Vizita.si
Predolga izpostavljenot ultrazvočni energiji bi lahko škodila razvoju otroka.

Novice

Ultrazvočne fotografije nevarne za plod?

Ni.J.
04. 02. 2010 11.24
0

Daljše izpostavljanje ultrazvočni energiji naj bi škodilo razvoju otroka. Strokovnjaki zato vse bodoče starše opozarjajo, naj – preden začnejo navdušeno zbirati fotografije otroka v maternici – razmislijo o tveganjih.

Predolga izpostavljenot ultrazvočni energiji bi lahko škodila razvoju otroka.
Predolga izpostavljenot ultrazvočni energiji bi lahko škodila razvoju otroka.FOTO: iStockphoto

Ultrazvočni pregledi otrok naj bi bili namenjeni preverjanju otrokovega stanja in ne zbiranju spominkov. In ker še ni natančnih podatkov, kako lahko daljša izpostavljnost ultrazvočni energiji vpliva na razvoj otroka, strokovnjaki staršem svetujejo, naj ne tvegajo s prepogostimi in nepotrebnimi pregledi.

Agencija za zdravstveno varstvo poudarja, da je ultrazvočno fotografiranje sicer zdravo in celo priporočljivo, zaskrbljujoče pa je vse večje povpraševanje bodočih staršev po ultrazvočnih fotografijah in celo posnetkih, ki jih lahko zdravnik posname na CD ali DVD.

3D ultrazvočne fotografije zahtevajo daljšo izpostavljenost ultrazvočni energiji, saj so tako posnetki natančnejši.
3D ultrazvočne fotografije zahtevajo daljšo izpostavljenost ultrazvočni energiji, saj so tako posnetki natančnejši. FOTO: iStockphoto
V zadnjem poročilu Agencije za zdravstveno varstvo so zapisali, da ultrazvočni pregledi ne vplivajo na umrljivost dojenčkov med nosečnostjo ali takoj po rojstvu, prav tako pa ni nobenih podatkov, ki bi kazali na nastanek raka ali drugih dolgotrajnih bolezni.

Strokovnjake pa predvsem skrbi varnost nepotrebnega fotografiranja otrok, ki jih starši jemljejo za spomin. Ultrazvočna energija pri tem zaradi natančnejšega posnetka otrokove glavice deluje dlje časa.

Nekatere raziskave so pokazale, da dolgotrajno izpostavljanje ultrazvočni energiji povzroča porast levičarjev pri dečkih, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da bi bilo treba narediti še veliko raziskav, ki bi pokazale, ali obstajajo morebitni dolgoročni negativni učinki ultrazvoka na otrokov razvoj.

Nekateri kljub temu menijo, da je dokazov o škodljivih učinkih tovrstnega fotografiranja premalo, da bi lahko sodili. “Ultrazvok se v medicinski praksi uporablja že 50 let in nobenega dokaza ni o posebnih nevarnostih zaradi izpostavljenosti ultrazvočni energiji,“ pravi profesor Anthony Swerdlow. “Glede na njegovo vse bolj razširjeno uporabo v medicinski praksi, na vedno večjo uporabo ultrazvoka za spominsko fotografiranje ploda in morebitnega nevrološkega učinka na plod pa mislim, da bi bilo potrebno opraviti še nadaljnje raziskave.“

Ni še znano, kakšni so negativni učinki ultrazvoka.
Ni še znano, kakšni so negativni učinki ultrazvoka.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662