Vizita.si
Garje
Novice

V šempetrski bolnišnici so potrdili izbruh garij

N. Č.
22. 07. 2025 14.03
0

V bolnišnici v Šempetru so potrdili izbruh garij, ki so se razširile tudi zunaj njenih zidov. Bolnišnica trdi, da so sprejeli potrebne ukrepe po smernicah NIJZ, vendar so zaposleni in pacienti izrazili zaskrbljenost in opozorili na dolgotrajen pojav bolezni.

V Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici so potrdili izbruh garij, kar je sprožilo zaskrbljenost med zaposlenimi in pacienti. Po njihovih navedbah naj bi se okužba širila že več mesecev, najprej znotraj bolnišnice, nato pa se je razširila tudi na družinske člane osebja. 

Čeprav je bolnišnično vodstvo, vključno s strokovnim direktorjem Erikom Sedevčičem, potrdilo pojav garij in navedlo, da so sprejeli takojšnje ukrepe skladno z epidemiološkimi in infektološkimi smernicami ter izbruh prijavili NIJZ, se očitki o neustreznem obvladovanju nadaljujejo. 

PRENOS V ŽIVO: V šempetrski bolnišnici pojav garij, vnos preko pacienta
Preberi še
PRENOS V ŽIVO: V šempetrski bolnišnici pojav garij, vnos preko pacienta

Kaj so garje?

Garje so zelo nalezljiva kožna bolezen, ki jo povzroča majhna pršica, imenovana srbec (Sarcoptes scabiei var. hominis). Teh sprememb na koži ne povzroča neposredno pršica, ampak so reakcija našega telesa na pršico in njene izločke (slina, jajčeca, iztrebki). 

Nalezljiva kožna bolezen: preden se pojavijo simptomi, lahko mine osem tednov
Preberi še
Nalezljiva kožna bolezen: preden se pojavijo simptomi, lahko mine osem tednov

Kako se prenašajo garje?

Glavni način prenosa je s tesnim telesnim stikom, kot je spanje v isti postelji ali dolgotrajno držanje za roke. Kratek stik, kot je rokovanje, običajno ne predstavlja tveganja. V primerih hudih oblik garij, znanih kot krustozne garje, ki prizadenejo osebe z oslabljenim imunskim sistemom, je možen tudi prenos prek posteljnine in brisač. Zelo težavno pri obvladovanju garij je, da se znaki bolezni pokažejo šele po daljši inkubacijski dobi, kar pomeni, da lahko okužena oseba že prenaša parazita, preden sploh ve, da je okužena. To izredno otežuje zajezitev širjenja.

Garje
GarjeFOTO: AdobeStock

Koliko oseb je okuženih v Sloveniji?

Podatki NIJZ razkrivajo zaskrbljujoč trend. Predstojnik novogoriške enote NIJZ, Mario Fafangel, je pojasnil, da so letos v Sloveniji že zabeležili 650 primerov garij, kar je blizu skupnega števila za lansko leto (818 primerov). Samo v novogoriški regiji je letos že 130 primerov v primerjavi s 156 lani, kar kaže na to, da bomo verjetno presegli lansko številko. 

UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča
Preberi še
UKC o širjenju garij pri nas: število bolnikov nenehno narašča

Kako vemo, ali smo okuženi?

Prvi in najbolj opazen znak okužbe z garjami je običajno srbež. Ta srbež se pojavi nenadoma in je posebej izrazit ponoči ali ko se telo segreje. Vendar pa je pomembno vedeti, da se pri nekaterih, kot so zelo stari ljudje ali dojenčki, srbenje morda ne pojavi. 

Kako prepoznati garje?
Preberi še
Kako prepoznati garje?

Kožne spremembe najdemo predvsem na predelih, kjer je koža mehka in tanka: med prsti, na notranji strani zapestja, komolcih, kolenih, okrog popka in na genitalijah. Te se kažejo v obliki rdečkastih papul z majhnimi krastami. Pogosto so simetrične na zunanjih straneh telesa in jih nikoli ni na sredini prsnega koša ali hrbta. Pri dojenčkih in majhnih otrocih je lahko prizadeta celotna koža, vključno z obrazom in lasiščem. Pri starejših in imunsko oslabelih se razvijejo krustozne garje, kjer je prisotnih veliko pršic in jajčec, zaradi česar je bolezen zelo kužna. Diagnozo potrdimo z mikroskopskim pregledom.

Več si lahko preberete TUKAJ!

Garje
GarjeFOTO: AdobeStock
UI Vsebina ustvarjena z generativno umetno inteligenco.
KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049