Vizita.si
image (28)

Novice

Vaš vodič po predrojstvenih nosečniških testih

P.R.
28. 06. 2016 08.20
0

Predrojstveni testi vam že v času nosečnosti nudijo informacije o zdravju vašega otroka. Pomagajo odkriti morebitne težave, ki bi ga lahko prizadele, kot so prirojene okvare ali genetske bolezni. S pomočjo rezultatov teh testov lahko sprejmete boljše odločitve za zdravje svojega otroka pred in po rojstvu.

 

Predrojstveni testi so koristni, vendar je potrebno rezultate testov vedno ustrezno interpretirati. O izbiri testa in rezultatih se vedno pogovorite s svojim zdravnikom.

Določene predrojstvene teste zdravniki priporočajo vsem nosečnicam. Druge presejalne teste za preverjanje morebitnih genetskih napak pa potrebujejo le nekatere ženske.

Rutinski predrojstveni testi

Obstajajo različni predrojstveni testi, ki jih lahko opravite v prvem, drugem ali tretjem trimesečju. Nekateri preverjajo zdravje, drugi nudijo dodatne informacije o vašem otroku. Tekom nosečnosti boste napoteni na rutinske presejalne teste, da se prepričate o svojem zdravju. Vaš zdravnik bo preveril vzorce vaše krvi in urina za določene bolezni, med drugimi za:

- Toxoplazmozo
- Sifilis
- Krvno skupino in Rh faktor
- Hepatitis B
- Anemijo
- Sladkorno bolezen
- Preeklampsijo – povišan krvni tlak, proteini v urinu, otekanje nog

Prav tako vas lahko napotijo na:

- Pap bris
- Bris za steptokoke skupine B. Zdravnik bo vzel bris na vhodu nožnice ter preveril ali se tam nahaja ta vrsta bakterij. Ta pregled se običajno opravi v zadnjem mesecu nosečnosti.
- Kontrolo urina
- Ultrazvočni pregled. V kolikor je vaša nosečnost normalna bo vaš ginekolog opravil dva ultrazvočna pregleda. Enega ob začetku nosečnosti, da se bo razkrilo kako dolgo ste že noseči in drugič v približno 20.-22. tednu, da preverijo rast vašega otroka in se prepričajo ali se njegovi organi pravilno razvijajo – morfologijo ploda. Poleg teh dveh pregledov vam bo ginekolog priporočil tudi samoplačniško ultrazvočno meritev nuhalne svetline v 12. tednu. .

Predrojstveni testi za kromosomske nepravilnosti

Zdravniki lahko uporabijo predrojstvene teste za iskanje znakov ali pri vašem otroku obstaja tveganje za določene genetske napake ali druge nepravilnosti pri ploda. Ti testi niso obvezni in vam jih ni treba opraviti. Zdravnik vam jih predlaga, da se prepričate ali je vaš otrok zdrav.

 

Ti testi so še posebej pomembni pri ženskah, ki imajo povečano tveganje za razvoj določenih genetskih napak pri otroku.

Zlasti gre za ženske, ki:
- so stare več kot 35 let,
- so že imele prezgodnji porod ali so že imele otroka s prirojenimi okvarami,
- imajo v svoji družini ali v družini očeta genetsko napako,
- imajo določeno bolezen, kot je sladkorna bolezen, povišan krvni tlak, ali avtoimune bolezni,
- so v preteklosti imele spontani splav ali mrtvorojenega otroka,
- so imele gestacijski diabetes ali preeklampsijo preden so bile noseče.

Večina predrojstvenih testov je presejalnih. Ti testi vam povedo ali ima vaš otrok povišano tveganje za razvoj določene motnje ali bolezni, vendar vam ne morejo z gotovostjo napovedati, da bo otrok tudi dejansko rojen z njo. Dodatni diagnostični testi vam bodo podali bolj dokončne odgovore. Običajno vas zdravnik napoti na diagnostični test po pozitivnem rezultatu presejalnih testov.

