Vizita.si
image (28)

Novice

Španci odkrili najstarejši človeški DNK

STA/K.B.
06. 12. 2013 14.58
19

Skupini znanstvenikov je iz ostanka kosti noge iz jame Sima de los Huesos na severu Španije uspelo pridobiti najstarejši človeški DNK. Odkritje 400.000 let starega dednega materiala bi znanstvenikom lahko omogočilo nova spoznanja o naših prednikih, piše hrvaška tiskovna agencija Hina.

Pred najnovejšim odkritjem je za najstarejši človeški DNK veljal med 70.000 in 80.000 let star dedni material pripadnice denisovcev - vrste človečnjakov, katerih ostanke so odkrili v sibirski jami Denisovo.

"Nepričakovani rezultati kažejo, da so imeli neandertalci in homo sapiensi kompleksno evolucijo. Upam, da bodo nove raziskave uspele pojasniti genetsko povezavo med človečnjaki iz Sime de los Huesos, neandertalci in denisovci," je v izjavi zapisal eden od avtorjev raziskave in direktor centra za evolucijske raziskave iz Madrida Juan-Luis Arsuaga.

Znanstveniki tako nameravajo najstarejši DNK primerjati z dednim materialom neandertalcev, denisovcev, homo sapiensov in ostalih primatov. Britanski paleoantropolog Chris Stringer sicer meni, da najstarejši DNK pripada bodisi pradavni vrsti, znani kot homo heidelbergensis, bodisi zgodnjim neandertalcem, piše britanski BBC.

Najnovejši uspeh na področju genetike je sicer omogočil velik tehnološki napredek. "Pred leti so genetiki govorili, da ne bo mogoče odkriti DNK, starejšega od 60.000 let," je dejal soavtor raziskave Jise Bermudez de Castro. "Seveda to ni bilo res. Tehnike so zelo napredovale," je še dodal.

Jama, v kateri so odkrili ostanke kosti, leži 30 metrov pod zemljo in velja za največje najdišče fosilnih ostankov prednika človeka iz obdobja srednjega pleistocena, starih med 500.000 in 120.000 let, navaja Hina.
 

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580