57-letni Tom Holloway iz Nicevilla na Floridi je utrpel zares nenavadno poškodbo. Ko je doma kadil elektronsko cigareto, mu je ta namreč nenadoma eksplodirala v ustih in mu povzročila hude opekline na obrazu. “Eksplozijo je najverjetneje povzročila okvarjena baterija v cigareti,“ je za ABC News povedal Butch Parker, ki se je odzval na klic na pomoč Tomove žene. “Še nikoli nisem slišal in videl česa takega. Bilo je, kakor bi mu v bližini obraza razneslo molotovko.“ Tom je ostal brez nekaj zob in dela jezika, utrpel je hude opekline obraza, prostor, v katerem je kadil, pa so zajeli plameni.
Znamke cigarete po eksploziji ni bilo mogoče razbrati, pravi Parker, a vendar je bilo mogoče ugotoviti, da je cigareta delovala s pomočjo litijeve baterije, ki jo je mogoče znova napolniti, saj so v Tomovem stanovanju našli polnilec. Holloway, fotograf in oče treh otrok, naj bi opustil kajenje običajnih cigaret pred dvema letoma, pri odvajanju pa si je pomagal z elektronskimi cigaretami. Te postajajo izjemno priljubljene med kadilci, ki si želijo opustiti to razvado. Elektronska cigareta, ki deluje s pomočjo baterije, namreč simulira kajenje tobaka preko fizičnega občutka, videza in celo okusa.
Dejstvo je, da elektronske cigarete niso pod nobenim nadzorom, zato se mora vsakdo, ki se odloči za njihovo uporabo, zavedati tveganja, ki ga prinaša uporaba tovrstnih izdelkov. “Ti izdelki bi vsekakor morali biti pod nadzorom,“ meni dr. Stephen Jay, profesor medicine na univerzi v Indiani. “Nobenih podatkov nimamo o varnosti, učinkovitosti teh cigaret pri opuščanju kajenja tobačnih izdelkov. Trditve proizvajalcev in distributerjev so tako le njihove trditve. Tudi splet je nasičen z oglasi za elektronske izdelke, ti pa le zavajajo naivne mlade in stare.“
Z njim pa se strinja tudi dr. John Spangler, profesor družinske medicine v zdravstvenem centru Wake Forest Baptist Medical Center. “Če nekdo z elektronsko cigareto vdihne paro, ki vsebuje določeno kemikalijo, bi moral imeti točne podatke, ali so te kemikalije varne ali ne. Osebno mislim, da bi bilo treba opraviti resne študije in nadzorovati proizvodnjo teh izdelkov.“ Nobeden od njiju ne priporoča rabe elektronskih cigaret, predvsem zaradi pomanjkanja podatkov o varnosti izdelka. Pomanjkljivi so namreč podatki o tem, katere kemikalije vsebujejo ti izdelki, o varnosti teh kemikalij in komponent, vključno z baterijami in vplivu vsebujočih kemikalij na zdravje.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV