Rob Spence, filmski ustvarjalec iz Toronta, je svoje desno oko izgubil v strelski nesreči na dedkovi kmetiji, ko je bil še najstnik. 36-letnik se je pred nekaj leti odločil, da bo izdelal miniaturno kamero, ki jo bo lahko namestil v umetno oko in z njo posnel vse, kar 'vidi'. Gre za enega največjih izumov, Time Magazine je prototip imenoval celo za najboljši izum leta 2009.
Očesna proteza vsebuje brezžično videokamero, ki deluje s pomočjo 3-voltne baterije. Kamera ni povezana z možgani, zato njegov vid ni izboljšan ali popravljen. A vendar Rob snema vse, kar 'vidi'. Ne le to, proteza vsebuje tudi brezžične oddajnike, ki Robu dovoljujejo, da v živo prenaša videno na računalniku.
Model, ki ga trenutno uporablja, ima zaenkrat nizko resolucijo, oddajniki pa so šibki, zato mora Rob držati anteno na ličnici, da lahko sprejema popoln signal. V izdelavi pa ima že nov model kamere, ki bo imel višjo resolucijo, boljše oddajnike in sprejemnike. “Za razliko od normalnih ljudi lahko jaz svoj umetni vid nadgrajujem iz dneva v dan,“ se šali Rob, ki je sam sebe poimenoval 'Eyeborg'.
Rob je oko izdelal s pomočjo Steva Manna, profesorja na tehnološkem inštitutu v Massachusettsu in strokovnjaka za 'cyborg' tehnologijo, ki je znan tudi po tem, da rad združuje naravne in umetne sisteme s tehnologijo.
Kot filmski ustvarjalec želi Rob kamero uporabiti, da bi z njo posnel resničnejše dialoge, kot jih je mogoče posneti z običajno kamero. “Ko ljudje zagledajo kamero, se ustrašijo in spremenijo,“ pravi. “Če bi lahko snemal filme s takšno kamero, se ljudje verjetno ne bi ustrašili. Bil bi le neki človek, prisoten ob pogovoru, pogovori pa bi bili veliko bolj realni.“ Kot še pravi, bi svojim sogovornikom povedal, da jih je snemal, šele ko bi bilo pogovora konec, nato pa bi jim dal priložnost, da podpišejo dovoljenje ali pa ne za uporabo posnetka. “Seveda ne morem prek etičnosti, a sem kljub vsemu le filmski ustvarjalec. Če se kdo ne bo strinjal z objavo posnetka, ga pač ne bom vključil v svoj dokumentarni film,“ še pravi o svojih načrtih za prihodnost.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV