Španski raziskovalci so ugotovili, da čeprav nas senčniki dobro zavarujejo pred direktno sončno svetlobo, pa nas ne zavarujejo dobro pred sončnimi žarki. Kar 34 odstotkov ultravijoličnih žarkov namreč pronica skozi blago senčnikov. To pa je dovolj, da nas sončni žarki opečejo in tako povzročijo poškodbe kože. ''Raziskave so pokazale, da nas senčnik ne zaščiti popolnoma pred soncem, ker pa imamo občutek, da nas varuje, se pogosto ne zaščitimo,'' pravi dr. Martinez - Lozano iz univerze v Valencii.
Izjemno pomembno pa je, da se dobro zaščitimo pred nevarnimi sončnimi žarki, zaradi katerih lahko zbolimo za kožnim rakom. Ta je eden najpogostejših rakov v Sloveniji, njegova obolevnost pa še narašča. Pri moški populaciji zaseda tretje mesto – takoj za pljučnim rakom in rakom prostate, pri ženskah pa je na drugem mestu, saj je na prvem mestu še vedno rak dojke. In kar je še posebej zaskrbljujoče, za takšno ali drugačno vrsto kožnega raka oboleva vse več mladih ljudi. Tako je najbolj nevarna oblika kožnega raka – maligni melanomom – najpogostejše rakavo obolenje pri osebah med 20. in 34. letom starosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV