Čeprav uživanje vitamina B6, ki ga najdete v oreščkih, ribah in mesu, zmanjša možnosti, da boste zboleli za pljučnim rakom za kar 60 odstotkov, pa je ta odstotek seveda še višji, če prenehate kaditi. ''Najbolj učinkovit način, da se izognete tej in še številnim drugim boleznim, je seveda še vedno, da prenehate kaditi,'' pravi vodja raziskave dr. Paul Brennan. Če oseba preneha kaditi, si namreč njegova sluznica sapnic po desetih in več letih povsem opomore, tveganje za razvoj pljučnega raka pa se tako spet zmanjša.
Ker pa je kljub temu še vedno veliko kadilcev, ki se cigareti niso pripravljeni odpovedati, je to odkritje izjemno pomembno, saj lahko kljub temu zmanjša število smrti. Kar 10 odstotkov kadilcev namreč zboli za pljučnim rakom, ki pa ima visok odstotek smrtnosti in vsako leto zahteva življenja 1,2 milijona ljudi. Kadilci pa umirajo še za drugimi boleznimi, ki jih povzroča ta razvada, in sicer za boleznimi srca in ožilja, pljučnim emfizemom, pogosta je tudi kap. Po podatkih Registra raka za Slovenijo je leta 2004 zbolelo 1.205 ljudi (917 moških in 288 žensk), preživetje pa je še vedno slabo. Bolezen se običajno razvije pri moških med 50. in 70. letom starosti, vse pogosteje pa prizadene tudi mlajše ženske, med katerimi je vedno več kadilk.
Kako prepoznamo pljučnega raka?
Simptomi pljučnega raka so odvisni od napredovanja bolezni. Zgodnji simptomi vključujejo novonastal vztrajen kašelj ali poslabšanje kroničnega kašlja, včasih s krvavim izmečkom, prsno bolečino, ki je lahko topa ali ostra, se poslabša ob vdihu in je posledica vnetja poprsnice nad prizadetim delom pljuč. Pojavijo se lahko tudi zadihanost, piskajoče dihanje, če tumor zraste v dihalnih poteh, spremenjena oblika prstnih jagodic in nohtov ter občasna hripavost (betičasti prsti). Včasih pa pljučni rak ne kaže simptomov vse, dokler ni že zelo napredoval, šele takrat pa se pojavi težko dihanje.
Najbolj izpostavljeni so kadilci
Pljučni rak se razvije pri vsakem sedmem kadilcu do 70. leta starosti, tveganje pa je večje pri osebah, ki so že v mladih letih pokadile več kot 20 cigaret dnevno. Najbolj škodljivo je dolgoletno kajenje. Poleg kadilcev so pljučnemu raku izpostavljeni tudi ljudje, ki živijo ali delajo v okolju s škodljivimi snovmi. To so ljudje, ki vdihavajo azbestni prah, so izpostavljeni snovem v nafti in plastičnim masam, kovinam (kromu, niklju, kadmiju, svincu ali beriliju) in radioaktivnemu sevanju. Zaradi onesnaženosti zraka so bolj izpostavljeni tudi ljudje, ki živijo v mestih. Pljučni rak je pogost tudi pri ljudeh, ki pojedo več mesa in živalskih maščob. Redkeje zbolevajo tisti, ki pojedo več sadja in zelenjave, še posebej rdeče in rumene barve, ki sta bogata z vitamini A, C, E in po zadnji raziskavi B6.
Vzrok za to, da zboleva več moških kot žensk, je večja razširjenost kajenja med moško populacijo. Poleg tega pa ima pomemben vpliv tudi dednost.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV