Če ste na vsa vprašanja odgovorili z DA, obstaja velika verjetnost, da vaše bolečine v peti povzroča trn v peti.
Petni trn je bolezensko stanje, ki prizadene področje na stopalu (petnico), kjer se naredi kostni izrastek. Gre za koščeni izrastek, ki sega iz petnice v plantarno fascijo (fibrozno tkivo na dnu podplata).
Tipični simptomi trna v peti so ostra bolečina v peti, ki se občasno razširi po podplatu in poveča ob aktivnosti. Prisoten je občutek zbadanja (kamenček) in občasno se pojavi oteklina.
Ali ste vedeli, da se trn v peti najpogosteje pojavi v srednjih letih med 30 in 50 letom?
Celostno zdravljenje trna v peti se začne z diagnostičnim pregledom, akutno fizioterapijo in nadaljuje v postakutno kineziologija ter preventivno postkineziologijo.
Sodobno fizioterapevtsko zdravljenje trna v peti zajema uporabo manualne terapije, instrumentalne terapije (Globinski udarni valovi, TECAR Wintecare terapija, SUMMUS laser terapija) v kombinaciji s specialno fizioterapevtsko vadbo.
Kako v kliniki Medicofit vodijo paciente od trna v peti do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu telesu povrnejo polno moč in gibalno funkcijo si preberite v nadaljevanju.
Zakaj nastane trn v peti?
Za lažje razumevanje, zakaj nastane trn v peti, je potrebno razumeti, kako je zgrajeno stopalo.
Kost petnice je največja kost v stopalu in njena glavna funkcija je, da prenaša vso težo in obremenitve telesa. Povezana je z majhnimi kostmi v stopalu in nartno kostjo preko ligamentov.
Plantarna fascija je fibrozno vezivno tkivo na dnu podplata, ki poteka od kosti petnice do prstov na nogi. Njena funkcija je, da podpira stopalni lok in ustrezno prenaša sile. Vnetje plantarne fascije se imenuje plantarni fasciitis.
Trn v peti nastane, kot posledica dolgotrajnih (kroničnih) preobremenitev na plantarno fascijo, mišice in ligamente, ki podpirajo stopalni lok. Na mestu obremenitve se ustvarijo manjše poškodbe, ki se ne pocelijo uspešno, kar vodi v degeneracijo tkiva in postopnega nalaganja kostnega tkiva.
Kostni izrastki (trn v peti) se najpogosteje razvije pod kostjo petnice, kjer se plantarna fascija prirašča na kost.
Točen vzrok za nastanek kostnih izrastkov nam je trenutno še nepoznan vendar poznamo dejavnike tveganja, ki povzročijo ali pospešijo njihov nastanek.
Trn v peti nastane zaradi prekomerne pronacije petnice (anatomska lega), ki povzroči delovanje abnormalnih sil na področju narastišča plantarne fascije na peto.
Prav tako nastane zaradi visokega ali nizkega stoplanega loka (plosko stopalo), obutve (visoke pete), nošenja prevelikih obremenitev, prevelike telesne teže in genetske predispozicije.
Kakšni so simptomi trna v peti?
Najpogostejši simptomi trna v peti, o katerih poročajo pacienti so:
- Ostra bolečina v peti, ki se poslabša med aktivnostjo ali dolgotrajno hojo,
- Bolečina ob prvih jutranjih korakih,
- Občasna oteklina in vnetje prisotna v peti,
- Povečana občutljivost na dotik/pritisk,
- Bolečina omejuje normalen vzorec hoje, kar negativno vpliva na celotno telo.
Ali ste vedeli, da je kar 11% brez akutne simptomatike (kar pomeni, da ne občutijo simptomov), kljub temu, da se jim je razvil trn v peti?
Celostno zdravljenje trna v peti
Celostno zdravljenje trna v peti v kliniki Medicofit se prične s specialnim diagnostičnim pregledom ...
Dolgoročno učinkovitost zdravljenja dosegajo z izvajanjem aktivne fizioterapije, kjer so vsi pacienti aktivno vključeni v proces zdravljenja in rehabilitacije.
Vsak pacient ima 60 minutno individualno obravnavo s fizioterapevtom in kasneje s kineziologom ter 30 minutno instrumentalno terapijo.
V kliniki Medicofit verjamejo v zdravljenje vzroka nastanka trna v peti in ne zgolj nastalih simptomov bolezni.
Specialna diagnostika
Vsako uspešno fizioterapevtsko zdravljenje se prične z diagnostičnim pregledom, kjer se pridobi vpogled v funkcionalno stanje vaše telesa.
Najprej se opravi uvodni pogovor (poglobljena anamneza) o zdravstvenem stanju pacienta, času trajanja težav, oceni bolečine v peti in morebitni prisotnosti drugih bolezni.
Prične se klinični pregled z inspekcijo in palpacijo na območju petnice (prisotna občutljivost na dotik, prisotna oteklina, atrofija mišic, barva in temperatura kože).
Opravijo se meritve gibljivosti (vpogled v mobilnost in morebitne prisotne omejitve) in meritve mišične moči (zaznajo se mišična odstopanja od normativov).
