Sodoben simulacijski center je sestavljen po vzoru podobnih centrov v tujini in obsega operacijsko sobo, enoto za intenzivno zdravljenje, dva seminarska prostora z računalniško opremo, garderobo, pisarniški prostor in pomožne prostore za shranjevanje funkcionalne opreme in potrošnega materiala. V njem se bodo izobraževali in urili zdravstveni delavci vseh profilov. Center, ki ga vodi prof. dr. Vesna Paver Eržen, bo prav prek organiziranih treningov in izobraževanj zdravstvenih delavcev pomembno prispeval k izboljšani varnosti pri obravnavi pacientov, so prepričani v ljubljanskem kliničnem centru. ''Gre za pomembno pridobitev za UKCL, saj je pedagoško delo ena izmed ključnih stebrov delovanja našega zavoda,'' pravi prof. dr. Brigita Drnovšek Olup, strokovna direktorica UKCL, in dodaja, da simulacijski center prinaša nove standarde varnosti pri obravnavi. Njegovo odprtje je pozdravil tudi generalni direktor UKCL mag. Simon Vrhunec, in sicer z besedami: ''Z odprtjem se še bolj približujemo poslovni in strokovni odličnosti ter našemu poslanstvu – kakovostni in varni obravnavi pacientov.''
Simulacijski center je primeren tudi za raziskave in za urjenje zdravstvenih ekip v primeru različnih kliničnih in izrednih dogodkov. V njem sta na voljo dve lutki različnih starosti, ena odrasla in ena v starosti otroka med pet in sedem let, ki sta nameščeni v realnem kliničnem okolju operacijske sobe oziroma v sobi za intenzivno zdravljenje. Pri obeh lutkah lahko zdravstveni delavci simulirajo številne klinične primere, s katerimi se srečujejo v vsakodnevni praksi na različnih specialističnih področjih. ''Pomembno je poudariti, da se v simulacijskem okolju ne uči samo klinične obravnave pacienta. Učimo se tudi komuniciranja s pacientom in komuniciranja znotraj tima, kar lahko pomembno vpliva na izhod pacientovega zdravljenja,'' izpostavi prof. dr. Vesna Paver Eržen.
V na novo zgrajenem simulacijskem centru so sicer že pred današnjo uradno otvoritvijo za javnost izvedli več izobraževanj. V okviru simulacije prek računalnika so se specializanti anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine učili prenosa živčnih impulzov prek živčno-mišičnega spoja, kako prevod teh impulzov z zdravili preprečiti in kako izničiti delovanje zdravil s pomočjo protiučinkovin. V njem so že potekale tudi predstavitve kliničnih primerov uporabe inhalacijskega anestetika. Drugo, še pomembnejše izobraževanje, ki so ga izvedli v sodelovanju s Svetom za reanimacijo pri Slovenskem združenju za urgentno medicino, pa je tako imenovan Evropski travma tečaj (European Trauma Course).
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV