Vizita.si
Mlada patronažna sestra, ki je diplomirala z odliko, si je sodila, po tem ko se je njena luskavica močno poslabšala.

Novice

Tragična smrt mlade in uspešne medicinske sestre

K.B.
24. 09. 2014 14.50
3

Komaj 28-letna medicinska sestra Hollie McEwen je po tem, ko je izvedela, da trpi za kronično luskavico, storila samomor. Njeni starši so obupani in še kar ne morejo verjeti, da je kaj takega možno.

Mlada patronažna sestra, ki je diplomirala z odliko, si je sodila, po tem ko se je njena luskavica močno poslabšala.
Mlada patronažna sestra, ki je diplomirala z odliko, si je sodila, po tem ko se je njena luskavica močno poslabšala. FOTO: Profimedia
Mlada patronažna sestra, ki je diplomirala z odliko, si je sodila, po tem ko je izvedela, da trpi za kronično luskavico. Komaj 28-letna Hollie McEwen iz britanskega mesta Doncaster se je s težavami s kožo spopadala že prej, a njeno stanje se je v zadnjem času močno poslabšalo, zaradi česar je zapadla v hudo depresijo in si vzela življenje. ''Njeno stanje je igralo ključno vlogo pri njeni odločitvi,'' je v preiskavi povedal njen oče Andrew in dodal: ''Bila je lepo, radoživo mlado dekle, ki se ni znala soočiti s svojo kožno boleznijo. To je bila zanjo edina rešitev iz situacije.''

V zaslišanju sta starša povedala tudi, da je Hollie kot najstnica trpela za bulimijo, ki pa je bila po njunem mnenju prav tako posledica težav s kožo. ''Njena kožna bolezen je igrala ključno vlogo pri njenih težavah v najstniških dneh in zdi se mi, da je bil to ključen razlog za njene nadaljnje probleme,'' je povedala njena mati Wendy.

Hollijino telo so odkrili le dva dni za tem, ko je iskala psihiatrično pomoč zaradi depresije. Svoji družini je napisala več poslovilnih pisem, ki so jih kasneje našli v njeni sobi. Ker se je oče z njo pogovarjal še večer pred tragedijo, še kar ne more verjeti, da se je zgodilo kaj takega. ''Bila je srečna mlada ženska, ki je uživala v svojem delu in se rada družila s prijatelji. Še večer pred tem sva se na dodobra nasmejala in nič ni kazalo na to, da je nesrečna.'' Mati Wendy pa je povedala: ''Bila je inteligentna, odločna in dobro organizirana mlada ženska. Zame je bil to popoln šok. Njena smrt je v naših srcih pustila praznino. Še vedno ne morem razumeti, zakaj je prišlo do tega.''

Njene odločitve za samomor ni nihče niti slutil.
Njene odločitve za samomor ni nihče niti slutil.FOTO: Profimedia

Luskavica je življenje mlade medicinske sestre močno zagrenila zadnji dve leti, ko se je stanje tako poslabšalo, da je morala zaradi nje jemati tudi močne steroide in utrpela več napadov tesnobe ter se zaradi tega znašla celo v bolnišnici. Njena prijateljica in medicinska sestra Angelina Deighton pripoveduje, da je opazila spremembo njenega razpoloženja. ''Bila je vedno življenje in duša naše družbe. Vedno je bila zgovorna. A zadnje čase je tarnala, da je hudo utrujena, slabovoljna in da preprosto ne more več. Bila je pri osebni zdravnici, ki ji je predpisala antidepresive, a potrebovala je svetovanje. Večkrat sem jo skušala prepričati, da bi poiskala pomoč. Kljub vsemu pa si ni nobeden od prijateljev mislil, da bo storila kaj takega.''

Kaj je luskavica?

 

Luskavica je kronična vnetna bolezen z značilnimi kožnimi žarišči na koži. Gre za avtoimunsko stanje, kjer telo proizvede preveč novih kožnih celic. Dodatne celice se kopičijo na površini kože, kar povzroča rdeče, vnetne plasti kože, poleg tega prihaja do zadebelitve kože, ki pogosto daje videz srebrnih lusk.

Luskavica se najpogosteje pojavi na sprednji strani kolen, zadnji strani komolcev, trupu, v lasišču in na hrbtu. Poleg telesnih težav, ki jih povzroča izpuščaj, pa so za marsikaterega bolnika nadvse moteče tudi kožne spremembe na vidnih mestih. Luskavica lahko prizadene tudi sklepe in nohte. Na mestu, kjer se pojavijo psoriatična žarišča, kožne celice nastajajo približno desetkrat hitreje kot sicer, zato se tam nalagajo srebrnkastobele luske.

Kaj jo povzroča?

Vzrok za luskavico ni znan. Pri nekaterih bolnikih se kaže družinska nagnjenost. Izbruh lahko sprožijo okužbe, poškodbe ali stres in nekatera zdravila (antidepresivi, litij, zdravila, ki znižujejo povišan krvni tlak, zaviralci receptorjev beta, zdravila proti malariji). Luskavico lahko dodatno poslabša tudi uživanje alkohola.

Stanje ni nalezljivo in se ne more prenašati iz človeka na človeka. Zdravila za luskavico ne poznamo, pri blaženju simptomov pa pomaga vrsta različnih terapij, v večini primerov pa bolnikom predpišejo kreme in mazila, ki lajšajo simptome.

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650