Posebej se opravi analiza biomehanike hoje, ki oceni abnormalnosti v vaših funkcionalnih vzorcih hoje.
Izvedejo se specifični testi, kakor je test stoje na eni nogi, ki oceni vašo ravnotežje, moč mišic v gležnju in razkrije prisotne točke šibkosti ali nestabilnosti. Opravi se tudi test dviga na prste, ki oceni moč in vzdržljivost mišic golenice (pomembne mišice za gibanje v gležnju in stopalu).
Slikovna diagnostika, kot je rentgensko slikanje, prikaže velikost in obliko kostnega/kostnih izrastkov.
Na podlagi diagnostičnega poročila se zastavi individualni program fizioterapevtskega zdravljenja, ki je zasnovan vsakemu pacientu posebej (glede vzrok nastanka, simptomov, omejitev in sposobnosti).
Akutna fizioterapija
V začetni fazi fizioterapevtskega zdravljenja se izvaja kontrola simptomatike, kar pomeni, da se najprej zmanjša bolečina v peti, morebitna prisotna oteklina in vnetje, poveča se mišično moč in obseg gibljivosti.
Strokovnjaki fizioterapije izvajajo manualno terapijo, z namenom sproščanja mišic golenice, ki se pripenjajo na kost petnice (v primeru, da so prenapete).
Pri svojem delu uporabljajo najsodobnejše naprave, ki aktivno zmanjšujejo bolečino, spodbujajo naravne procese celjenja in celičnega metabolizma v telesu.
- TECAR WINTECARE terapija na področju pete in stopala se izvaja globinsko segrevanje in pospeševanje celjenja,
- GLOBINSKI UDARNI VALOVI (FOKUSNI IN RADIALNI) na področju pete in mečne muskulature, ki razbijajo kalcijeve kristale na manjše delčke, ki jih telo lažje razgradi,
- VISOKOENERGIJSKI SUMMUS LASER na področju pete, ki hitreje celi brazgotine in rane,
- VISOKOTONSKA ELEKTROSTIMULACIJA HiTOP, ki zmanjšuje bolečino!
Manualna terapija in instrumentalna fizioterapija se izvajata v kombinaciji s specialno fizioterapevtsko vadbo.
Specialna fizioterapevtska vadba je usmerjena v krepitev intrinzičnih (upogibalk) mišic stopala in mišic golenice. Izvaja se proprioceptivna vadba za izboljšanje ravnotežja in zaznave ter odzivanja na dražljaje v prostoru.
Postakutna kineziologija
Po uspešno zaključenem akutnem fizioterapevtskem zdravljenju vas prevzamejo strokovnjaki kineziologije, ki vas vodijo do odlične telesne pripravljenosti.
Specialna kineziološka vadba dokončno okrepi intrizične mišice stopala in mečne muskulature. Pomembno je odpraviti vse šibkosti in deficite, ki so morebitno prisotni.
Ob dosegu popolne simetrije in normativov mišic golenice in intrinzičnih mišic se prične integrirati stopalo v kompleksnejša motorična gibanja in postopno se vrača k izvajanju osnovnih vaj za krepitev celotnega spodnjega uda.
Specialna kineziološka vadba izboljša proprioceptivne sposobnosti in gibljivost v gležnju.
Pred zaključkom zdravljenja se opravi BIOMEHANSKA ANALIZA VZORCA HOJE in APLIKACIJA TESTNE BATERIJE ZA STOPALO, ki testirajo vaše gibalne vzorce in prikažejo, ali ste pripravljeni na vsakodnevne obremenitve.
Preventivna postkineziologija
V kliniki za fizioterapijo Medicofit so ustvarili preventivni postkineziološki program, katerega se udeležijo pacienti po zdravljenju trna v peti.
Preventivni kineziološki program je usmerjen v aktivno preprečevanje ponovnega pojava trna v peti in bolečin v stopalu. Prav tako je pomembno, da se zmanjša možnost nastanka novih poškodb in bolečin.
Ker verjamejo v celostno zdravljenje vas v kliniki Medicofit vodijo od trna v peti do svobodnega gibanja brez bolečin in vašemu stopalo povrnejo polno moč in odpornost!
VAŠA POT DO NOVEGA ŽIVLJENJA.
Viri:
Ahmad, J., Karim, A., & Daniel, J. N. (2016). Relationship and Classification of Plantar Heel Spurs in Patients With Plantar Fasciitis. Foot & ankle international, 37(9), 994–1000. https://doi.org/10.1177/1071100716649925
Kirkpatrick J, Yassaie O, Mirjalili SA. The plantar calcaneal spur: a review of anatomy, histology, etiology and key associations. J Anat. 2017 Jun;230(6):743-751. doi: 10.1111/joa.12607. Epub 2017 Mar 29. PMID: 28369929; PMCID: PMC5442149.
Velagala VR, Velagala NR, Kumar T, Singh A, Mehendale AM. Calcaneal Spurs: A Potentially Debilitating Disorder. Cureus. 2022 Aug 28;14(8):e28497. doi: 10.7759/cureus.28497. PMID: 36185871; PMCID: PMC9514376.
Naročnik oglasa je Medicofit.