Presejalni predrojstveni testi:

- Ultrazvočno merjenje nuhalne svetline z zgodnjo morfologijo ploda. Med 11. in 14. tednom nosečnosti vam bo zdravnik priporočil ultrazvočno meritev nuhalne svetline. Nuhalna svetlina je tekočina na vratu ploda, ki jo ultrazvočno izmerimo in po njeni velikosti sklepamo na kromosomske okvare ploda. Prav tako ginekolog tekom ultrazvočnega pregleda morfologijo ploda. Zdravnik lahko ob istem času odvzame tudi vzorec krvi za dodatne hormonske krvne teste.

- Dvojni hormonski test kot kombiniran test z meritvijo nuhalne svetline. Z dvojnim hormonskim testom se meri koncentracijo dveh hormonov. Spremenjena koncentracija hormonov lahko nakazuje na prisotnost genetskih nepravilnosti pri plodu. Za natančnejšo oceno tveganja za morebitno prisotnost nepravilnosti se rezultati dvojnega hormonskega testa združijo z rezultati ultrazvočne meritve nuhalne svetline. Dvojni hormonski test se lahko opravlja med 8. in 14. tednom nosečnosti.

- Trojni in četverni presejalni test. Zdravnik v krvi preveri količino hormonov in proteinov, ki izvirajo od otroka ali posteljice, organa, ki mu prinaša kisik in hranilne snovi. Test lahko odkrije tri (trojni presejalni) ali štiri različne snovi (četverni presejalni). Določene količine le-teh pomenijo, da ima vaš otrok večjo možnost, da se razvije napaka ali genetska bolezen. Ta test se opravlja v drugem trimesečju, ponavadi med 16. in 18. tednom nosečnosti.

- NIPT test (NIFTY): Zdravnik vam lahko priporoči NIPT test s katerim lahko z visoko zanesljivostjo preverite tveganje za Downov sindrom in ostale kromosomske napake, kot je trisomija 18 in trisomija 13 že v 10. tednu vaše nosečnosti. Za opravljanje testa je potreben le vzorec vaše krvi. V naši ordinaciji za to testiranje uporabljamo NIFTY test, ki je neivaziven, varen za mamo in otroka ter z 99% natančnostjo odkriva tveganje za Downov sindrom. NIFTY test je eden najbolj razširjenih, saj je bilo opravljenih že več kot 1 milijon testov po celem svetu. Test je samoplačniški, rezultati pa so znani že v manj kot 10 dneh. Pogovorite se z vašim zdravnikom ali ta test potrebujete. Preberite VEČ o testu NIFTY.

Diagnostični predrojstveni testi:

Če ste prejeli pozitiven rezultat na presejalnih testih, vas zdravnik lahko napoti še na dodatne diagnostične preiskave s katerimi se potrdi ali ovrže rezultate presejalnih testov.

- Amniocenteza:
S pomočjo tanke igle bo zdravnik preko vaše trebušne stene pridobil vzorec tekočine, ki obkroža vašega otroka in preveril kromosomske napake. Postopek na žalost predstavlja manjše tveganje za vašega otroka in vas, saj lahko v 1 do 2 % pride do spontanega splava ali drugih zapletov. Vaš zdravnik vam lahko pove ali je ta test za vas potreben in kakšne so možne posledice.

- Biopsija horionskih resic (CVS):
Zdravnik s pomočjo tanke igle preko trebušne stene vzame delček posteljice. S testiranjem pridobljenega vzorca vam bodo z veliko gotovostjo potrdil ali je pri plodu prisotna genetska težava. Podobno kot pri amniocentezi tudi tukaj obstaja manjše tveganje za spontani splav ali druge zaplete. Vaš zdravnik vam lahko pove ali je ta test za vas potreben in kakšne so možne posledice.

Kje lahko opravim predstavljene teste?

Večino predrojstvenih testov pokriva zdravstvena zavarovalnica nekateri dodatni testi pa so samoplačniški. Med najpogostejše samoplačniške teste spadajo ultrazvočna meritev nuhalne svetline in NIFTY test. Celotno paleto predrojstvenih testov nudi tudi ZC Dravlje. Izkušena zdravniška ekipa ZC Dravlje vam bo z veseljem svetovala kateri testi so primerni za vas in kdaj bi bilo najbolje, da jih opravite. Za vsa dodatna vprašanja v zvezi s predrojstvenimi testi jih lahko pokličete 01 510 6800 ali pa jih obiščete v povsem novem zdravstvenem centru v Ljubljani (Cesta na poljane 24).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662