Vizita.si
Charla Nash pred napadom, pred operacijo in po operaciji, s katero so ji presadili obraz.

Novice

Tragična novica za žensko, ki ji je šimpanz odtrgal obraz

K.B.
05. 05. 2016 11.38
17

62-letna Charla Nash, ki ji je šimpanz leta 2009 odtrgal nos, ustnice, oči in roke, je pred petimi leti prestala operacijo, s katero so ji presadili obraz. Američanka pa je sedaj znova pristala v bolnišnici v Bostonu, saj je njeno telo pričelo zavračati presajeni obraz.

Napad se je zgodil, ko je šimpanz Travis pobegnil iz svoje kletke in Charla Nash ga je skušala ujeti. 62-letnici je pri tem odtrgal del obraza in jo zaznamoval do konca življenja. Nashova je sicer preživela, a ostala brez nosu, ustnic, oči in dela obeh rok. Leta 2011 so ji v bolnišnici Boston's Brigham and Women's Hospital opravili presaditev obraza in rok. V poskusnem zdravljenju, ki ga je financirala ameriška vojska, jemlje nova zdravila, s pomočjo katerih so zdravniki upali, da njeno telo ne bo zavrnilo presajenih delov telesa. A kmalu po presaditvi je njeno telo že zavrnilo roke, danes, pet let kasneje, pa kot kaže zavrača tudi obraz.
Charla Nash pred napadom, pred operacijo in po operaciji, s katero so ji presadili obraz.
Charla Nash pred napadom, pred operacijo in po operaciji, s katero so ji presadili obraz.FOTO: Reuters
''Opazila je nenavadne lise na obrazu, zato so ji zdravniki v ponedeljek opravili biopsijo in postavili diagnozo, da je njeno telo pričelo zavračati obraz,'' je povedala predstavnica za stike z javnostjo ameriške vojske Shelly Sindland. Ameriška vojska je namreč financirala njeno poskusno zdravljenje v želji, da bi lahko pomagali veteranom, ki se vrnejo z vojnega območja.

Kljub vsemu zdravniki sedaj trdijo, da Charla ne bo izgubila obraza. ''Charlin presajeni obraz ni ogrožen in trenutno ji gre dobro,'' je povedal dr. Bohdan Pomahac, direktor oddelka za plastično kirurgijo v bolnišnici Brigham and Women's Hospital. ''Trenutno je njeno telo v blagem zavračanju presajenega obraza, a to je faza, s katero se občasno spopadejo vsi pacienti, ki jim presadijo organ ali del telesa ... Pričakujemo, da se bo to obdobje zavračanja v nekaj tednih umirilo.'' Zdravniki predvidevajo, da bo naslednji teden že lahko zapustila bolnišnico v Bostonu.

Tudi Charla Nash ostaja optimistična. ''Hvala za vašo skrb, a počutim se povsem dobro. Nisem niti vedela, da sem prešla v fazo zavračanja obraza,'' je zapisala v izjavi za javnost, ki jo je podala bolnišnica. Za The Associated Press pa je povedala: ''Dala sem vse od sebe in vem, da bo moje sodelovanje v študiji pomagalo tudi drugim. Še enkrat bi šla skozi vse postopke, če bi morala. Moški in ženske, ki služijo državi, so tisti, ki so pravi heroji,'' je dejala.

Sicer pa imajo zdravila, ki jih jemlje, tudi resne stranske učinke. Imunosupresivna zdravila, ki jih navadno jemljejo pacienti, ki jim presadijo del telesa, povečujejo tveganje za razvoj raka, virusno infekcijo in poškodbo ledvic. Bolniki jih morajo jemati vse življenje. Prav zato presaditve običajno opravljajo samo v primerih, ko to pomeni, da s presaditvijo rešijo življenje. Tveganje, ki ga prinašajo zdravila, tako ni vredno, ko gre denimo za nevitalne dele telesa, kot je palec. A zdravniki pravijo, da bi se to lahko spremenilo, če zdravila ne bi bila tako nevarna in če jih pacient ne bi moral jemati več vse življenje.

Pentagon, ki je plačal tudi za Nashovo presaditev obraza, pa finančno podpira 14 zdravstvenih ustanov v ZDA, kjer imajo program za presaditev rok in obraza. Obraz in udi so namreč najpogosteje poškodovani pri vojakih, ki se vrnejo z vojnih področij. ''Srečna sem le, da sem lahko pomagala. Želim si, da bi lahko naredila še več. Verjamem v moč molitve in hvaležna sem vsakomur, ki moli zame,'' je še dejala Nashova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650