Vizita.si
image (28)

Novice

Tragično smrt mlade lepotice bi lahko preprečili

Katja Benčina
26. 04. 2013 15.31
1

Becky Ryder je zaradi nenehnih krvavitev obiskala svojega ginekologa in mu pojasnila nenavadne simptome. Ta jo je odslovil, češ da je premlada, da bi imela raka na materničnem vratu. Čez dve leti je umrla.

Ko je Becky Ryder iz Bristola svojega ginekologa prosila, naj ji opravi test PAP, saj trpi za neobičajnimi simptomi, je bila stara 24 let in tako mlajša od 25 let, kar je v Veliki Britaniji starostna meja, ko preventivno opravijo odvzem brisa celic materničnega ustja. Test lahko pokaže zgodnje predrakave spremembe, z njim pa lahko preprečimo razvoj raka ali ga odkrijemo v zgodnji fazi. ''Becky je želela opraviti test PAP in je zanj prosila svojega ginekologa. A ker je bila mlajša od 25 let, ga niso želeli opraviti,'' je povedal njen mož, 35-letni Paul Ryder. Več mesecev se je Becky vračala k svojemu ginekologu, a ta je zatrjeval, da je premlada za takšnega raka, zato se je na koncu odločila zamenjati ginekologa. Ko ji je opravi test PAP, je bilo že prepozno. Ta je pokazal spremembe na materničnem vratu, kolposkopija in biopsija pa sta potrdili razširjenega raka na materničnem vratu.

Becky so takoj napotili na zdravljenje z radioterapijo in kemoterapijo. Poleg tega je odšla na kliniko za zdravljenje neplodnosti, kjer so ji zamrznili jajčeca v upanju, da bo nekoč lahko imela otroke. Po pol leta zdravljenja so rezultati testov pokazali, da je bilo zdravljenje uspešno, in mislili so, da je bolezen že premagala. ''Ko so bili testi tako dobri, je bil to za nas pravi šok, v dobrem smislu. A zdelo se je, kot da Becky ne verjame rezultatom. Imela je občutek, da se nekaj dogaja,'' se spominja njen mož, ki je učitelj golfa.

Občutek je na žalost ni varal in čez nekaj mesecev so ji začele otekati noge. Ko je zdravnik znova opravil teste, so ti pokazali, da se je rak vrnil. ''Takrat so rekli: 'Žal nam je, rak je neozdravljiv.' Mislili smo, da ga bo kljub vsemu premagala, a tudi dodatne kemoterapije niso bile več uspešne.'' Par, ki bi v teh dneh praznoval tretjo obletnico poroke, je skušal ostati pozitiven, a malo pred božičem lansko leto so Becky sprejeli v hišo hospica St Peter’s Hospice v Bristolu. Tam je 14. februarja letos umrla stara 26 let.

Kako se zavarovati pred rakom materničnega vratu?

Rak materničnega vratu je pri ženskah pred 25 letom starosti res redek, ni pa nemogoč. V Sloveniji so na odvzem brisa v programu Zora vabljene ženske od 20 do 64 leta starosti, in sicer na vsake tri leta. Kljub vsemu pa se ženska samoplačniško lahko za test odloči kadar koli po posvetu s svojim ginekologom. V Veliki Britaniji pa so spremenili program preventivnega testiranja in za spodnjo mejo določili 25. leto starosti. Ta odločitev in napačna presoja Beckyjinega ginekologa sta 26-letnico stala življenja.

Da se udeležujete rednih presejalnih pregledov je izjemno pomembno, saj predrakave spremembe običajno ne povzročajo simptomov, ki bi jih lahko prepoznali. Šele v prvem ali drugem stadiju so mogoče zunajmenstrualne krvavitve in krvavkast izcedek po spolnih odnosih. Če zgodnje spremembe odkrijemo dovolj zgodaj, jih ginekologi lahko zdravijo že v začetni fazi in tako se rak sploh ne razvije ali pa je s preprostim operativnim posegom dobro ozdravljiv. V tem primeru ženska praviloma ohrani maternico in lahko še vedno zanosi. ''Skoraj vsak nov primer tega raka bi se dalo preprečiti z rednimi presejalnimi pregledi in s cepljenjem proti HPV,'' so povedali na onkološkem inštitutu. V zadnjih letih za rakom materničnega vratu tako zbolevajo predvsem ženske, ki se ne udeležujejo redno presejalnih pregledov. Takšne praviloma zbolijo za razširjeno ali razsejano obliko raka, pri katerem je napoved izida slabša.

K sreči pa v Sloveniji predvsem zaradi programa Zora za tem rakom umira in zboleva vse manj žensk, saj so slovenske ženske ta program dobro sprejele in se jih več kot 70 odstotkov redno udeležuje presejalnih pregledov. Tako se je v prvih osmih letih delovanja omenjenega presejalnega programa pojavnost raka materničnega vratu znižala za dobro tretjino. Medtem ko je v letu 2003 za tem rakom zbolelo 210 žensk, jih je leta 2011 zbolelo 138. Od leta 2009 v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje šestošolk proti humanim papilomskim virusom (HPV), ki povzročajo raka na materničnem vratu ter tudi nekatere druge bolezni.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650