Vizita.si
Če se v prazničnem času spopadate z zgago, si lahko pomagate z zdravili, ki jih prodajajo v lekarnah in vsebujejo ranitidin. Ta zavirajo povečano izločanje želodčne kisline in tako lajšajo ali preprečijo zgago.

Novice

Vas peče zgaga? Tu je hitra in učinkovita pomoč!

Ula Novak
30. 03. 2018 08.01
0

Potica, šunka, jajca in kozarec dobrega vina bodo v prazničnem času zagotovo na mizi. Hrane bo v obilju, prav zato se pogosteje pojavi tudi zgaga. Občutek, ko prične peči v žlički in za prsnico ter privede do bolečin, lahko tudi do slabosti. S pomočjo zdravil, ki vsebujejo ranitidin lahko zgago hitro pogasite in odpravite simptome.

Če se v prazničnem času spopadate z zgago, si lahko pomagate z zdravili, ki jih prodajajo v lekarnah in vsebujejo ranitidin. Ta zavirajo povečano izločanje želodčne kisline in tako lajšajo ali preprečijo zgago.
Če se v prazničnem času spopadate z zgago, si lahko pomagate z zdravili, ki jih prodajajo v lekarnah in vsebujejo ranitidin. Ta zavirajo povečano izločanje želodčne kisline in tako lajšajo ali preprečijo zgago.FOTO: iStock
Pekoča bolečina za prsnico in v žlički se pojavi zaradi vračanja kisline želodčne vsebine v požiralnik. Temu rečemo zgaga. Povzročajo jo nekatera živila, ki bodisi slabijo delovanje požiralnikove spodnje mišice zapiralke bodisi  povečujejo izločanje želodčne kisline. Včasih vplivajo kar na oba dejavnika hkrati. Takšna je mastna hrana, paradižnik, kava, orehi, alkohol in druge dobrote, ki bodo v tem času zagotovo na mizi. Tudi kajenje slabi delovanje mišice zapiralke v požiralniku, zato je priporočljivo opustiti. Ležanje takoj po obilnem obroku lahko prav tako dodatno povzroči pritisk hrane v želodcu navzgor na mišico zapiralko, zato se zgaga pogosto pojavi po obroku, če se uležemo k počitku.

Če se v prazničnem času spopadate z zgago, si lahko pomagate z zdravili, ki jih prodajajo v lekarnah in vsebujejo ranitidin. Ta zavirajo povečano izločanje želodčne kisline in tako lajšajo ali preprečijo zgago. Za preprečevanje zgage, ki jo povzroča uživanje hrane in pijač, je potrebno zaužiti tableto, ki vsebuje ranitidin pol ure do eno uro pred jedjo ali pijačo. Na ta način pomagajo tudi ozdraviti že poškodovano želodčno sluznico.

Če zdravila ne vzamete prej in zgaga prične peči po obroku, vam bo ranitidin pomagal ublažiti simptome samo v pol ure. Tako boste lahko znova sproščeno praznovali velikonočne praznike. Preprečil bo tudi, da bi se zgaga znova pojavila v naslednjih 12 urah, kar omogoča boljši spanec in prepreči zbujanje sredi noči zaradi zgage. Ranitidin zmanjša izločanje želodčne kisline, želodčno sluznico varuje pred nastankom razjed in drugimi nevarnimi zapleti, ki se lahko sčasoma razvijejo.

Potica, šunka, jajca in kozarec dobrega vina bodo v prazničnem času zagotovo na mizi. Hrane bo v obilju, prav zato se pogosteje pojavi tudi zgaga.
Potica, šunka, jajca in kozarec dobrega vina bodo v prazničnem času zagotovo na mizi. Hrane bo v obilju, prav zato se pogosteje pojavi tudi zgaga.FOTO: iStock

Samopomoč

Pomagamo si lahko tudi sami. Zgago lahko preprečimo tako, da spremenimo življenjske navade. Jesti moramo manjše obroke večkrat dnevno. Zadnji obrok naj bo 3 do 4 ure pred spanjem. Izogibati se moramo hrani in pijači, ki pospešuje nastanek zgage. Opustiti moramo kajenje. Ležanje takoj po obroku ni priporočljivo. Spimo z dvignjenim vzglavjem. Neposredno po obroku se izogibamo  fizično napornemu delu, predvsem takemu, pri katerem se moramo sklanjati. Izogibamo se tudi nošenju oblačil, ki so tesna v pasu in v predelu trebuha.

Kdaj k zdravniku?

Če se težave po sedmih dneh jemanja zdravila ne izboljšajo, je potrebno obiskati zdravnika. Možno je namreč, da je vzrok vaših težav resnejše obolenje prebavil. Bolečina za prsnico pa je tudi lahko znak srčnega ali pljučnega obolenja. Ravno tako morate takoj k zdravniku, če težko požirate, bruhate kri, imate črno blato, nepričakovano hujšate ali ste slabokrvni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650