Vizita.si
Demenca

Novice

Vam grozi demenca? Znanstveniki razkrivajo 11 dejavnikov tveganja

Vizita.si
25. 10. 2024 04.56
0

Med največjimi dejavniki tveganja so sladkorna bolezen, visok krvni tlak in ... no, ironično, kot so zapisali, samo življenje.

Znanstveniki so sestavili seznam dejavnikov tveganja za demenco in razvili orodje, ki naj bi lahko 'močno napovedalo', ali bo oseba v naslednjih 14 letih razvila katerokoli vrsto demence. Strokovnjaki z Univerze v Oxfordu so pripravili seznam dejavnikov tveganja, za katere je bilo ugotovljeno, da z dobro natančnostjo ocenijo, ali bodo ljudje srednjih let v prihodnosti razvili demenco. 

Študija naj bi bila verodostojna, saj je dovolj velika. Preučili so namreč podatke o več kot 200.000 ljudeh, starih od 50 do 73 let, ki so sodelovali v dveh velikih dolgoročnih britanskih študijah. Raziskovalci so sestavili seznam 28 znanih dejavnikov, povezanih s tveganjem za demenco, in jih nato strnili na 11 najmočnejših napovedovalcev.

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Med dejavniki so:

- starost, 

- izobrazba, 

- zgodovina sladkorne bolezni, 

- zgodovina depresije, 

- zgodovina možganske kapi, 

- zgodovina demence staršev, 

- stopnje pomanjkanja pozornosti, 

- visok krvni tlak, 

- visok holesterol, 

- način življenja samega,

- spol. 

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Skupina je preučila tudi te dejavnike tveganja, poleg tega pa jih je zanimalo, ali so ljudje nosili določen gen – gen APOE, ki je prav tako povezan z demenco. Skupaj so vse omenjeno uporabili za razvoj ocene tveganja demence.

Odkrili so, da bi denimo, starejši moški z anamnezo sladkorne bolezni, ki živi sam, ima visok krvni tlak in gen APOE, imel višjo oceno tveganja v primerjavi z mlajšo žensko brez nobenega od drugih navedenih dejavnikov tveganja.

3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom
Preberi še
3 dejavniki, ki najbolj škodujejo možganom

Analiza je pokazala, da so udeleženci, ki so se na začetku študije udeležili tečajev izobraževanja odraslih, imeli 19 odstotkov manjše tveganje za razvoj demence kot tisti, ki se niso.

Avtorji so dejali, da ocena 'znatno prekaša' podobna druga orodja za oceno tveganja, ki so trenutno na voljo. Poleg prepoznavanja ogroženosti lahko ta orodja poudarijo tudi preventivne ukrepe, ki jih lahko ljudje sprejmejo, dokler je to še mogoče.

Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?
Preberi še
Lahko hoja nakazuje na različne bolezni?

Akademiki opozarjajo na prejšnje delo, ki nakazuje, da bi lahko do 40 odstotkov primerov demence preprečili s spremembo nekaterih dejavnikov življenjskega sloga, vključno s prenehanjem kajenja, znižanjem visokega krvnega tlaka, hujšanjem in zmanjšanjem uživanja alkohola.

Demenca
DemencaFOTO: AdobeStock

Predlagajo, da bi lahko novo orodje v prihodnosti uporabili kot začetno presejalno orodje za demenco, da bi ljudi uvrstili v 'rizične skupine'.

Tisti, ki se vrnejo z visoko verjetnostjo razvoja demence glede na oceno tveganja, bi lahko imeli prednost pri nadaljnjih testih, vključno s kognitivnimi ocenami, slikanjem možganov in preiskavami krvi.

Ukrepi, ki lahko preprečujejo demeco
Preberi še
Ukrepi, ki lahko preprečujejo demeco

Izredna profesorica Sana Suri, ena od glavnih avtoric z Univerze v Oxfordu, je dejala: ''Pomembno je vedeti, da nam ta ocena tveganja pove samo o naših možnostih za razvoj demence; ne predstavlja pa končnega rezultata.''

Demenca
DemencaFOTO: Profimedia

 

Pomen vsakega dejavnika tveganja je različen in glede na to, da je nekatere dejavnike, vključene v rezultat, mogoče spremeniti ali zdraviti, lahko vsi storimo nekaj, da zmanjšamo tveganje za demenco!

''Medtem ko višja starost, 60 let in več, in APOE gen predstavljata največje tveganje, imajo spremenljivi dejavniki, kot so sladkorna bolezen, depresija in visok krvni tlak, prav tako ključno vlogo. Na nekatere dejavnike ne moremo vplivati, vseeno pa lahko naredimo veliko.'' 

Vir: dailymail

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662