje želodčne kisline, kar običajno učinkovito zdravimo z zdravili za razgradnjo kisline ali za zaviranje njenega nastajanja. Pa vendar ni vsaka zgaga enaka. Večino “prazničnih” zgag kljub normalni količini kisline povzroča prej omenjena preobremenitev želodca, zaradi česar kisla vsebina zateka v požiralnik.

Kislina v želodcu je nujno potrebna za pravilno prebavo hrane. Če njeno količino z zdravili zmanjšamo, ko je nimamo preveč, s tem ne odpravimo vzroka naših prazničnih težav z želodcem. Primernejši ukrep je v tem primeru zagotoviti pravilno sproščanje in gibanje želodca ter zmanjševati njegovo razdraženost. S tem učinkovito preprečimo občutek zgage, ki se pojavi v času božično-novoletnih praznikov. Zdravilo, ki zagotavlja omenjena učinka, je Iberogast®.
Večine »prazničnih« zgag ne povzroča povečana količina kisline.
Zdravilo Iberogast® uravnava gibanje želodca in sprošča mišice v njegovem zgornjem delu, zaradi česar se lažje prilagodi večji prostornini zaužite hrane. Obenem pa to zdravilo omogoča učinkovitejše krčenje mišic spodnjega dela želodca in tako omogoča lažji izstis prebavljene vsebine naprej v dvanajstnik ter tanko črevo. V raziskavah z zdravilom Iberogast® so pokazali tudi, da to zdravilo izboljšuje delovanja mišice zapiralke med želodcem in požiralnikom, kar zmanjša zatekanje hrane nazaj v požiralnik in s tem zmanjša pojavnost občutka zgage.
Zdravilo Iberogast® uravnava gibanje želodca in tako odpravlja občutek zgage tudi kadar kisline nimamo preveč.

Zdravilne učinkovine zdravila Iberogast® delujejo na steno želodca in črevesja ter s tem omejujejo količino dražljajev iz prebavil. To pomeni manj slabosti in neugodnega občutka v želodcu, ki je pogosto posledica zaužitih alkoholnih pijač v prazničnem času. Tudi neprijeten občutek naslednji dan po uživanju alkoholnih pijač, ki ga v ljudskem jeziku poimenujemo »maček«, bo ob jemanju tega zdravila manj izrazit.

Želodec bo s pomočjo zdravila Iberogast® - zdravila rastlinskega izvora, s katerim v svetu beležimo več kot 50 let izkušenj - deloval lažje in mirneje.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650