Šolsko igrišče je namenjeno rekreaciji učencev med urami telovadbe in v prostem času, kar ohranja zdravje in spodbuja gibalne sposobnosti ter komunikacijo otrok. Ker gre pogosto za tekmovalne športe med ekipami, se velikokrat zgodi, da pride do kakšne praske, zvitega gležnja ali udarca. Ravno zaradi slednjega je 13-letni Callum Massey iz Nottsa skoraj umrl. Ko ga je med napeto igro z žogo sošolec namenoma udaril naravnost v prsni koš, se je nezavesten zgrudil, srce se mu je ustavilo in prenehal je dihati. Šolski hišnik in pomočnik sta nemudoma prihitela na kraj dogodka in brez oklevanja uporabila vse tehnike prve pomoči, da bi obudila nezavestnega šolarja, preden pridejo reševalci.
“V službo sem prejela telefonski klic iz šole, da je prišlo do nesreče in da je moj sin v nezavesti, čez deset minut sem bila tako že na kraju dogodka,“ se z grozo spominja dečkova mama Lynne. “Bilo je zastrašujoče. Nikoli ne bom pozabila prestrašenih obrazov učencev in šolskega osebja. Po njihovih izrazih sodeč sem vedela, da je zadeva resna.“
Reševalci so dečka uspeli obuditi in ga nemudoma odpeljali v bolnišnico, kjer so zdravniki odkrili nepravilen srčni utrip, ki je bil posledica atrijske fibrilacije. Med okrevanjem so najstniku odkrili tudi Aspergerjev sindrom, obliko avtizma, ki se kaže v dojemanju posameznikovega sveta in vzpostavljanju odnosa z drugimi ljudmi. Namestili so mu srčni spodbujevalnik ter ga zdravili z beta blokatorji. Po treh mesecih so ga izpustili iz bolnišnice, a se mora vračati na redne preglede.
“Vodstvo šole je lahko nadvse ponosno na svoje osebje, brez njihove pomoči deček ne bi preživel,“ pove predstavnik bolnišnice, ki je šoli podarila avtomatski defibrilator in zalogo zdravil, da bi bili v podobnih primerih popolnoma pripravljeni in bi lahko rešili še kakšno življenje. Hišnik in pomočnik, ki sta Callumu rešila življenje s svojim znanjem prve pomoči, sta prejela tudi priznanje za življenjsko pomembna prizadevanja, starši dečka, ki je Calluma udaril, pa je njegovi družini poslala pisno opravičilo. Policija je sporočila, da so 14-letnika izključili iz šole, hujše kazni pa ne bo deležen. Konec koncev je Callumu z udarcem rešil življenje, saj so mu tako pravočasno odkrili srčno obolenje, ki bi lahko bilo v nasprotnem primeru usodno.
Zastoj srca in dihanja je lahko usoden, če ne ukrepamo pravočasno. Nastopi brez opozorilnih znakov ali najkasneje v eni uri po začetku simptomov. V Sloveniji naj bi bilo primerov zastoja srca povprečno 5,5 na dan, 95 odstotkov jih umre še pred prihodom v bolnišnico. Tako visoka umrljivost je posledica občutljivosti možganov in srca na pomanjkanje kisika, saj kri med zastojem ne kroži po žilah in tako srca in možganov ne more oskrbovati s kisikom. Preživetje je tako odvisno od čimprejšnje povrnitve krvnega obtoka. Najpogosteje je vzrok za zastoj srca atrijska fibrilacija, pogosta motnja srčnega ritma, ki je lahko občasna – paroksizmalna ali pa trajna. Pomeni preddvorno migetanje, zaznamo pa jo z EKG.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV