Vizita.si
Legendarna igralka Kim Novak še vedno trdi, da je na njej vse naravno.

Novice

Trdi, da je vse na njej naravno

K.B.
07. 03. 2014 14.36
21

Zvezda filma 'Vrtoglavica' Kim Novak je svoje kolege že večkrat šokirala s svojim od operacij iznakaženim obrazom, kljub temu pa znova in znova zatrjuje, da je vse na njen telesu naravnega izvora. Ji verjamete?

Legendarna igralka Kim Novak še vedno trdi, da je na njej vse naravno.
Legendarna igralka Kim Novak še vedno trdi, da je na njej vse naravno.FOTO: Profimedia
Kim je bila v mladosti prava lepotica, za seboj pa ima izjemno uspešno igralsko kariero.
Kim je bila v mladosti prava lepotica, za seboj pa ima izjemno uspešno igralsko kariero. FOTO: Profimedia
Morala bi tožiti svojega plastičnega kirurga za to, kar ji je naredil, je njen videz zlobno pokomentiral 67-letni nepremičninski mogotec Donald Trump. Komik Nick Youssef pa jo celo primerjal z likom Jokerja v filmu Batman. Kljub temu pa legendarna igralka Kim Novak še vedno trdi, da je njen videz posledica naravnega staranja.

81-letnica z bogato igralsko kariero se je zagotovo težko soočila s staranjem, saj je bila v mladosti neizmerna lepotica, prav zato je morda lahko razumeti njeno obsesijo z lepotnimi operacijami. Kljub temu pa poznavalci pravijo, da se je ta spremenila že v pravo odvisnost in da pravzaprav ni posega, ki ga igralska legenda še ni prestala.

A vsem zlobnim jezikom navkljub se Kim Novak raje drži bolj zase in le redko pojavlja v javnosti. Danes živi na ranču v Oregonu s svojim soprogom in veterinarjem Robertom Malloyem. Tam čas preživljajo z vzgojo lam in konjev.

Kim Novak
Kim NovakFOTO: Profimedia

Psihološki vzroki za odvisnost od lepotnih operacij

 

Plastične operacije. Po eni strani rešitev moderne medicine, kadar takšno pomoč res potrebujemo, saj smo denimo prestali nesrečo, v kateri smo se močno poškodovali. Po drugi strani sredstvo za doseganje estetske popolnosti, ki se mu ne moremo upreti samo zaradi lastne nečimrnosti. Kaj se zgodi, če slednje vodi v pretiravanje, lahko vse prevečkrat opazujemo pri slavnih, ki imajo dovolj denarja, da si lahko kopico posegov sploh privoščijo. Zakaj se nekdo vedno znova vrača v ordinacijo plastičnega kirurga, četudi so rezultati vse slabši, pa smo povprašali psihoterapevtko dr. Andrejo Pšeničny.

Psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny potrjuje, da zasvojenost s plastično kirurgijo obstaja in pojasni vzroke zanjo.
Psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny potrjuje, da zasvojenost s plastično kirurgijo obstaja in pojasni vzroke zanjo. FOTO: osebni arhiv

Kdaj se pojavi zasvojenost?

Ta potrdi, da zasvojenost s plastično kirurgijo obstaja in da prav ta pripelje predaleč. "V ozadju take kompulzije oziroma prisilnega vedenja (ko se pri nečem enostavno ne moremo več ustaviti), sta večinoma dve motnji, povezani z neustrezno samopodobo," razloži. "V obeh primerih je v ozadju iluzorno prepričanje, da se bosta samopodoba in samovrednotenje izboljšala s telesnimi spremembami." Mogoče je imeti tudi obe motnji. Pri prvi gre za izkrivljeno telesno samopodobo, ko se oseba dojema kot neprivlačno, četudi je njena ocena daleč od resnice. "Podobno se anoreksične osebe vidijo kot debele, čeprav so povsem koščene," ponazori njihovo težavo psihoterapevtka. V drugem primeru pride do pretiravanja s plastično kirurgijo, ker ima oseba preveliko potrebo po doseganju popolnosti. To pomeni, da se vsakič, ko ji to spodleti, počuti povsem ničvredno; to pa je zelo pogosto, saj je popolnost skoraj nemogoče doseči.

Ko izberemo napačno rešitev ...

Kadar ima oseba s slabo samopodobo in pretirano potrebo po doseganju popolnosti tudi dovolj sredstev, da si privošči obisk pri plastičnem kirurgu, lahko to vodi v pravo pogubo. Kot poudarja Andreja Pšeničny je namreč pri njih edina prava rešitev za več zadovoljstva v svojem življenju psihoterapija. "Pri teh motnjah pride sicer slej ko prej tudi do psihičnega zloma, saj posegi ne prinesejo pričakovane trajne spremembe v samopodobi, zato po vsakem razočaranju drsijo vse nižje." Po vsaki operaciji je lahko videz tudi vse bolj izmaličen, saj pretiravanje tako kot povsod v življenju tudi tu škoduje. "Telesna izmaličenost je skoraj neizbežna končna posledica številnih posegov, od plastičnega videza pa do brazgotin in izmaličenj, ki so posledica komplikacij oziroma brazgotinjenja tkiva," je prepričana psihoterapevtka.

Pod nož iz pravih razlogov?

Ravno zaradi tega so celo združenja plastičnih kirurgov po vsem svetu večkrat predlagala, da bi morali njihovi zdravniki, preden pacienta spustijo v operacijsko sobo, najprej preveriti, ali gre za osebo, ki se za takšen popravek odloča iz pravih razlogov. "Večina ljudi, ki se odločijo za poseg, s katerim želijo spremeniti telesno značilnost, ki jo doživljajo kot motečo, je po uspešnem posegu zadovoljna," pove psihoterapevtka. "O zasvojenosti govorimo takrat, ko se nezadovoljstvo z videzom znova in znova vrača, ne glede na število sprememb, čemur sledi začaran krog novih in novih posegov." Kadar prava težava leži v psihi, jo je namreč enostavno nemogoče odpraviti s spreminjanjem na drugih področjih.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662