Avstralska študija, ki je trajala kar šest let in je vključevala 8800 ljudi, je pokazala, da vsaka ura, ki jo preživimo pred televizijskim ekranom, povečuje tveganje za smrt za kar 11 odstotkov. Pri tistih, ki gledate televizijo celo po štiri ali več ur dnevno, pa obstaja kar 80-odstotna verjetnost, da boste umrli zaradi težav s srcem, in 46-odstotna verjetnost, da vas bo pokopala katera druga bolezen, pravijo raziskovalci. V šestih letih raziskovanja je umrlo kar 284 v študijo vključenih ljudi, še povedo.
''Dolgotrajno gledanje televizije pomeni tudi dolgotrajno sedenje. To pa pravzaprav pomeni, da naše mišice nič ne delajo, kar lahko dolgoročno vodi k težavam z metabolizmom in srcem,'' razlaga vodja raziskave David Dunstan. In četudi poskrbite za fizično aktivnost, to ne bo odtehtalo škodljivih učinkov večurnega posedanja pred televizijo, še svarijo raziskovalci. Tisti sodelujoči v njihovi raziskavi, ki so poleg pogostega gledanja televizije tudi veliko telovadili, so bili še vedno izpostavljeni večjemu tveganju kot tisti, ki so televizijo gledali zelo malo in se niso gibali.
Skupina znanstvenikov, ki ni sodelovala v raziskavi, se pa ukvarja z vplivi dolgotrajnega sedenja na zdravje ljudi, pa opozarja, da verjetno k večji izpostavljenosti srčno-žilnim in drugim boleznim pripomorejo tudi nezdravi prigrizki, ki so pogost spremljevalec posedanja pred televizijo. ''Branje ali pisanje v sedečem položaju, kot kaže, ni povezano s tolikšnim tveganjem kot sedenje pred televizijskim zaslonom,'' pojasnjuje znanstvenik Peter Katzmarzyk. ''A nismo povsem prepričani, zakaj je posedanje pred televizijo toliko bolj nevarno – zaradi samega sedenja ali zaradi nezdravih navad, ki ga pogosto spremljajo – na primer nezdravi prigrizki.'' Tudi vodja avstralske raziskave David Dunstan priznava, da bi zdravju škodljiva hrana lahko povečevala možnosti za razvoj določenih bolezni. ''Res je, da številne študije dokazujejo, da je gledanje televizije povezano z uživanjem nezdravih prigrizkov. Druge dejavnosti, ki tudi potekajo v sedečem stanju, veliko redkeje vključujejo zdravju škodljivo hrano,'' pravi Dunstan.
Kakor koli že, gledanje televizije je dobro omejiti in sedenje pred ekranom raje zamenjati za kakšen bolj zdrav konjiček – na primer sprehode v naravi, tek, kolesarjenje. Predvsem pa imejte v mislih, da lahko čas, ki ga zapravite za gledanje televizije, zapravite veliko bolj koristno. Za druženje s prijatelji, krepitev telesne kondicije, prebiranje kakšne dobre knjige ...
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV