Študijo so izvedli z eksperimentom, v katerem je sodelovalo 164 odraslih oseb. Ti so bili sedem dni v hotelu, da so znanstveniki lahko spremljali, kako spijo. Nato so jih okužili z virusom prehlada. Kdo je zbolel? Štirikrat pogosteje tisti, ki so spali manj kot 6 ur na noč. Preizkusili so tudi druge dejavnike – socialno ozadje, kajenje, prekomerno uživanje alkohola, temperamentnost ljudi. Toda k temu, kdo je zbolel, je najbolj vplivalo pomanjkanje spanja. To je le še en dokaz več, kako pomembno je spanje za zdravje.
"Spanje je pomembnejše od vseh ostalih dejavnikov," pove Aric Prather, vodja študije. "Veliko manj je pomembno, kako stari so ljudje, koliko stresa je v njihovem življenju, kateri rasi pripadajo, kako izobraženi so, koliko zaslužijo. Ni bilo pomembno, ali so kadilci. Spanec je bil kar strašljivo pravilen indikator tega, kdo bo zbolel." Poudaril je še, da študija ni potekala umetno – da denimo ljudem ne bi dovolili spati, potem pa bi preučevali, kaj to povzroči telesu. Ljudje so normalno nadaljevali s svojim življenjem, spali so kot običajno. Znanstveniki pa so spremljali, kdo se bo prej prehladil.
Živimo v kulturi, v kateri se ponašamo s tem, da si kratimo spanec
Najbolj žalostno je, da se v naši kulturi sramujemo tega, da dovolj spimo; ponašamo se, če si kratimo spanec in smo namesto tega strašno zaposleni. To moramo spremeniti in spet postati ponosni na to, da dobro skrbimo zase.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV