Vizita.si
Kirurški robot Da Vinci združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja. (simbolična fotografija)

Novice

V celjski bolnišnici operirajo s pomočjo robota

STA/E.D.
27. 05. 2010 11.59
2

V celjski bolnišnici so kot prvi v Sloveniji pri operacijah raka prostate uporabili posebnega kirurškega robota Da Vincija, ki združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja. Doslej so z novo tehnologijo operirali šest bolnikov.

Kirurški robot Da Vinci združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja. (simbolična fotografija)
Kirurški robot Da Vinci združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja. (simbolična fotografija)FOTO: iStockphoto

Trenutno se robotska kirurgija največ uporablja v urologiji in ginekologiji. Tudi v celjski bolnišnici so po tem, ko je celotna ekipa poleg drugih usposabljanj opravila še trening v Strasbourgu, robota Da Vincija začeli uporabljati na urologiji. Do zdaj so z njim operirali šest bolnikov z rakom prostate, za tovrstno operacijo pa sta za zdaj usposobljena le dva kirurga. Za izvedbo vseh večjih operativnih posegov sta namreč potrebna le dva kirurga in ne trije kot pri laparoskopskih in klasičnih operativnih posegih. Slika, ki jo vidi operater v kirurški konzoli, je tridimenzionalna in desetkrat povečana. Robot ima vgrajen tudi filter, ki odpravi tresenje rok, zato je gibanje inštrumentov natačnejše. Pri načrtovanju inštrumentov so sledili naravnemu gibanju rok v zapestju in ga presegli, zato se inštrumenti lahko obračajo še bolj fleksibilno kot človeška roka, je pojasnil vodja projekta Sandi Poteko.

Operacija s tem posebnim kirurškim robotom, ki združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja, stane 5600 evrov. Kljub tako visoki ceni pa bolnikom zanjo ni treba nič prispevati. Strokovna direktorica celjske bolnišnice Frančiška Škrabl Močnik je namreč pojasnila, da so v Sloveniji vse operacije bolnikov z rakom brezplačne. Ker so stroški zdravljenja z robotsko kirurgijo višji od sedanjih stroškov, ki jih priznava Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, pa so se v celjski bolnišnici odločili, da bodo poskusili razliko v ceni, ki znaša približno 1000 evrov, pokriti z donacijskimi sredstvi. S svojo prošnjo se je tako celjska bolnišnica že obrnila na večja slovenska podjetja. Ker pa je po besedah direktorja celjske bolnišnice Marjana Ferjanca pokrivanje razlike v ceni z donacijami kratkotrajna rešitev, si bodo pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije prizadevali za višjo ceno operacij, izvedenih z robotom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662